12 nci Adam(!) Hugo Broos


Genelde 12 nci adam tabiri seyirci için kullanılır fakat Toulouse ile oynadığımız UEFA Kupası maçını en az benim kadar etkisiz kalarak aynen bir seyirci gibi izleyen ve ikinci gol yiyeceğimiz alenen ortadayken bile oyuna herhangi bir müdahale gereği duymayan Broos bu tabiri sonuna kadar hak etmiştir..

Sayın Broos’ un biz seyircilerden tek farkı, bizlerin maçı bir yerlerde izlemek için ücret ödemesi gerekirken, kendisinin aynı maçı saha kenarında izlemesine rağmen bir de üzerine çuval dolusu para kazanıyor olmasından ibaret maalesef..

Öncelikle şunu belirteyim ki Fransa’ nın en istikrarsız takımlarından olan ve her iki senede bir düşme mücadelesi veren bir takıma karşı alınan bu ağır yenilginin tek sebebi, Broos’ un garabet kadro tercihleri ve oyuna hiçbir olumlu müdahalede bulunmadan kulübesinden adeta bir buzhane balığı gibi sahaya boş boş bakıyor olması değil tabii ki..

Şu kadroya 3 tane nokta transfer yapamayan, neredeyse tüm taraftarın söylemekten usandığı forvet ihtiyacı konusunda kılını dahi kıpırdatmayan ve bize Christian Dior’ dan tutup Chanel’ e kadar onca kaliteli parfüm markası vaad ettikten sonra gidip de semtin parfümeri deposundan Hugo Boss denen şu tütün kolonyasını getiren Sadri Şener de bu tablonun baş mimarlarından bir tanesidir maalesef..

Gelelim kulübede pinekleyen 12 nci adamımızın marifetlerine..

Maçtan önce kendisiyle yapılan röportajda 2-0 lık galibiyet hedefleyen teknik direktörün sahaya çıkardığı kadro yapısına bir göz atalım önce..

Kendi sahasında Barcelona ya da Manchester ile değil, Toulouse ile oynayacak olan hocanın ilkonbirinde ofansif anlamda sayabileceğimiz sadece 2 isim var. Bir tanesi son 8 maçta sadece bir gol atabilmiş Umut, diğeriyse ortasahadan bireysel yetenekleriyle ofansa yardımcı olmaya çalışan Engin. Kaleci dahil diğer 9 futbolcu defansif özelliklere sahip oyuncular. Yani sahaya çıkarken adeta bir kontra atak takımı hüviyetine büründüğümüz apaçık ortada..

Avni Aker taraftarıyla arasında adeta bir husumet olan Tayfun Cora’ yı böylesine kritik bir maçta görevlendirmiş olmasına değinmiyorum bile. İlk yarının ortalarına doğru ardı ardına yapmış olduğu birkaç hata sonrasında taraftarın vermiş olduğu aşırı tepkiden dolayı resmen paralize olmasına rağmen bu oyuncuyu ikinci golü yiyene dek ısrarla sahada tutmuş olması da ayrı bir garabet örneği olsa gerek..

Kendi seyircinin önünde oynadığın bir maçta, üstelik Yattara, Gökhan ve Gabriç’ in de bulunmadığı bir takımda Alanzinho hala ilkonbirde görev alamıyorsa ya o ya da ona şu durumda dahi yer vermeyen hoca hemen yarın gönderilmelidir. Böylesi bir saçmalık olamaz. Bu saçmalık hiçbir teknik direktör mazeretiyle açıklanamaz..

Rakip teknik direktörün bile en çok çekindiği Alanzinho’ yu rakibin gol için yüklenmesi gerektiği ilk dakikalarda oynatması gerekirken, aksine rakip skor üstünlüğü yakalayıp geriye çekildikten sonra onu sahaya süren zihniyetin daha iki sene evvel kurtulduğumuz Ziya Doğan zihniyetinden en ufak bir farkı yok. Tek fark, Ziya Doğan’ ın arada bir tercüman kullanmıyor oluşu ve Yattara – Alanzinho farkından ibaret..

Hadi şu ana dek yazdıklarımızı tamamını göreceli kabul edelim ve bir teknik direktör zaafiyetinden kaynaklanmadığını düşünelim..

Yahu takım özellikle ikinci yarıda adeta tel tel dökülmeye başlamışken, Cignac cezasahamız etrafında cellat gibi dolaşırken, rakibin ikinci golünün geleceği alenen belliyken oyuna “olumlu” yu geçtim, herhangi bir müdahalede bulunulmaz mı? Sen ne iş yaparsın be Broos?

Maç boyunca rakip takımın 4 defans oyuncusu arasında çaresizce çırpınıp duran Umut’ a sağdan, soldan ve geriden katapultla döver gibi salla parti orta yapmak gibi bir hücum anlayışını hangi akıl ve mantık çerçevesinde kabulleneceğiz? Böylesine ilkel bir futbol anlayışı mı olur?

Sahada harikalar yaratmasa bile Serkan ile birlikte en yararlı oyuncusu olan, en azından ayağına aldığı her topta oyunu kanatlara mükemmel bir ustalıkla açarak adrese teslim paslar atan ve hiç değilse ortasahada topu ayağımızda tutmamızı sağlayan Tjikuzu hangi zeka pıtırcığı ile kenara alınır; anlamak mümkün değil?

Bunlar da yetmezmiş gibi acil gol ihtiyacı olan bir teknik direktörün yapacağı oyuncu değişikliği sol bekin kenara alınıp, yerine bir stoper sokulmasıyla mı gerçekleşir? Üstelik Ceyhun bile tercih edilmezken oyuna giren adam Giray.. Şaka gibi..

Tabii ki aslında söylenecek çok şey var daha. Ama en önemlisi alınan skordan ziyade ortaya koyduğumuz çağ dışı futbol anlayışıdır. Bir takım 3 de yiyebilir, 5 de. Ama hiçbir büyük takım bu derece aciz ve doldur boşalt bir futbol anlayışına dayanarak başarılı olamaz..

Son umudum, transfer sezonunun sonuna kadar radikal bir takım önlemlerin alınmasıdır artık..

Bekleyip göreceğiz..

Great White

12 nci Adam(!) Hugo Broos” üzerine 37 düşünce

 1. Mes que un Club

  Son umudunu yitireli çok oldu benim. Bize gelen yattara ve alanzinho gibi oyuncuların kaderi de bu heralde. Kim olursa olsun oynatmıyor bu adamları. Sistemlerine uygun değilmiş. Nasıl bir sistemmiş bu anlamadım ki..

  Cevapla
 2. Anonymous

  Great White

  Hocam, hazırlık maçlarında çok pas yapıyormuşuz, ve de forvet oyuncularımız rakib defansı yoracağı için orta saha oyuncularımız gol atacakmış. Sen gördünmü böyle bir oyun tarzı

  Gök te, Sağ bek ve Forvet oyuncusu varsa, bize de düşermi ?

  Cevapla
 3. tanjue

  Hugo Boss'lu sözüm ona esprili yorumdan sonrasını sırf nezaketen okudum. İki hafta önce tanıştığım Sivas maçı sonrası Broos'u överken agzı kulaklarına varan insanların bugün sonu kelle istemeye gideceği belli olan bu yazıları yazması Trabzonspor'un düştüğü durumun açıklamasıdır. Avni Aker sendromunun en büyük sebebinin gözler önüne serilmesidir.

  Gelelim ithamlara; 1 Toulouse denilen takımın 2 futbolcusuna istenen bonservis Trabzonspor'un ilk 11'ini satın alır! Bugün Sisokho için 30 milyon isteniyor Tottenham'dan, Gignac'sa dünya futbolunun sayılı golcülerinden biri olduğunu kanıtladı ama bu sene ayrılmak istemediğini söyleyerek Manu ve Arsenal'den gelen tekliflerin değerklendirilmeye alınmamasını sağladı.1 kere ŞL elemesi oynadıkları sezon düşmeye oynadılar diye bir iyi bir kötü klişesine girmek de ilginç. Ki o dönemki düşüsün sebebi Elmande; Emana gibi isimlerin satılmaması ve bu oyuncuların ayrılmak istemesidir bunu Ts taraftarı yakından bilir!

  Tayfun Cora sağ açık ve Serkan mevzularını beraber değerlendireyim hemen. Alan sağ açık oynayabilecek tek adam şu 18'de bir de barış var. Barış tecrübesiz söyleyemey gerek var mı bilmem. Alan'ın fiziği malum, oynadığı dakikalarda da hiç bir şey yapamadı ve iddia ediyorum herhangi bir Fransız takımına ya da İtalyan takımına karşı bir devreyi tamamlatmazlar bu adama! Zaten TSL'de bile kendini atıyor, fiziği yetersiz denen bir adamın bugün Fransızlara karşı oynatılmaması yuzunden soylenenler komık. Ayrıca Serkan bugün Tjıkuzu'yla beraber en iyisiydi takımın. Şahane oynadı, ilk yarıdaki iyi futbolunda en önemli isimlerinden bu tercihin eleştirilmesi ilginç. O dahil olmak üzere takımda zaten Tayfun isimli sağ bek bozuntusundan başka biri yok, ve bu Broos'un sol açıktan sonra sağ bek ve forvet istiyorum laflarına rağmen almayanların sorunudur. Yok siz Sİvas ve D.Bakır maçlarında yenilen gollerde önemli payı olan, geçen sezon da defalarca kez bizi yakmış olan Serkan'ın Gignac'ı durdurabileceğini iddia ediyorsanız Gignac'ı ve Toulouse'u hiç izlememişsiniz demektir. Onu durdurmanın tek yolu çok çok iyi fizikli bir stoperi ona yapıştırmaktı. O tanıma en yakın isim Giray bizde ama onu da oynatsak şurda futbol hayatını bitirirdik, yapmadık değil…

  Gelelim Giray tercihine. Bu kadar doğal bir tercih yok bu dunyada. Defansı üçleyim 3-4-1-2'ye dönen yenik bir takım. Nesi garip bunun allah aşkına. Sağ kanat gününde olan ve zaten 2 kişiyken de daha iyisini yapamadığımız Serkan'a sol taraf Engin'e emanet, sürekli forvet arkası oynasın dediğiniz Alan'da yerinde. Ama adam nerden bilsin Engin beyin inatla laubaliliklerini sürdüreceğini. Pardon tabi bilmeli ya büyük başkan onu sokaktan bulup laf olsun diye getimedi böyle bir gerçek de yok. Hatta iki hafta önce herkes ''lan ne şanslıyız attık tuttu Broos geldi'' de demiyordu.

  Cevapla
 4. tanjue

  Sığmadı yorum buradan devam…

  Şimdi Soner abi sana da söylemek istediğim bazı şeyler var. Saygı ve sevgi farklı şeylerdir görüşlerine katılmak farklı şeyler biliyorsun. Saygı ya da sevgide herhangi bir problemim yok biliyorsun. Ama 2. kaybedilen maçtan sonra da böyle bir yazı yazman çok yanlış bence. Her maç sonrası yapılan hatalara bağlamak kayıpları nereye kadar gidecekk bilmiyorum. Senden Tayfun çıkarken senelerdir senkronize şekilde bağıramayan Trabzonspor taraftarının gösterdiği senkronizasyonla ilgili yorum beklerdim mesela. ya da bu adam geldiği günden beri bir sol açık sonra da sağ bek ve forvet istiyorum derken kulalarını tıkayanları konuşmanızı beklerdim. Gabriç'i bile zamanında almayanlar bugün Broos'dan 1000000000 kat daha suçludur ama her zamanki gibi hatayı ya da suçluyu basit birşekilde td'de arıyoruz. Basit çünkü Broos hakkında konuşmak. Trabzonspor'un büyükleri de böyle değil mi, bütün sene Sadri Şener'i eleştirip adam rest çekince ortadan kaybolmadılar mı? Böyle devam. Gerçekleri gizleyin ve niye Tjikuzu çıktı Tayfun girdiye takılın. Tek sorum daha var sana ilk yarıda oynanan o futbolu gözünün önüne getir bakalım kötü diyebiliyor musun? Bir de Tayfun'un yerine bir sağ bek Umut'un yerine de Tekke'yi koy o ilk yarı kaç kaç biterdi söyle bana. Gabriç'in oynamasını falan da boşver. Ersun'a 30 milyona yakın transfer butcesi verenler, 2 milyona alınabilecek Alan'a 4.5 verenler Broos gelmeden beleşe adamlar ve seneliğinin 3 katına imza atan Engin'le takımı dolduranlar, Broos'a sadece 2.5 milyon ayırsınlar o da yalvarta yalvarta sonra Broos'u suçlayın. Evet Broos suçludur suçlu kalacak bu mantıkla…

  Cevapla
 5. Anonymous

  Hocam,

  Sahada paslaşan bir takım ve rakib defansı yoran forvetlerimizi görebildiniz mi ?

  Sence, gökyüzünde bir sağ bek, ve golcü varmıdır, varsa bize de düşer mi? senin öngörün nedir. 26 güle güle, hoşgeldin 27 diyebilirmiyiz.

  Cevapla
 6. Great White

  @Tanjue;

  İlk yolladığın yorumda yazımı nezaketen okuduğunu belirtmişsin. Sana tavsiyem bundan sonrakileri hiç zahmet edip de okuma bile. Zira senin bu şekilde göstereceğin nezakete hiç mi hiç ihtiyacım yok:)

  İlk yorumunda kullandığın eleştiriye tamamen kapalı bağnazca tutumunun yanısıra bir de alakasız bir şekilde Broos' un avukatlığına soyunmak adına bana karşı yönelttiğin yakışıksız ithamlarının ardından ikinci yorumunda bana karşı olan "saygın" ve "sevginden" bahsetmişsin ki; sanırım bir nevi Dr. Jykill – Mr. Hyde sendromu ile karşı karşıyayız..

  Benimle ilgisi olmadan konuyla ilgili olmayı başarabilen birkaç eleştirine gelince..

  Ben de sana "nezaketen" de olsa bir cevap yazabilirdim ama sana cevap niteliği taşıyacak her şey yazımda mevcut zaten;)

  Şimdi; selametle..

  Cevapla
 7. Great White

  @Adsız;

  Hocam ben daha önce de söylediğim gibi en azından saha içerisindeki asıl sorunumuzun topu ayağında tutabilen ve oyunu rakip sahada oynamamızı sağlayabilecek tipte bir forvet ihtiyacı olduğunda hala ısrarcıyım..

  Tabii bir de sağbek alınsa itiraz edecek değilim ama sence ikisinin birden alınabilme olasılığı var mı sanki??

  Cevapla
 8. Falagar

  Abi yapmayın bunu işte bi maçla göklere çıkarıp bi maçla yerin dibine geçirmeyin oyuncuları ve TD yi.Trabzonspor açıkcası bugün bence şuursuzca saldırmasının ve oyun planına sadık kalmayıp paniklemesinden dolayı kötü bir skor aldı.Song kendini toparlamış geçtiğimiz sezona göre ekürisi egemen ise rezalet 3 maçtır.Ben tüm olumsuzluklara ki 'bana göre yapılacak 3 nokta transferle bu tüm olumsuzluklar ortadan kalkacktır'bu takıma güveniyorum.Ben açıkcası hala inanıyorun bu takıma taşlar yerine oturur ve ilk maçtaki gibi şuursuzca saldırmayıp sahada zaman zaman tempoyu düşüren ayağa top yapmaya çalışan(Egemen'den zman kalırsa)bir anlayışla Trabzon'un başarılı olacağına inanıyorum.
  Not:Trabzonsporlu değilim ancak özellikle sizin de bahsettiğiniz gibi Trabzonun taraftar profili inanılmaz sabırsız ve takımına destekten ziyade köstek olan bir yapıya sahip yanlış anlamayın ama siz de bu yazıda biraz sabırsızlığınızın kurbanı olmuşsunuz.

  Cevapla
 9. Great White

  @Mes que un Club;

  Zaten ayrı bir sorun da o ya..

  Yattara ve Alanzinho gibi teknik özelikleri yüksek, en formsuz zamanlarında dahi şapkadan tavşan çıkarabilecek yaratıcılığa sahip oyuncuları sırf kendi egoları uğruna kulübede çürütmeye mahkum adamlara istihdam sağlanmasıdır en büyük sorunumuz..

  Cevapla
 10. lionel

  Ben de teknik direktöre çok yüklenilmesi taraftarı değilim.

  Zamanında seninle fatih tekke konusunda tartışmıştık ve o zaman fatih tekke den daha iyisini getiremeyecek kadar vizyonsuzmuyuz(ya da musun farketmez) demiştin. ben değil sadri şener den gelsin o zaman: herhangi bir forvet almıyacak kadar vizyonsuzuz.

  Serkan balcı ne kadar yararlı bir oyuncu olsa da sağ bek ve ya sağ açık mevkilerinin tam karşılığı değil.şöyle düzeltiyim serkan balcı nın bir mevkisi yok aslında.

  İlk yarıdaki oyun, tjikuzu nun oyunun yönünü değiştirmesi görmek istediğimiz şeyler.

  Nasıl bir taraftarsak şu an acaba öbür tarafta bunları 3-0 yenermiyiz diye düşünüyorum.hep hayal etmekten ibaretiz sanırım.

  Cevapla
 11. Anonymous

  Hocam,
  teşhisin doğru, maalesef bu teşhisini tedavi edecek birileri varmıdır sence, bence yok. şurda kaldı transferin bitmesine 10 gün.

  Biliyorsun ki; Büyük kuluplerde transferler hiç bir zaman bitmez derler. Sağolsun sportif direktörümüz açıklama yapmış gelecek yıl için bazı düşünceleri olduğunu söylemesi, sence 26 senedir, bu takımın şampiyon olmasını bekleyen cefakar taraftarları bu açıklamadan gerekli mesajı almışlarmıdır.

  ayrıca sportid direktörümüzün resmi sitede yer alan açıklamalarını okuyunca, bu takımın alacabileeği forvet oyuncuları isimleri az çok bellidir.

  Cevapla
 12. Great White

  @Falagar

  Naıl olmuşsa yorumun bir şekilde araya sızmış şimdi fark ettim:)

  Bir kere öncelikle belirteyim ki Hugo' yu göklere çıkaran tek bir mesajım dahi yoktur şimdiye dek..

  Hatta beni forumlardan tanıyan bütün arkadaşlar şu an bana "Vallahi haklıymışsın, bu adamdan da bir halt olmayacak gibi" şeklinde mesajlar atıyorla durmadan..

  Ama şunu da belirteyim ki, Yattara ve Gabriç şu takıma sağlam bir şekilde katılır, bir de forvet takviyesi gerçekleştirilirse Hugo' ya rağmen bu ligi son haftalara kadar kovalarız; bundan hala eminim ben..

  Cevapla
 13. Great White

  @Lionel;

  Teknik direktöre yükleniyorsam arkasını en azından kendimce mantıklı bulduğum argümanlar ekleyerek yapıyorum bunu..

  Ama hocanın bazı tercih ve hamlelerini savunurken bunu yapabilen yok;)

  Hem sonra, buralarda Başkan' ı, Yömnetim' i, taraftarın genelini ve futbolcuları emanet mandayı döver gibi dövmek mübah da şu hocayı eleştirmek mi haram?

  Fatih Tekke konusuna gelince. Hala aynı fikirdeyim..

  Benim asla birinci forvet tercihim olmaz ama mevcut forvetlerimiz bunlar olacaksa önünde secdeye varmaya hazırım; o derece;)

  Cevapla
 14. lionel

  @
  eleştirilerine birşey demiyorum, haram kesinlikle demiyorum. Ama ben aynı fikirde değilim seninle.

  Fatih Tekke konusuna gelince, gönül ister ki gignac bizde olsun ama ne yazık ki..

  Tartışma olsun diye söylemiyorum cidden merak ediyorum kimi birinci forvet olarak görüyosun bu takıma 🙂 seçeneklere bende gözatmak istiyorum karşılaştırdığımda ben de tekke yi son sıraya koyacak mıyım merak ediyorum.

  Cevapla
 15. CezaSahası

  kötü skor oldu. Avni Aker hadisesi, geçmiş dönemlerde bjk'nin yaşadığı sendromu hatırlatıyor bana.

  Master

  Cevapla
 16. tanjue

  Great White

  Nezaketen okudum, sana saygı ve sevgi duyup abi diyorum çünkü. Yazının devamını normalde okumazdım cünkü 2 hafta önce broos'u öven birinin bugün o Hugo Boss benzetmesi yapması bence tutarsızlığın ve acımasızlığın daniskasıdır. Ayrıca sana herhangi bir yakışıksız ithamda da bulunmadığıma eminim ama sen öyle anlamak istiyorsan buyur. sana bir önceki yazıdan önce de söylemiştim bir maç yazısı yazar ve içinde Broos'u eleştirirsen anlarım ama bir takımın onlarca sorunu, sakatıi formsuzu vs varken tutup da sadece Broos'dan bahseder ve sadece onun yaptığı2-3 hataya bağlarsan yenilgileri ve yaşananları bunu eleştiri olarak algılamam. Eleştiri yapacaksan mumkünse herkesi adil şekilde eleştirip değerlendir. Sadece hugo broos'u 2 maglubiyetten sorumlu tutmak garip bir ironi. Teknik direktör, yönetim ve futbolcular aynı geminin içinde sonuçta ve bunların içinde teknenin batmasını sağlayan tek kişi Broos değil! Bu gemiyi çürütenler belli.

  Öbür taraftan benim eleştirilerim zaten senin eleştirilerini çürütüyor, nasıl cevapların yzıda mevcut oluyor bilmiyorum. Aynı zamanda kimsenin avukatlığını yapmadım,yapmam. Buna gerek olmadığını ve sadece ben haklı çıkayım diye ısrar etmeyeceğimi de bilen bilir. Ersun Yanal konusunda çokça yaşanmıştır benim haksız çıkmam mesela. Her neyse sen her puan kaybını hocaya yüklemeye devam et en kolayı bu zaten. Kafasına göre hoca ve oyuncu alan, tdnin dileklerini tınlamayan bir yönetimin hiç suçu yok zaten. Dunyanın gördüğü gerçekler de yanlış aslında. Toulouse'un kadrosu Ts'den çok daha kötü ve ts en az 5 atmalıydı bu gece. Tek suçlu Broos nasıl olur da Giray'ı oyuna alır yahu. Yenikken defansı 3'leyen teknik direktör görülmüş mü dünyada???

  Son olarak keşke sahada kendini attırmak için herşeyi yapan Engin'den, Tayfun'u butun stad olarak ıslıklayan taraftardan, 20 dakika boyunca maçın 2-2'Ye getirilmesi için takıma bir damla gaz vermeyen o tribünlerden ve yine o 2-1den sonra ölü gibi sahada dolaşan topcuların psikolojisinden de bahsetseydin. Fm ya da cm oynamıyoruz burda…

  Cevapla
 17. Falagar

  Muhtemelen blogun diğer yazarlarından birisi yönetiminden çok memnun kalmıştı diye hatırlıyorum Sivas maçı sonrası :D.Bu arada Lionel'in size yönelttiği soru hakkındaki görüşlerinizi bende merak ediyorum.Benimse bu konudaki bir numaralı adayım Gökhan&Umut ikilisinin verilip Bursa'dan Shin&Sercan ikilisinin alınmasıdır Trabzon'un şehir yapısı gereği gelebilecek en iyi forvetlerden bu ikili ancak burda tek sorun olarak umut ve gökhanın yıllık yüksek maliyetlerni Bursa'nın karşılayamayacağını gösterebilirim ama bir de yönetimin geçen sezon 6,25 milyon euroya aldığı gökhanı takasa vermeye kıyması lazım tabi bu hamleler yapılırsa çok iyi olur Trabzon adına.

  Cevapla
 18. Great White

  @Lionel;

  Şu an üşenmesem Transfermarket' e girip Trabzonspor' un bütçesine uygun ve pivot özelliği de bulunan en az 10 yabancı forvet sayabilirim ama sorun isimler değil..

  Asıl sorun, daha önce de belirtmeye çalıştığım gibi zamanında bir forvet transferininin yapılmamış olmasıdır bana göre..

  Zira o transfer yapılmış olsaydı, şimdi şu Fatih Tekke krizini de yaşamamış olurduk en azından..

  Mesela bir Kamanan Sivas taraftarının aklının ucundan dahi geçmeyen bir isimdi ama onun biraz daha maliyetlisi ve hallicesi tam bizim aradığımız kandır en basitinden. Hatta şu hali bile mevcut forvetlerimizin yanında Thierry Henry kıvamında kalır eminim;)

  Yalnız şu da artık belli oldu ki, artık tek sorunumuz forvet değil..

  Şu takımın gerçek potansiyelinin yarısını dahi kullandırtabilme becerisini gösteremeyen ve basmakalıp oyuncu değişiklikleriyle 10 mb lık bir bigisayar oyununun yapay zekasını dahi geçemeyeceği ayan beyan belli olan bir hocamız da var artık:)

  Ama dedim ya. Bu takımın kadro kalitesi şu gösterdiği performansın çok daha üzerindedir.

  Zaman bunu gösterecek ve hepimiz burada göreceğiz:)

  Cevapla
 19. Buböyledir

  Soner hoca hakkında söylediklerinin altına imzamı atarım. Geçtiğimiz yıl çalıştırdığı takımdaki muazzam sonuçları bizde de alıyor beyefendi. 2-3 ay hoca arayacaksın çantadan rastgele birisini çıkaracaksın ve ne hikmetse çantadan çıkan Belçikalı olacak. Adnan Demir'in bu hocayla bağı var mı acaba. Ayrıca Özkan Sümer ile Adnan Demir'in ticari bir ortaklığı mevcutmu? Neden yıllardır Belçika pazarından çıkamıyoruz?

  Tanju sana gelince bir noktada yazdıklarına itirazım var. Ersun Yanal'a 20-30 milyon transfer bütçesi ayrılmış Hugo'ya 2,5 ayrılmış. 800 bin euroya gelecek olan Gabric neden 2,5 milyona geldi diye sorarlar adama. Forvet yokken sol kanat ısrarının yanlışlığını elin Fransızı gelir kafana vura vura söyler sana.

  Ekim ayı çıkmadan ne başkan kalır ne hoca kalır. Demişti dersiniz…

  Cevapla
 20. tanjue

  @buböyledir

  Ben kendi adıma cevabımı vereyim hemen. 800binlik adama 2.5 verilmesi Broos'un suçu mu ? Bir de 800bin neye göre? Hırvatlrın oyuncu pazarlama başarısını dusununce garip geldi kulağıma. Sol açık transferi bizce de gereksizdi ve bunu da yazdık burada cok ama sol açıkta da duzgun adamımız yok doğrusu. Alan ve Engin oynar ve idare ederlerdi çok yazdım burada emin ol. Ama bu tercih meselesi o sol açığı daha acil gördü, oynasın gabriç o zaman da değerlendiririz takımı. Ayrıca adam dediki önce sol açık istiyorum-olmazsa olmaz-, sonra şartlara göre sağ bek ve forvet. Nesi garip bunun tercih meselesi önceliği vermesi. Ama alınmaması forvet ve sağbekin tercih meselesi değil;) Öbür taraftan aklıma geldi Alan'ı da elini sallayan 2-3'e getirirdi buraya ama 4.5 milyona alındı. Yani bu Broos'un değil yönetimimizin iş bilmezliği ve yeni adetleri de değil:)

  Bu gidişle aynen öyle olacak bence de. Bu kaosu atlatamayız kolay kolay. Manisa ve Bursa maçları sonrası herşey daha netleşir ama Senol'un sozlesmesı bıtmeden kovulmaz Broos;)

  Cevapla
 21. tanjue

  Mes que un Club

  Dostum siz yapmayın barilik bir şey olduğunu düşünmüyorum ortada. Ben de senin gibi yönetimden şikayetçiyim ve bu yeni de değil tam 3 ay oldu artık:) Ben Broos'a bu kadar yuklenmenin, onu yanlış yaptı bunu yanlış yaptı demenin haksızlığından daha çok sadece ona yuklenmenın haksızlığındayım. Eldeki madde belli ve onu bir araya getirenler belli. Hazırlık maçları ve Sivasspor maçları sonrası Broos kötüdür bakmayın şuanki duruma dendi de ben mi görmedim/duymadım. Sivas maçını bu adam kazandırırken kaç kişi konuştu onu allah aşkına. Herkes Ceyhun'un şutunda, takımın oynadığı oyundaydı ben bağırdım her yerde. Diyarbakır'a kaybettiren adam egemen ama Broos'a denmedik kalmadı. Geçen sezonun ilk maçında Ankaraspor'u nasıl yenmiştik ve nasıl oynamıştık o stresle avni akerde kimse hatırlamıyor mu da Diyarbakır maçındaki kötü oyun bu kadar abartılıyor. Egemen gününde olsa o gun de kazanacaktık. Bugün de sakatlar olmasa ya da ilk yarıda bence çok iyi oynadığımız ve oyunu tamamen rakibi sıkıştırdığımız anlarda golü bulsak kazanacaktık. Futbol böyle bir oyun. Şu listeye Giray'ı eklemek nedir ki? Adam kendince taktiksel değişiklik yaptı, yapmasaydı da o gol gelecekti. 2'ye 4 kaldık ki olur böyle şeyler yenikken. Niye öldürürcesine eleştiriyoruz yani?

  Cevapla
 22. Mes que un Club

  Hocanın bu kadar erken ve bu kadar sert eleştirilmesini ben de doğru bulmuyorum. Yaptığı yanlışlar var yok tartışılır. Bence de birkaç hatası vardı. Ama şu yönetimin yaptıkları dururken hocayı eleştirmek de insafsızlık olur. Kaç ay teknik direktör arayan yönetimin getirdiği bir hoca bu. Sanmıyorum ama şu kriz dönemini geçen senelere göre iyi bir şekilde atlatırız umarım.. Tahminim odur ki 3 ay içinde önce Broos'u sonra yönetimi yer bu ortam. Sonrasında da kadro dağılır.. Yeniden yeni yapılanmaya gidilir vs vs. Kısır döngümüzden yine çıkamayacağız gibi.

  Cevapla
 23. Buböyledir

  Tanju;

  800 binlik adama 2,5 verilmesi bir komisyonculuk olayıdır. Transfer daha bitmeden hangi takımın hocası kalkar şu futbolcuyu istiyorum der. Mevki olarak şurası eksik diyen hocaları çok gördüm ama direk isim vereni hiç görmedim.

  Cevapla
 24. Great White

  @ Mes que un Club;

  Yazımı dikkatli okumuşsan eğer, birden fazla kez değindiğim gibi bu tablonun baş mimarı Sadri Şener' dir tabii ki..

  Sadri Başkan' ın gidip de küme düşmüş bir takımın teknik direktörünü bize reva gömüş olması Broos' u masum mu yapacak yani?

  Kendi sahanda bırakın Avrupa' yı Fransa' nın dahi ilk on takmına giremeyecek olan Toulouse' a karşı 9 defansif oyuncuyla çıkacak kadar tırsak bir adamın ne şimdi ne de sonra Trabzon' da yeri olamaz..

  Bunu anlayabilmek için Trabzonlu olmaya gerek yok; Trabzonlu' yu tanıyabilmek yeterli;)

  Geçen sene kurulmuş bir takımın bir numaralı hücum organizasyonu maçın başından sonuna kadar doldur boşalt akınlarından ibaret olmaz..

  Aklı başında bir teknik adam sahada tel tel dökülmeye başlayan bir takımı kenardan hiçbir müdahalede bulunmadan taa ki golü yediği dakikaya kadar bön bön izlemez..

  Ceyhun gibi skoru değiştirebilecek bir oyuncuyu 3 ncü değişiklik hakkında dahi kullanmıyor oluşuna değinmiyorum bile..

  Alanzinho' ya rakibin önde oynamak zorunda olduğu ilk yarı görev vermeyen zihniyetin, skor üstünlüğünü ele geçirdikten sonra geriye yaslanarak kontrollü oynamaya başlayan rakibe karşı oyuna sokulması ise tam bir andavallık örneği maalesef..

  Ayrıca ortasahada dökülen Selçuk ve Colman' ın yerine tutup da kör değneğini beller misali gene Tjikıuzu' yu çıkarmış olması da cabası..

  Gerçi 10 mb dan ne bekliyorsak;)

  Cevapla
 25. Great White

  @Buböyledir;

  O çantadan çıkan hocanın Belçikalı olması bir yana Sadri Başkan' ın gözümüzün içine baka baka zikrettiği,

  "Özellikle Belçikalı bir hoca istiyorduk. Belçikalılar ile benzer yanlarımız var. Onlarla iyi anlaşıyoruz"

  şeklinde bir demeci vardı..

  Yahu sormazlar mı adama;

  "Bu hocadan evvel kapısını çalıp da gerisin geri döndüğün neredeyse 10 hocanın hangisi Belçikalıydı"

  diye:))

  Cevapla
 26. CezaSahası

  Bu durumun baş sorumlusu kesinlikle yönetimdir. Bu skor çok normal… Ben çok değişik bir skor beklemiyordum açıkçası. Bu tip bir sistemde en önemli dişlilerden biri Forvet hattı… Orta sahanın daha dirençli olabilmesi için ayağında topu tutabilen bir forvet ihtiyacını defalarca dillendirdik. Taraftarlar olarak diyorum, bireysel dillendirmeleri geçtim. Umut gibi, topu ayağında tutmayan bir forvet oyuncusuyla bizim orta sahamızın etkinliği yarı yarıya azalıyor. Özellikle defansif anlamda.İleriye gönderdiğimiz topları ilerde tutabilecek, hava toplarını indirebilecek bir forvete ne yazık ki sahip olamadığımız için, bu pas denemelerinden gelen topları uzun paslarla değerlendirerek geride bıraktığımız boş alanlardan faydalanıyorlar. Hele ki rakip forvetler yetenekliyse..

  Tolouse böyle bir takımdı. Buna rağmen ilk yarı iyiydik. Ama siz, böyle bir sistemi belirlemişseniz önceliğinizi bu sistemin beynine, en önemli parçasına vermelisiniz: Forvet… En kör taraftarımızın bile üzeirne basa basa vurguladığı bu eksik başımıza çok işler açtı, açacak. Bu maç sezon hedeflerimizi çöpe atan bir maç sanırım Sadri Şener'in açıklamlaarına bakacak olursak. Kendisi sürekli Avrupa ligi deyip duruyordu ama mevcut kadro yapısıyla atılacak kat sayısı belliydi. Avrupa Standartlarıda bir ruhsat almamız imkansıza yakındı. Bunu blogda yazacaktım ama küfür yememek için yazmadım açıkçası. Siz avrupa arenasında hedef olarak belirlediğiniz yerlere gelebilmek için bu kadro yeterli miydi? Yönetim hariç tüm Trabzonsporlular için değildi. Bu tüm Trabzonsporluların için de Broos da var. Kendisi ihtiyaçların üzerinde sıkça durdu ama nedense Gabriç transferinden sonra susmayı tercih etti. Bu da ligin başlamış olması, ve takıma güven duyduğunu hissettirmek istemiş olmasıyla alakalı sanırım. Bu maçtaki oyuncu değişiklikleri konusunda Soner abiye katılıyorum. Ama hepsi bu. Yani eleştirileri bence çok ağır kaçmış.

  Taktik anlamda şunu söyleyebilirim, bu malzemeyle bu bina çıkılmaz abicim. Burada da hocaya iş düşüyor işte. Mevcut forvetlerle oynatmaya çalıştığı oyun rakibin kapanmasıyla birlikte hüsran olur çıkar. Ama bu maçlardan sonra hayırlı bir iş de gerçekleşebilir. Şu taraftar artık maça gelmesin… Lütfen gelmesin… Ben iddia ediyorum, her iki maçı da deplasmanda oynasaydık farklı skorlar çıkabilirdi. Ben hayatımda bu kadar bereketsiz bir taraftar topluluğu görmedim. İyi yapılan bir şeyi alkışlamayan bir güruhun, hatalı bir şeyi yuhlama lüksü yoktur. Ama maşallah bizimkiler birisi hata yapsa da homurdansak diye fırsat kolluyorlar.

  Cevapla
 27. CezaSahası

  Bu böyledir, hocam komisyonculuk söylentilerini dillendiren Sadi abiydi… Alanzinho ile ilgili iddiaların sonra da başına ilginç olaylar gelmişti, yazdım. Fakat Gabric olayında komisyon alındığı iddialarını bence Ayhan abi (Liginefendisi) çok doğru bir şekilde çürüttü. Gabric gibi bir adamı 800.000€ ya alabilmenin rüya olduğunu gerekçeleriyle açıklamıştı. Yazıyı bulduğumda sizinle paylaşacağım.

  Cevapla
 28. Great White

  @ CezaSahası;

  Adem, oyuncu değişiklikleri ya da maça 9 defansif oyuncuyla çıkılıyor oluşunu da geçtim, en çok şuna kafam takılıyor benim..

  5 li ortasaha ve hava hakimiyeti neredeyse sıfır olan tek forvet ile oynayan bir takımın bir numaralı hücum organizasyonu sağdan soldan ve geriden yapılan doldur boşaltlardan ibaret olabilir mi?

  Burada en ufak bir mantık ya da teknik bir ışıltı var mı allah aşkına?

  Madem bu taktik(!) ile oynayacağız ortasahada 5 kişiye ne gerek var?

  Çevir sistemi 5-1-4' e, her topu ayağına alan ileriye şişirsin gene. Hiç değilse tek başına çaresizce koşuşturup duran Umut' un içimizi burkan haline tanık olmayız yahu. Yani o derece;)

  Forvet konusunda söylediklerinde zaten baştan beri hemfikiriz.

  Gerçi sezon boyunca bu şekilde doldur boşalt akınlar yapıp duracaksak bizim için en ideal forvet Peter Crouch olur sanırım:))

  Cevapla
 29. CezaSahası

  Elektrikler kesilince unutmuşum, Toulouse de kesinlikle kötü bir takımd değil. Geçen sezonki kadrolarını büyük oranda koruyorlar. Kaliteleri de ortada. Geçen sezon büyük değişimlerin yaşandığı Fransa liginde fark yaratan bir takımdılar. Forvetleri de iyi, defansları da. Taktik anlamda söylediklerinde haklısın, ben eleştirileri ağır buldum. Bu şahsi fikrim, özellikle bazı kısımlarını. Taktik anlayışa, oyuncu tercihlerine, hocayı ve futbolu önceden övenlere karşı eleştirinin de normal olduğunu savunmana eyvallah fakat sezon başından beri "Engin gibi çirkef futbolculara da bir kontenjan olmalı bu takımda" tezinden sonra Engin'in attığı gol dışındaki kişiliksiz futbolu ve gördüğü amatörce karta hiç değinmemişsin. Kendisini Gökhan Ünal'la beraber takımın pas trafiğini mahfeden iki adamdan biri olarak görüyorum halen. Broos'un kendisinde ısrarını da anlayamıyorum. Alanzinho bile oturuyorsa Engin neden ısrarla oynatılıyor, doğrusu çözmek güç.

  Cevapla
 30. Great White

  @ Ceza Sahası;

  Adem, ben Toulouse için "kötü takım" tabirini kullanmadım.

  Kendi sahamızda hem de hocamızın 2-0 lık sonuç hedeflediği bir maça 9 defans oyuncusu ve tek forvet ile çıkmasına değer nitelikte olmayan sıradan bir Fransız takımı olduğunu yazdım. Hala da aynı fikirdeyim zaten..

  Sen benim soruma cevap vermemişsin ama ben seninkine cevap vereyim:)

  Farkındaysan yazımın sonunda daha yazılacak çok şey olduğunu belirtmiştim. Engin meselesi de bunlardan bir tanesi tabii ki..

  Forumda Engin hakkındaki yazılarımı okumuşsundur. Eğer mental olarak kendisine hakim olmayı başarırsa Arda kalitesinde bir potansiyeli olduğunu zikretmiştim. Teşbihte hata olmaz..

  Gol öncesinde yapmış olduğu harika driplingleri şans eseri gerçekleştirmediyse o yeteneği içerisinde barındırıyor demektir..

  Çirkeflikten kastım, Hagi' nin yaptığı gibi karizmadan taviz vermeden yapılan çirkeflik tabii ki. Ama kabul ediyorum ki Engin hakını çatır çatır ararken değil, avanta peşinde koşarak yapıyor çirkefliğini. Bu da başındaki hocaların ya da yöneticilerin önlem alması gereken bir durum zaten..

  G. Ünal mevzuusuna gelince. Onun hakkındaki görüşlerimi az çok bildiğini tahmin ettiğim için bir kez daha burada kendisine sallamaya gerek duymuyorum bile;)

  @ Onur;

  Eline sağlık 🙂

  Özellikle son paragrafın bizzat bana da biraz gönderme içeriyor olsa da aslında her şeyin bir özeti gibi;)

  Cevapla
 31. CezaSahası

  Onur isimli arkadaşımızın yaptığı yorum bir sebepten silinmiş. Tekrar yayınlıyorum:
  Onur dedi ki…

  Merhaba, öncelikle belirtmeliyim ki GS taraftarıyım ve TS'u da sürekli olarak izleyen biri değilim."E o zaman ne b.. yemeye buraya yazıyorsun" derseniz de haklısınız; sadece bir fikrimi paylaşmak istedim tartışmalarınızı okuyunca.

  Bence en önemlisi TD. İsim olacak, iddialı ve vizyonlu olacak; basacan parayı neyse getirecen gerekirse en pahalı transferin o olacak. Neden mi böyle düşünüyorum? Serkan bek de değil açık da diye bir yorum vardı; bizim Sabri'nin ne farkı o'ndan? Tribünlerde edilen küfürleri duysanız 10 senedir hakkında! Ama Rejkaard koydu ilk 11'e şimdi kimsenin gıkı çıkmıyor; neden?? Yattara ile Keita çok mu farklı karakterde oyuncular? Ya da Baros hava toplarına hakim, cüsseli, basan bir forvet mi? Hakan Şükür (ki TR'nin en çok gol atmış futbolcusudur) hakkında senelerce "şaban" diye biz bile dalga geçtik! Pivot santrfor diye alınan Nobre, Mehmet Yıldız gibi isimlere yapılan eleştriler ortada; başarılarına rağmen!

  Demem o ki; büyük takımlara büyük TD'ler lazımdır ki bizim gibi milyonlarca "çok bileni" susturabilip işini yapabilsin…Bu adamları getirmek de yönetimin sorumluluğu tabii!

  Cevapla
 32. Mes que un Club

  @Great White
  bu sezon böyle doldur boşalt oynayacaksak, maçları izlememek en ideali olur. Kanser hücrelerini çoğaltmaya gerek yok. Zaten genetik olarak var, ırsi olarak var..

  Cevapla
 33. Great White

  @ Mes que un Club;

  Vallahi bir anlamda öyle ama merak etme Broos istese bile her maçı doldur boşalt oynamamıza zaten imkan yok bence:)

  Zira üzerimize gelen rakiplere karşı daha iyi oynayacağımız hem Sivas maçından, hem de Toulouse maçının ilk yarısındaki birkaç enstantaneden belli etti kendini..

  Ama şu ligde kaç tane takım bize karşı açık oynayacak; orası meçhul tabii..

  Broos' un şu ana dek hiç kafa yormadığı ya da kafa yorup da kıvıramadığı en önemli konulardan bir tanesi, bize karşı kapandıkları zaman oyunu set hücumuna dönüştürdüğümüzde rakibi delecek hücum varyasyonlarını asla geliştiremiyor oluşumuzdur bana göre..

  Bu tür maçlardaki hücum organizasyonlarımız hep spontane ve panikatak şeklinde gelişecek gibi gözüküyor ne yazık ki..

  Cevapla
 34. Anonymous

  Nedir bu eleştiri bombardımanı Allah aşkına?1-2 sene sabredin.Ne oldu yani Trabzon bu sene Uefa'ya gidemediyse?Sanki her sene final oynuyor.Belki adam bir şeyler oturtmaya çalışıyor.Unutmayın ki Rijkaard Barcelona gibi takıma bir sistem oturtacağım diye 15'ciliğe kadar gerilemişti.
  İşte Trabzonspor'un başarısızlığının en büyük nedeni: Sabırsızlık

  Cevapla
 35. Mes que un Club

  Muhakkak sabırsızlık. Sabırsızlığın yanında, her gelen yönetimin yaptığı yanlışlar. Geçen sezon yönetimimizden memnuniyetsiz olan kişi var mıydı acaba? Ama bu sezon da memnun olanı bulamayız. Üstüste 2-3 sene doğru işler yapabilse bu kulübü yönetenler, maddi olarak diğer 3 kulüpten geride olmamıza rağmen sahada onlarla yarışabilir ve şampiyon olabiliriz. Ama böyle devam ettiği sürece hayalden öteye gidemeyecek. Bugün trabzonlu ve trabzonsporlu bir arkadaşımla konuştuk bunu. Başkalarıyla da forumda. Ben şampiyon olabileceğimize dair ümidim olmadığını söyledim forumdakilere. Neden bu umutsuzluk diyenler çıkıyor. 26 senedir olamamışız. Ben o 26 senenin en az 15inde bilinçli bir şekilde umut besledim. Sonu hep hayal kırıklığı oldu. Şu bulunulan ortamda da umutlu olunabilecek bir durum yok ne yazık ki. Ha desteklerim ayrı. Ama umut benim içimde olması gereken birşeydir. Ve benim umudum yok. Arkadaşımın dedikleriyse şu:

  olm trabzon insanına ne dersen de
  o ts ye her sene inanır
  şampiyon olacak die
  her senede haule beşinden bakar

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir