Asıl sen haddini bil Avea!!

Trabzonspor da tıpkı Fenerbahçe ve Galatasaray gibi Trabzoncell adı altında Avea ile bir taraftar hattı anlaşması yaptı. Hayırlı olsun. Umuyoruz ki TS Yönetimi taraftardan beklediği ilgiyi fazlasıyla bulur ve hedefledikleri 500 bin aboneye ulaşılır..
Gelelim işin pazarlama kısmına. Ortada bu çapta bir anlaşma olduğuna göre doğal olarak bunun taraftarlara en iyi şekilde pazarlanması da gerekiyor ve pazarlama işinin en büyük silahıysa reklam tabi ki. İşte en azından benim gözümde asıl sorun da buradan itibaren başlıyor..

İçerisinde Trabzonspor taraftarı, futbol, telefon, iletişim gibi öğeleri barındıracak bir reklam filminden insan doğal olarak karadeniz insanının kendine has kıvrak zekasını ön plana çıkaracak esprili replikler ve eğlenceli görüntüler bekliyor ama nafile..

Bir kere reklamın başrolünde rol alan tiplemenin bırakın karadenize has kıvrak bir zekaya, bir şempanzeninki kadar dahi algılama yeteneğine sahip olmadığını gerek davranışlarından, gerekse o avel bakışlarından gayet net bir şekilde görüyoruz..

Aklı başında herhangi bir TS taraftarını sokakta formasıyla beraber dolaşırken adeta utandıracak ve alay konusu durumuna düşürecek şekilde canlandırılan tiplemenin sağda solda rastladığı onca tepkiye, tezahürat yapmaya çalışırken kendi taraftarı tarafından tartaklanmasına rağmen abartılı bir algılama sorunu göstererek hala neler olup bittiğini algılama yoksunluğu çekiyor oluşu onu gitgide saldırgan bir hale getiriyor ve yıllardır İstanbul basınının bize yakıştırmış olduğu “Vandal TS taraftarı” kıvamına sokuveriyor..

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, maçlarda bağırıp çağırmaktan ve asabi davranışlarda bulunmaktan başkaca bir halta yaramayan algılama özürlü TS taraftar tiplemesi, reklamın devam filminde de aynı idiot görüntüsünden kurtulamıyor maalesef..

Ayrıca, reklamın ana fikri olan o sözümona esprili slogan ile “Hattıni (haddini) bil” denilen tek taraf TS seyircisi her nedense. Reklamda TS taraftarından başka hiçbir taraftara ya da gruba “özellikle” yöneltilmiyor bu slogan..

İşin daha da trajikomik tarafı, bu rezalete son noktayı da Sadri Başkan koyuyor; belki de farkına bile varamadan..

“Gerçek Trabzonlu hattıni bilur” demiş hazret, anlaşmanın sonunda vermiş olduğu röportaja..

Şimdi şu cümleyi reklamdaki sözümona espri ile birleştirin bakalım ne çıkacak ortaya. “Gerçek Trabzonlu haddini bilur”.. Tam bir utanç vesikası..

Herifler hem de sırtımızdan para kazanmak suretiyle öyle tuzak bir kampanya sloganı bulmuşlar ki, reklamdaki ardı ardına gelen aşağılamalar haricinde mental olarak da sindirmişler bizi..

Yani bir anlamda “Trabzonlu haddini bilecek. Öyle sağda solda büyüklük falan taslamayacak” kıvamına getirmişler olayı..

Açıkçası başka bir takımı tutan ama TS ile de ciddi husumeti olan bir tip olsaydım, ekran başında keyfimden adeta yarılarak gülebilirdim bu filme ama bir TS taraftarı olarak şu reklamı yapanları da, bize reva görmeyi kabul edenleri de şiddetle kınıyorum kendi adıma..

Gerçi iki gündür neredeyse bütün TS taraftar portallarını dolaştım durdum ama benden başka bu reklam filminden rahatsız olanı da göremedim; yalan yok.. Bırakın rahatsız olmayı neredeyse bütün taraftar fok sürüsü gibi el çırparak alkış tutulmuş bu rezilliğe. Daha da garibi, reklamın neresinden hoşlandığını dahi açıklayamıyor kimse. Adam komikmiş.. Yahu o seni temsil ediyor zaten, neyine gülüyorsun?

Son olarak, aklı başında bir taraftarın bu reklamı beğenebilmesi için reklam filminin başrolündeki taraftar tiplemesiyle kendisini birebir özdeşleştirebilmiş olması gerekir. Zaten gerçekte de o algılama kapasitesindeyse beğenmesi de son derece doğaldır..

Yazık..

Great White

Asıl sen haddini bil Avea!!” üzerine 21 düşünce

 1. TheMISFIT

  Katılıyorum, son derece haklısınız. Reklamı izlediğimde ben de rahatsız oldum, bence de "hattıni bil" sloganı herhangi bir zeka ve espri öğesi içermiyor, daha doğrusu zeka öğesi içermediği için espri öğesi de içeremiyor çünkü zekasız espri olmaz. bir şeyin anlamlı olması için zekice olması gerekir.
  söylediğiyle söylemek istediği birbirinden kopuk bir slogan. üzerinde hiç düşünülmemiş.

  bunu dile getirmiş olmanız da ayrıca takdire şayan. tebrik ederim.
  trabzonspor taraftarı olmadığımı da belirteyim sözlerimi noktalarken.

  Cevapla
 2. caveksk

  bencede konuyu nerelere getirmişsiniz.ben izmirliyim reklamı izleyince hiç öyle sizin söylediğiniz gibi hissetmedim trabzonlular yada karadeniz halkı hakkında.gayet hoş olmuş reklam.

  Cevapla
 3. baldur

  bu nasıl bir paranoyadır ya, ayrıca reklamın başrölünde oynayan adam alanzinho değil mi? adam sanki nasıl bir role bürünmüş olabilir ki şempanzeye benzetiyorsunuz? adam altı üstü futbolcu, aktör falan değil. bence avea reklamına bakmadan önce alanzinho'yu şempanzeye benzetebildiğiniz için önce kendinize bakmalısınız. eğer bu yorumum saçmaysa sebebi sizin bu saçma yazınızdır.

  Cevapla
 4. Anonymous

  baldur paranoya sizinki olmasın? Alanzinho'ya değil, sözümona yapmacık şivesiyle reklamda boy gösteren kişiye söylenmiştir bu söz. Trabzon, Karadeniz insanını bu denli yapmacık, gerçeklikten uzak bir şekilde tasvir etmekten utanmadı bu reklam/dizi yapımcıları. Ben bıktım bir karadenizli olarak, onlar bıkmadılar.

  Cevapla
 5. talento

  Trabzonlu olmayan herhangi birine Trabzon taraftarını kötü göstermemiştir bu reklam. Dün kalabalık sayılacak bir arkadaş grubuyla izlediğim reklamı benim gibi gruptaki herkes çok beğendi. Kimse de reklamı küçümseyerek izlemedi. Yukarıda arkadaşın dediği gibi gereksiz paranoya olmuş. Berberlerle ilgili bir reklam sonrası berberler federasyonunun tepkisine benzemiş.

  Cevapla
 6. CezaSahası

  Şimdi burada önemli olan şey, Trabzonsporlu/Trabzonlu olmayanların rahatsız olması mı, yoksa aynı grubu dışarıdan görenlerin düşünceleri mi? Yanlış aksettirilen kitlenin rahatsızlığı elbette ki daha önemli. Özenin şu şiveye biraz. Bu kadar zor olmamalı, olamaz. Sanat diye, o diye bu diye bir tarafltarınızı yırtıyrosunuz senelerdir ama Avrupa Yakası'nın karadenizli tiplemesinin yarısı seviyesine çıkılabilmiş değil halen. Ben bi Trabzonlu olarak bu adamın yapmacık şivesinden rahatsız oldum. Trabzonlular öyle konuşmuyorlar. Biz böyle konuşmuyoruz.

  Cevapla
 7. çekilmezlikabidesi

  nedense trabzon yöresini tanımayan insanların reklamı hazırlamış olduğu hissi uyanıyor bende. ben trabzonluyum ama reklamda benden olan tek şey trabzonspor sevgisi.

  Cevapla
 8. Mert

  Avea kendisinin para kazanacağı bir iş için Trabzonspor taraftarını karşısına almak ister mi?

  Reklam güzel olmuş bence .Ama hiç Trabzon'a gelmediğim için şive işini bilmem.

  Benim konuştuğum insanlardan reklamı izleyenler beğenmiş.Bence eleştiriniz biraz abartılı olmuş.

  Cevapla
 9. Mes que un Club

  ek bilgi olsun
  başrolde oynayan bi tarafı bordo bi tarafı mavi akar diyen eleman fenerbahçeliymiş. istanbuldaki bir arkadaşımın arkadaşı çıktı..
  avrupa yakasının dursun'unun oynatsaydık ya. hem şive tam olurdu, hem trabzon dışından kimse oynamamış olurdu.

  Cevapla
 10. Great White

  Bu sabah şu yazıyı yazdıktan sonra sıkı GS taraftarı değerli bir dostumun Heybeliada' daki yazlığına gittim..

  Sahile inmeden evvel ilk iş olarak kendisine şu yazımı okuttum ve onun da konuyla ilgili fikrini almak istedim..

  Kendisi bir editör olduğu için büyük bir dikkatle okudu ve sonra bana dönerek "Baba şimdiye dek bu reklama şu gözle bakan birisini görmedim ama yazıyı okuduktan sonra reklamı da bir gözümün önüne getirince itiraz edebilecek bir şey de bulamıyorum vallahi" dedi..

  Ben de kendisine bakarak "Yahu bana itiraz eden çok kişi var ama hiçbirisi yazdıklarımı çürütecek herhangi bir argüman ortaya koyamıyor nedense. Bir tanesi çıkıp da şurada hatalısın, burada önyargılısın dese ben de rahatlayacağım bir nebze anasını satayım" şeklinde cevapladım..

  Nitekim akşam oldu eve geldim ve baktım ki hala geçerli bir itiraz modeli yok ortada..

  Yani korkarım ki hala haklıyım..

  Cevapla
 11. Great White

  Bu arada bazı arkadaşlar şive ya da aksan konusuna da değinmişler.

  Gerçi ben yazımda o noktaya hiç değinmemiştim bile ama değinilmesi iyi olmuş aslında..

  Keşke reklamdaki tek sorun orada canandırılan tiplemenin algılama yoksunu ve saldırgan tutumundan ziyade kötü şivesi olsaydı fakat bu noktada reklamın bir başka mantıksızlığını daha keşfetmiş oldum sayenizde:

  Reklamda "Hattıni bil hattıni" diyenlerin alayı karadenizli. Bu slogana maruz kalan ve asla algılayamayan da sözümona karadenizli..

  E peki sormazlar mı adama, aynı aksanı konuşan iki insan nasıl oluyor da bir türlü anlaşamıyor diye..

  Ben sordum bile mesela:)

  Cevapla
 12. aşkın

  Aslında reklam kötü değil ama eleştiri haklı.Otobüsten cebirle uzaklaştırma yerine doğru düzgün bir fikir bulunmalıydı.Yaratıcı reklamcıyı Türkiye'de kim kaybetmiş ki Avea bulsun.
  O ksımlar hariç güzel olmuş, dünya tatlısı kız çocuğu ve tüm takımın telefon işareti yapması gibi.

  Cevapla
 13. frentzen

  Hattını bil —- Trabzonspor taraftarına

  Haddini bil ya da haddinizi bilin ula— Rakio taraftarlara

  Ben de bir ara dedim bunlar bize haddinizi bilin mi diyor diye :)Zaten slogan " hattıni bil " şeklinde. " Hattini " değil. Reklamdaki genç de her zamanki gibi arkadaşlarıyla otobüse biniyor. Ama arkadaşları " hattıni bil" diyor. O da "haddini bil" şeklinde anlıyor ve anlam veremiyor. Ben ne yaptım ki der gibi davranıyor. Hatta kanım bordo-mavi akar diyor işte 🙂 Bize söylenmek istenen " hattıni bil, takımına destek ol "

  Cevapla
 14. PiRLi Kahlov

  Fikrimce bir reklam filminden fazla birşey çıkarılmaya çalışmış. Ben reklamın iyi niyetli bir çalışma olduğuna inanıyorum ve kesinlikle de trabzon taraftarını göstermeye çalıştıklarını sanmıyorum.

  Eğer ki uzun reklamı izlersen oradan bir adamın bizim uşak biraz saftır anlamamış mevzuyu tarzında bir laf sarfedildiğini görmüşsündür. Yani adamı zaten o taraftarlar arasından saf ve yarım-akıllı denebilecek bir imaja sokuyor. Bunun haricinde de zaten tüm trabzonluların çok mantıklı olduğunu söylemeyeceğimiz gibi aralarında böle bir adam olmadığını da söyleyemeyiz. Bu genellemeleri bu reklamdan çıkaramayız.

  Bunun haricinde Gerçek Trabzonlu haddini bilecek gibi bir durum da söz konusu değildir fikrimce tezahüratın uyması için olduğunu düşünüyorum. Yani hattını ve haddini nin kelime benzerliğinden bu tezahüratın uygun olacağı düşünülmüş ve bana göre gayet de güzel bir şekilde biçimlendirilmiştir. Buradan tezahüratın özüne inip eski halini düşünüp o zaman bunlar böyle demiştir demek bence fazla alınganlıktır. Aynı zamanda "hattını bil" taraftarın takımı finansal olarak desteklemesi bakımından da güzel bir öğe olarak düşünüyorum. Taraftarın takıma sahip çıkmasının bu "hat almak" üzerinden anlatılmaya çalışılmış. Yani reklamın amacına uygundur.

  Son olarak son derece mizahi özelliklerle yapılmış bir reklamda elbette şive konusunda biraz abartı olabilir. Bakıcak olursak bende bir trabzonlu olarak ve ya trabzonda yaşayan akrabalarımın hiçbirinin şivesi yoktur fakat reklam ve mizahi metinlerde ve yayınlarda genelde bu özelliğinin üstünde durulduğunu görebiliriz. Zaten mizahın özünde de biraz bu yok mudur. Belirgin bir özelliğin biraz daha vurgulanmasını gerektiriyor. 1.30 dakikalık bir reklama göre bence mesajını veren insanı güldüren bir reklam olmuştur. "Hattını bilmek" kavramının bir yarım akıllının çözmesinden çalışması kamera çekimleri sahil kenarında çay içme sahnelerini özellikle de beğendim. Olabildiğince düzgün anlatmaya çalıştım fakat düzenleyecek fazla alan olmaması ve deneyimsizlik bu kadarına izin verdi. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

  Cevapla
 15. Great White

  @PiRLi Kahlov;

  Öncelikle yazdıklarıma olan itirazını en azından açıklama zahmetine girdiğin için teşekkürler. Nihayet cevaplandırmaya değer ve hiç değilse arkası doldurulmaya çalışılmış bir itiraz yorumu gelmiş:)

  Yazmış olduğun 3 paragrafa madde madde cevap getireyim ki konu bulanmasın..

  1: Ana karakter algılama özürlü, aşırı fanatik ve saldırgan bir tip. Bu kısma kimsenin itirazı yok sanırım. Ana karakter de taraftar profilini temsil ediyor bu reklamda zaten..

  Tabii ki Trabzonlular arasında da aynen reklamda canlandırıldığı gibi tipler vardır. Tıpkı tinerci bir Fenerli, tacizci bir Cimbomlu ya da katil bir Beşiktaşlı da olabileceği gibi. Peki diğer takımların Avea reklamlarında neden böyle kötü ve paspal bir örnek yok?

  2: "Hattıni bil" – "Haddini bil" eşleşmesi ve çağrışımının tam da yukarıda belirtmiş olduğum berbat tiplemenin üzerine gelmesini tesadüfe mi bağlıyoruz? Hepi topu birkaç saniyelik reklam içerisinde bunca olumsuz argümanı iyi niyete bağlamaya çalışmak fazlaca zorlama oluyor açıkçası..

  3: Mizahi özelikler mi? Pardon ama benim mizah anlayışım hiç de fena olmamasına rağmen reklamda gülünebilecek türden herhangi bir espri göremedim ben. Yani reklamda en ufak bir zeka kırıntısı dahi yok. Sen hem de bir Trabzonlu olarak reklamın hangi kısmına gülebildin, merak ettim doğrusu.

  Yapmış olduğun yorumdan anladığım kadarıyla reklamda gülebildiğin tek şey yarım akıllı olduğunu itiraf ettiğin "hemşerin ve renkdaşının" kendi aksanıyla konuşan akranlarını bir türlü algılayamamasından ve o sinirle sağa sola ekşimesinden ibaretse oldukça "şanslısın"(!)

  Zira hayatta seni güldürebilecek şeyler bulmak konusunda hiç de sıkıntı çekmeyeceğin açık;)

  Cevapla
 16. Oyuncu

  Trabzonlu bir insanımdır ve çevremde birçok trabzonlu vardır. Kaldı ki çocukluğum trabzonda geçmiştir ve tüm akrabalarım hala oradadır yani sürekli onları (trabzonu) ziyarete giderim.

  Reklamı izledim, izlettirdim ve birçok "espriden anlayan, tam akıllı, trabzon sevdalı" trabzonlununda reklamı paylaştığını, gülerek birbirine anlattığını gördüm. Açıkcası Great White biraz ters bakmışsın reklama ve zorlama bir yazı yazmışsın. Karadenizli bir insanın en temel özelliklerinden biri hem kendine yeri geldğinde gülebilmesidir hem de çabuk sinirlenip çabuk sakinleşmesidir. İkisini de bilmiyor(unutmuş) gibisin.

  Padişahtan çok padişahçı davranmışsın.

  Cevapla
 17. Great White

  @ Oyuncu;

  Karadeniz insanının yeri geldiğinde kendisine de gülebildiği ya da dalga geçebildiği şeklindeki ilginç teorin, Avea' nın Trabzon' u temsil eden bir firma olması halinde gerçeklik kazanabilir ancak.

  Farkındaysan burada reklamı hazırlayan Avea, "kahkahayla gülen" ise karadenizli nedense..

  Ayrıca benim padişahtan çok padişahçı davrandığımı söylemişsin ama ben hem anadan hem babadan bir Trabzonlu olarak senin tabirinle padişahçı değil, bizzat padişah oluyorum zaten:)

  Teşekkürler;)

  Cevapla
 18. Anonymous

  Sevgili GW,

  Ben bir karadenizli olarak yıllardır Temel fıkralarını bvölgemize uyarlamalarından asla rahatsız olmadım, bizim espri anlayışımızın temelinde hoşgörü vardır.
  Bu reklam filminide o engin hoşgörü anlayışımız çerçevesinde bakıyorum ve asla rahatsız olmuyorum.

  Bence çok hoş bir reklam filmi olmuş, bizi alçaltan değil, bizim esprisel yönümüze vurgu yaparak hedef kitleye ulaşan bir atak olmuş, bencede gayet başarılı olmuştur.

  Sizde biraz bu pencereden bakınız 🙂

  Cevapla
 19. Great White

  @ Adsız;

  Hocam, keşke diğer takım taraftarlarını da bizler kadar hoşgörü göstermek zorunda bırakacak fıkra ya da reklamlar üretseler;)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir