Yattara Aranıyor!!

Evet, Yattara aranıyor hakikaten..

Her ne kadar geçen sezonda sakatlıklar ve anlamsız transfer kaosları sebebiyle kendisinden bekleneni verememiş olsa bile formunda olduğunda bir takımı tek başına taşıyabilecek kapasitede olduğu kesin..

Hatta bazı maçlarda takıma öylesine büyük katkılar sağladığı oluyor ki, onun şahsi becerileriyle yakaladığımız fırsatlar ve gol pozisyonları maçtaki diğer kusurlarımızı dahi örtebiliyor çoğu zaman..

İşte bu özelliğiyle kendi teknik direktörünün ya da bazı arkadaşlarının dahi bir takım eksikliklerini kamufle edebilme özelliğine sahip bir oyuncu Yattara..

Sezona Sivas maçındaki olumlu futbol ile başlayıp ardından gelen D. Bakır ve Toulouse maçlarında daha kontrollü oynayan rakiplere karşı bocalayan ve savunma kilidini açmakta zorlanan Trabzonspor’ un çilingiri olabilecek en etkili oyuncu pozisyonunda şu an..

Gerçi yeni transfer edilen Gabric’ in göstereceği performans ve alınması ümidini hala saklı tuttuğumuz kaliteli bir forvetin takıma katılması da Trabzonspor’ un oyun kalitesini yukarıya itebilecek etkenler olarak görülebilir..

Tabii bunların yanısıra şu kadroyu alabildiğine fonksiyonel bir biçimde kullanmak zorunda olan Broos’ un da kadro tercihlerinin önemi de çok büyük olacak..

Son iki maçta gerek oyuna müdahaleleri, gerekse sahaya sürdüğü kadro tercihleri sebebiyle sadece benim değil bir çok taraftarımızın haklı tepkilerini alan Broos’ un muhtemelen dikkatinin de çekilmiş olması sebebiyle aynı hataları en azından bu derece fazla yapmayacağını ve özellikle de Yattara konusunda diğer 3 ncü sınıf hocaların takındığı kompleksli tavrı takınmayacağını ümit ediyorum kendi adıma..

Zira şu bir gerçek ki, formda bir Yattara’ nın düzenli bir şekilde sahada tutulması ve oyunun bazı bölümlerinde bir takım sorunlar yaşaması ihtimalinde bile üzerinde ısrarla sabredilmesi halinde kazanan taraf mutlaka Trabzonspor olacaktır..

Sahadaki en formsuz haliyle bile rakip taraftardan futbolcusuna kadar büyük bir tedirginlik yaratan, sahada gezinirken dahi onun ayağına gelen her toptan kendi taraftarına bir gol pozisyonu beklentisi veren bu adamı alabildiğine sahada tutmayı başarmalıyız bu sene..

Yattara’ nın özellikleri tabii ki bunlarla sınırlı değil..,

Ülkemizde kesintisiz aynı takımda en uzun süre oynayan yabancılar arasında ilk sıralarda olmasının yanında, gerek mükemmel futbol tekniği, gerek göze hoş gelen oyun stili, gerek sempatik tavırları ve gerekse rengarenk kişiliği sebebiyle sadece Trabzonspor taraftarının değil diğer bütün takım taraftarlarının da ortak bir şekilde beğenerek saygı duyduğu yegane yıldız oyuncudur Türkiye’ de..

Yaşının da artık 30 lara merdiven dayamış olması ve artık futbolunun en olgun dönemine girmiş oluşu nedeniyle de kendisini yeşil sahalarda en fazla 3-4 sene daha izleyebileceğimiz gerçeğini de göz önünde tutarak bu senenin Yattara’ nın yılı olması umudunu burada dile getirme ihtiyacı hissettim açıkçası..

Sadece Trabzonspor taraftarı değil, Trabzonspor maçlarını takip eden ve futbolun görsel yanından zevk alan diğer tüm takım taraftarları da onun bir an önce sahalara mükemmel bir dönüş yapmasını istiyorlardır eminim..

Ayrıca şu da bir gerçek ki; Keita, Elano, Dos Santos, Ernst, Holosko, Alex gibi yıldızlar ile savaşacaksak biz de Yattara ve Alanzinho gibi kendi yıldızlarımızı alabildiğine hazır ve sahada tutmak zorundayız..

Bekliyoruz Yattara..

O kıvrak çalımlarını, adeta kafaya çarptırma ortalarını, o müthiş bilek hareketlerini, sağdan yaptığın amansız bindirmelerini, gollerden sonraki o içten sevincini ve dahası seni özledik be Yattara..

Dön artık..

Great White

Yattara Aranıyor!!” üzerine 23 düşünce

 1. Mes que un Club

  bir de geçen sezonki transfer muhabbetinde vizyonunu görmüştük yattara'nın. Adam olsa tek başına takımı sırtlar ama senede 3-5 maç oynayıp gerisinde yatınca da çekilmez oluyor. Yattara'yı adam gibi kullanacak bi teknik direktörümüz de olamadı.

  Cevapla
 2. Anonymous

  Umarım Toulouse'la olan rövanş maçında hazır olur ve takımda yerini alır.En azından Avrupa liginde bir maç da keyifli birkaç hareket ve pozisyon izleriz…

  Cevapla
 3. MuYu

  yazilari kim yaziyor anlamak icin google reader kullaniyorum. temadaki author bolumunu acsanizda oyle eziyet felan cekmesek diyorum.

  Cevapla
 4. Great White

  @ Mes que un Club;

  Sözünü ettiğin geçen seneki transfer muhabbetindeki tek suçlu Yattara olsaydı keşke..

  @ Adsız;

  Ben de aynını umuyorum doğrusu..

  @ MuYu;

  Ben yazmış olduğum tüm yazıların altına Great White rumuzunu ekliyorum aslında ama bu sefer unutmuşum; şimdi editledim..

  Bu vesileyle teşekkürler:)

  Cevapla
 5. sembolist

  Yattara,kendsi için yaratılan ''yattara fenomeni'nin içini(kurtarıcı- dör dörtlük takım oyuncusu-bayrak adamı-belleklerde kazınmış en az 15 maçı olan-gerard vari vs.vs.) ne kadar dolduruyo kocaman bir soru işareti.Tıpkı Egemen'e yüklenen(kanının sn damlasına kadar mücadele eden savaşçı?) misyon gibi..Ciddi anlamda 'kalite' sorunu yaşanıyor Trbazon'da..Sınıf atlatan yabancı almayı 'boşa harcanan para' mantığı olarak gören anlayış şuanki yönetimi esir almış durumda.
  Engin-Egemen-Serkan Balcı-Umut-Gökhan gibi düz futbolcu(takıma sınıf atlatmayan) kontenjanında oyunucu diğer büyüklerde 2 yi geçmezken Trabzonda her maçta 4-5 gibi bir rakamı buluyor.
  saygılar..

  Cevapla
 6. CezaSahası

  Sembolist, verdiğin örneklerin çoğuna katılsam da Yattara için apayrı bir parantez açılması gerektiğini düşünüyorum. Bu adamdan her maçı kazandırması bekleniyor ve sizler de bu gruba dahilsiniz farkında olmadan. Son 2 sezondur takımda rakip defans oyuncularının tek uğraşması gereken adam oydu ve bu da onu oldukça hırpalıyordu. Alanzinho'nun gelişiyle rahatlayacağını düşünüyordum ama ikisini aynı anda seyredemedik bir türlü. Umut ve Gökhan gibi futbolu tek kişinin kaleye gitmesinden ibaret sanan forvetlerle işleri yine zor. Uzun gelen topları indirip dripling halindeki Alanzinho ve Yattara'nın önüne açabildiğimizi görmedim 1 sezondur. Kapılan topların ani bir şekilde bu ikisinden birinin önüne yuvarlandığında ne denli tehlikeli olduklarını defalarca gördük. Ben halen ikisi, tek forvete destek olarak 3'ün kenarlarını oynarsa tutulamaz diye düşünenlerdenim.

  Abi bir de ne olacak bu Yattara'nın vatandaşlık hikayesi? Yönetim sence neden bu işle uğraşmıyor? Yabancı kontenjanı açılır da bizden Transfer beklerler diye mi?

  Cevapla
 7. frentzen

  Ben de çok özledim. Ama dönünce takım harika olmayacak. Zaten öyle diyen de yok ama fazla ümitlenmemek lazım. Yattara'dan zerre şüphem yok. Şüphem forvetlerden. Forvetler değişmedikçe Yattara'dan fazla verim almak mümkün değil. Son zamanlarda forvetlerin kafa vuramayacağını bildiği için topu arkadan gelenlere kesiyordu. Fatih Tekke ile Yattara arasındaki uyumu hatırlayalım. Fatih gol kralı oldu, Yattara da asist kralı. Son olarak, Toulouse maçında sahada olsaydı bu kadar kolay yenilmezdik.

  Cevapla
 8. Great White

  Hiç sorma Adem..

  Türkçe konuşmayı bilmeyen topçuları Türk(!) yaptılar ama söz konusu Yattara olunca bürokrasi tavan yapıyor..

  Ayrıca Yönetim de pek ısrarcı bir tutum sergilemiyor bu durum hakkında..

  Sanırım dediğin gibi, yabancı statüsünün açılıp yeni bir transfer yapma endişesi yaşıyor da olabilirler yani;)

  Cevapla
 9. Ice-Man

  olsa da aranıyor olmasa da…
  yıllardır aranıyor ama bulabilen yok.
  ben aynı hikayeleri dinlemekten sıkıldım açıkçası.

  Cevapla
 10. Great White

  Evet Frentzen..

  Her ne kadar Yattara' nın göstereceği performansdan ümitli olsam da "maalesef" yazmış olduklarının tamamına katılıyorum..

  Cevapla
 11. Anonymous

  Great White

  Yattara'nın yerli statüsünde oynamasında hiç bir engel yok gibi gözüküyor. Nasıl dersen, bilahare yazarım. İstersen Blogta Yerli statüsünde nasıl oynayabileceği üzerine yazı dizisi yapabilirsin. Yeterki istensin.

  a1b2

  Cevapla
 12. UyAha

  yattara'nın ölüsünü bile en az iki adam marke ettiği için kötü oynadığı maçlarda bile takımı rahatlatıyordu en azından. bir de alanzinho'dan farklı olarak kendi kanadında kalarak 4-3-3 e daha uygun bir topçu. avrupa defteri kapandığına göre sağda yattara solda gabriç'le 4-3-3 engin ve alanzinho'nun bu savruk takımından çok daha etkili olacaktır kimsenin şüphesi olmasın.

  Cevapla
 13. sembolist

  Artık bu 'Yattara kaliteli topçudur,bize en az 10 maç kazandırmıştır şimdiye kadar' uyksundan uyanma vakti geldi.Alanzinho-Yattara-Colman gibi İlhan Cavcavın keşfettiği kontratak yeteneği olan ama istikrarsız yabancıların takıma ivem kazandrcak kalitede olmadıkları gerçeğinin farkına varalım derim..Geçen sene Yattarayı satmamak,hem de iyi bir fiyata,büyük bir hatadır..
  Sakatlık ve problemlerle özdeşleşen bir futbolcu asla iyi futbolcu değildir..Çalım atmak meziyet değildir günümüz futbolunda..(acı ama gerçek)..
  saygılar..

  Cevapla
 14. Anonymous

  Yattara, dediğiniz rakama satılmalıydı, buna katılabilirim. Fakat kendinizi büyük kulub olarak nitelendiriyorsanız, büyük kulup olabilmenin gerekliliğini yapacaksınız. Başkanını, Yattara'yı satmayacağımız açıklamasından sonra futbolcu gitmek istiyorum diyorsa, bir kulup futbolcunun isteklerine göre yönetilemez. Siz futbolcunun isteklerine göre transferine yön veriyorsanız o zaman siz büyük kulup olamazsınız.
  siz futbolcunun cocuklarının eğitimi konusunda yardımcı olacağınızı söz ediyorsanız, bu konuda bir zaman sonra futbolcu bu sorunu dile getirdiğinde, okul'mu yaptırsaydık denilerek ( bu sözler yazılı medyada vardır ), toplum önüne atmayacaksınız. Kulup tarafından Sürec iyi yönetilememiştir.

  Cevapla
 15. Great White

  @ a1b2;

  Hocam, Yattara' nın Türk vatandaşlığına geçirilmesi konusundaki detaylar hakkında bildiklerin varsa paylaşmanı isterim kendi adıma tabii ki:)

  @ Ice-Man;

  Burada içerisinde küfür olmayan hiçbir yazının birileri tarafından kaldırılacağını sanmıyorum. Eğer benim sildiğimi düşünüyorsan hiç düşünme; zira nasıl yapıldığını dahi bilmiyorum ben:)

  Bu arada dikkat ediyorum da bazı yorumlar sonradan görüntülenebiliyor ara sıra. Yani benden sonra yorum yapan bir kişinin yorumunu benimkinden üstte gördüğüm anlar oluyor bazen. Belki gene ona benzer bir nevi izafiyet sorunu vardır muhtmelen..

  Cevapla
 16. Great White

  @ Sembolist;

  Herkesin fikri kendinedir tabii ki ama seninkiler fikirden ziyade arkası doldurulmamış sloganik mesajlardan öteye gidemiyor ne yazık ki..

  Basmakalıp cümleler ile hep aynı şeyi söyleyip duruyorsun ve sanki R. Madrid gibi yıldızlar topluluğuna sahip bir takımın taraftarıymış edasıyla takımın en renkli oyuncuları olan Alan ve Yattara' ya bol keseden sallayıveriyorsun..

  Yahu şu kadroda senin tabirinle takıma ivme kazandıracak kapasitede Yattara ve Alan haricinde kimi görüyorsun; onu da bir yazıver ki doluya attığını düşünelim en azından:)

  "Sakatlıkla özdeşleşmek" diye abarttığın olay sadece Şenol Hoca dönemi ve geçen seneden ibaret. Sapasağlam kulübede kilitlenmesine rağmen sonradan oyuna girerek asist kralı olduğu sezonları da sakatlıktan sayıyorsun sanırım;)

  Bir de "çalım atmak meziyet değildir" diye buyurmuşsun ki artık dünyada çok az futbolcunun sahip olabildiği büyük bir meziyettir..

  Peki adeta pas verir gibi isabetli orta yapabilmek sence meziyet midir?

  Ya da topla dripling halindeyken o derece süratli olabilmek ve topu kontrol altında tutabilmek?

  Yahu Türkiye' yi geçtim; koca Avrupa' da bana üstelik topla hareket halindeyken Yattara kadar isabetli orta yapan 3 isim sayabilir misin?

  Yaptığı ortaların yarısını tribüne yollayan Dani Alves' den başla istersen:))

  Biz de tabii ki burada adamın bir dünya yıldızı olduğunu iddia etmiyoruz ama koca takımda Yattara' dan başka çemkirecek adam kalmamış gibi bu ne hırs, bu ne hamaset??

  Saygılar bimukabele;)

  Cevapla
 17. sembolist

  ''Biz de tabii ki burada adamın bir dünya yıldızı olduğunu iddia etmiyoruz ama koca takımda Yattara' dan başka çemkirecek adam kalmamış gibi bu ne hırs, bu ne hamaset??''

  Çemkirmedim sadece gözlemlerimi medeni bir şekilde naklettim.Çalım atmak meziyet değil,çalım atıp takımın sonucunu direk etkileyen bir bayrak adam olmak asıl marifet.Alves-Yattara benzetmesi bence futbola bakış açın konusunda ipuçları veriyor.Pekala Alves örneğinden gidelim,Alves 'bir var bir yok' tarzında istikrarsız değil, ki o isabetsiz ortalardan daha kıymetli bir meziyettir bu.Yattara'nın son üç sezonda kurtardığı maç saysı kaç diye sorsam?Kaç maçta takımını yakıp gereksiz kartlarla şampiyonlar ligi yolunun kapanmasına sebep olmuştur?Sakatlık-ceza-transfer vs. sorunlardan en az biriyle içiçe olmadığı sezon var mı?
  Rüya görmeye devam o zaman…Çalım atıp önemsiz bir maçta asist yapsın,''renkli''(kriterniz bu) oyuncu olsun,sonra yine problemler.. kafi di mi..

  Cevapla
 18. Great White

  @ Sembolist;

  Yani şimdi seninle ilkokul çocukları gibi "Yattara bu maçı kurtardı, şunda asist yaptı, şu maçta on tane al da at dedi ama forvet atamadı" türünden boş beleş bir tartışmaya girecek değilim; sen her ne kadar hevesli olsan da..

  Ayrıca sana cevap verdikten sonra fark ettim ki boşa emek harcamışım. Zira benim hemen yukarıda sana cevaben yazmış olduğum yazıdaki sorularıma cevap vermek ya da yazdıklarıma madde madde itiraz etmek yerine Alves örneğimden kendine bir parça yağ çıkarmaya çalışmışsın ki yazık vallah:)

  Çalım atabilmek, adrese orta açabilmek, dripling yapabilmek ve süratli olabilmek meziyet değil ama sezon boyunca sakatlık problemi yaşamadan örneğin bir Hüseyin gibi 34 maç oynayıp bir maç dahi katkı yapamadan sezonu kapamaktır zaten asıl marifet sizin gözünüzde..

  Şimdi; selametle:)

  Cevapla
 19. Ice-Man

  Great White

  Evet o dediğinizden.Sonradan görünür olmuş yorum.İlgisiz mesajlarımı sildim.

  Teşekkürler.

  Cevapla
 20. Anonymous

  Yattara maalesef cagin gerisinde kalmis bir futbolcudur…
  Evet zaman zaman guzel hareketler yapiyor, ortalar da yapiyor ama bu macin geri kalan kisminda takimi 1 kisi eksik birakmasini telafi etmiyor. Neden mi?
  1)Aldigi 10 topun 9'unu calim sevdasiyla kaybediyor, takimin savunmada dengesiz kalmasina yol aciyor. Arkasinda da Allahlik serkan olunca yedigimiz goller genelde bu kanattan geliyor.
  2) Sahanin son derece kisitli bir bolgesinde gorev yapiyor, iceriye cok nadiren kat ediyor, top kaybedince alan kapatmiyor. Allah askina siz ceza sahasina hemen hemen hic girmeyen bir forvet oyuncusu gordunuz mu yattara disinda?
  3)Yattara dunyadaki topla hareket halindeyken orta yapabilen 3 adamindan biriyse neden hala Trabzon'da, hic bir talibi yok ve Trabzon'daki yeri bile tartisiliyor.

  Trabzon'un bir an once gecmiste kalmis,cagdisi yattara,selcuk,cale, serkan balci, umut gibi adamlardan kurtulmasi lazim yoksa boyle aci dolu sezonlar gecirmeye devam ederiz.

  Bu arada Ersun'u tercihleri yuzunden elestiriyorduk ama takima yukledigi kondisyon sayesinde gecen sene basarili oldugumuzu simdi herkes daha iyi goruyordur herhalde…

  UGUR G

  Cevapla
 21. Great White

  @ Uğur;

  Öncelikle açıklayıcı olmaya çalıştığın için teşkkürler. Zira bunu çok sık göremiyoruz:)

  İtirazlarına senin yaptığın gibi madde madde cevap vereyim en iyisi..

  1* Bir kere aldığı topun onda dokuzunu falan kaybetmiyor, abartmayalım. Çalım sevdasına düştüğü kesin; zira çalımı bastığı anda bizi direkt olarak gol pozisyonuna sokacak duruma geliyor ve bu da takıma bir nevi hamle üstünlüğü veatak zenginliği kazandırıyor..

  Takımın bir kişi eksik kalması olayına gelince, bu biraz göreceli. Mesela bir Alex' den çok daha fazla adam kovaladığını söyleyebilirim Yattara' nın..

  2* Yattara genel anlamda forvet oyuncu sınıfında olbilir ama tipik bir kanat oyuncusudur. Abarttığın gibi de öyle çizgi üzerinde gitmekten ibaret bir oyun oynamıyor. Attığı ve kaçırdığı onca golde çizgi üzerinden pozisyona girdiğini iddia etmiyorsan tabii ki;)

  3* Ben Yattara' nın Dünya' daki en iyi orta yapan adamlardan olduğunu söyledim sadece. En iyi futbolcularından biri olduğunu değil..

  Gerek mental, gerekse fiziki olarak rakibi sayılacak diğer büyük yıldızlardan geride olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım:)

  Cevapla
 22. charonst

  bır ts lu olarak son bıkac yılda ts u lıgde tutan ıkı oyuncu var: bırı fatıh sultan tekke dıgerı de yattara. ınsanların ts macına gıtmesının en buyuk nedenı 1 tslu olduklarıysa 2 yattara dır . yattara ya kufredenler sımdı maclar alınamayınca yattara nerde dıyolar daha cok ararsınız onu

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir