Haber61 ve Yattara Hamaseti Üzerine

Haberlerine konu edecekleri oyuncular özellikle Trabzon orjinli isimler olduğunda adeta kahramanlık destanları yazan ve bununla da yetinmeyip tamamen hayal olan ama asla gerçekleşmeyen transfer haberleriyle kendilerine yakın gördükleri oyunculara hatır gönüle binaen piyasa yaptırmayı amaç edinmiş olan Haber61, iş Yattara’ dan bahsetmeye geldiğinde akıllarına gelebilecek her şekilde bel altına vurmaya devam ediyor maalesef..

Bir hafta kadar önce zaten futbolcudan çok şovmen olarak gördükleri Yattara’ nın Galatasaray’ a karşı bilerek oynamak istemediği yönünde haberler yaparak (amacı şov yapmak olan bir adamın en göz önünde maç olan GS karşılaşmasında oynamak istememesi de ayrı bir tezat konusu) taraftarı bu futbolcuya karşı kışkırtma operasyonuna geçen ve hayati bir maç öncesinde Yattara’ nın havaalanında maruz kaldığı taraftar tacizine zemin hazırlayarak bu amacında başarıya da ulaşan Haber61, şimdi de başka bir dedikodu yaratarak gündem yaratmayı başardı..

Neymiş efendim? Yattara, GS soyunma odasının kapısında dakikalar boyunca Galatasaraylı Arda’ dan forma alabilmek umuduyla çaresizce beklemişmiş. Bu bizim için utanç vesikasıymış. Trabzonspor Yönetimi de şimdi bu olayın doğru olup olmadığını araştırıyormuş; falan filan..

Oysa ki Tayfun’ un milyonların önünde mağlup bitirdiğimiz bir maç sonrasında Fenerbahçeli Roberto Carlos’ dan forma alabilmek için verdiği mücadeleyi mevzu bahis bile etmemişlerdi..

Hem sonra bu mevzuu nasıl cereyan etmiş ki acaba? Zira haberde herhangi bir detay olmadığından dolayı orası da ayrı bir muamma..

Maçlardan sonra sıradan bir taraftarın ya da herhangi stadyum sorumlusunun dahi çoğu zaman rahatlıkla girebildiği soyunma odasına Yattara’ yı sokmayıp elinde formasıyla kapının önünde mi bekletmişler yani?

Yoksa beklemekten kapının önünde ağaç olan Yattara’ ya Galatasaraylı futbolcular içeriden “Baba şu an takım halinde giyiniyoruz. Sakın açma kapıyı, cıbıl cıbıldağız” mı demişler?

Bu garip enstantaneyi kim ya da kimler görüp de Haber61′ e yetiştirmişlerse herhangi birinde bırakın bir fotoğraf makinesini, şu “yılın haberini” resmedebilecek kıçıkırık bir cep telefonu da mı yokmuş?

Hadi hiçbirinin olmadığını varsayalım, konu hakkında Yattara’ ya herhangi bir soru sorulmadan ve mevzuu hakkındaki fikri ya da “savunması” dahi alınmadan salt kuru bir dedikodu üzerinden tamamen edilgen fiiller ile bezeli habercilik anlayışına ne demeli?

Bu kolpa haberden beslenerek almış oldukları gazla Yattara’ ya sallayan sürü psikolojisine değinme gereğini duymuyorum bile zaten..

Bu arada haberin linki de bu..

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=45950

Great White

Haber61 ve Yattara Hamaseti Üzerine” üzerine 19 düşünce

 1. Ganzilis

  -Haber, haber61'e ait değil, bütün ulusal basında da yer bulmuş durumda zaten…Konu Vatan gazetesi kaynaklı sanırım

  – Yattara en son hangi derbide oynadı? Yani sağlamdı? Geçen sezon 2 Gs maçını 1 bjk maçını ve 1 fb maçını kaçırdı

  -Yattara'nın sadece ayağı burkulmuştu oysa aynı dönemde ayağındaki kırık nedeniyle ameliyat olan Özer çoktan sahalara döndü bile.

  -Yattara sakatlandığında İlk Tolouse maçına yetiştirilmeye çalışılıyordu, oysa o maçın üzerinden sanki asırlar geçti…

  -Yattara geçtiğimiz sezon kaç iyi maç oynadı? Bu sezon ne yaptı?

  -Haber bence de mizansen ama Tayfun'a da aynı sebepten linç kampanyası ilan edilmişti…Taraftar kendi hemşerisini boğma konusunda her zaman daha hassastır.

  Yattara mevkisinde dünyanın sayılı oyuncularından biri evet ama bunu ancak onun canı istediğinde görebiliyoruz…Allah'tan geçen sene o golü Gençler'e attı yoksa iyi maçını hatırlamak için korkarım 3 sene geriye bakmak zorunda kalacaktık!
  Az para aldığı için yönetimleri eleştiriyorduk, Yattara'da lütfetsin ve 2 senedir yatarak kazandığı trilyonların hakkını versin!!

  Cevapla
 2. Great White

  Haber61' in sitesinde kaynak olarak kendilerini göstermişler..

  Ben de onların kaynağına göre bir yazı yazdım ama bu dedikodu eğer gerçekten kendilerine ait değilse en azından başlığı editleyebilirim tabii ki..

  Ayrıca yazının amacı ve teması Yattara' nın performansı üzerine kurulu değil zaten..

  Kaldı ki taban ücret alarak harikalar yarattığı sezonları da göz önüne aldığımızda bir sezonu yatarak geçirmiş olmasını da çok görmemek lazım bu mantıkla..

  Bir de şunu belirtmekte fayda var. Kırık ile bilek dönmesi apayrı şeyler. Kırıklar sonucunda geriye dönüş tarihi konusunda net olarak açıklama yapılabilirken bilek dönmesi sonucu yaşanan sakatlıklar hem psikolojik hem de fiziksel sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. Konu hakkında çeşitli kaynaklardan faydalanabilmek de mümkün..

  Son olarak şu da var ki bu sezon henüz bitmedi ve önünde görev yapabileceği en az 25 maç daha bulunuyor..

  Kendisine görev verildiğinde performansını da bekleyip değerlendireceğiz hep beraber..

  Cevapla
 3. MuYu

  hersey iyi guzel de niye yattara'yi korumak adina tayfun'u hedef gosteriyorsunuz ki ? ne farki var yani haber61'in yaptigi ile?

  Cevapla
 4. Anonymous

  Bundan aylar öncesi,bu blogda 'Yattara romantizmi' nin Patinajdan aşka birşey olmadığını,esasında Yattara'nın sadece bir içi boş bir etiket oldğunu söyledğimde çok eleştri almıştım.yattara'nın kurtardığı 10 maç hatırlayan var mı?(geldğinden beri)
  Yine beni 'düşman,furboldan anlamayan' olarak eleştrceksinz,canınız sağolsun.Ben somut veri ve istatistikleri baz alıyorum,sizler 'Yattara büyük futbolcudur romantizmini(pardon aldatmacasını) baz alıyorsunuz..
  saygılar

  Cevapla
 5. Cezasahasi

  Yazi ile ilgili soyleceklerimi sona sakliyorum. Yattara'nin kurtardigi 10 mac isteyen arkadasa 20 mac verecegim, bu abuk subuk dusuncesini degistirecek mi? Teyit etmesi cok onemli benim icin. Cunki ugrasip tek tek maclarin screenshot'unu falan alacagim.

  Adem

  Cevapla
 6. Anonymous

  'abuk subuk' mu?
  Bu mu 'futbol' sohbet anlayışı?
  Bu mu karşıdakine saygı?
  Vay be,fikir düzeyinde tartışma yapmak için yorum yaptım,hakarete uğradım..Var mı böyle bi şey..

  Cevapla
 7. Ganzilis

  Geçtiğimiz sezonun ortasında Real Madrid sağ açık ararken gündemlerinde 2 isim vardı Antonio Valencia ve Yattara…Sonunda herkese çalım atıp Westham'dan Faubert'i aldılar orası ayrı konu…Real taraftarları forumlarında "Yattara'yı istiyoruz o daha iyi bir sağ açık" diye naralar atıyorlardı bu esnada Valencia şu an M.U.'da, Yattara'da Boztepe semalarında tatlı hayatın keyfini sürüyor…

  Abartı gelebilir ama Yattara'nın istediği an forvetlerin kafasına topu çarptırarak gol attırabileceğine dahi inanıyorum ama bu yeteneğini maalesef senede 10 maçta ancak izliyebiliyoruz (o da sağlıklıysa)

  İyi bir profesyonel olsaydı zaten Madrid'e giderdi ama bu kadarı Yattara için bile fazla…Adam resmen ortada bir sakatlığı yokken 2 senedir top oynamadan dünyaları kazandı…Hep aynı terane ürküyormuş, ağrısı varmış vs.vs. Avni Aker'den onlarca mükemmel oyuncu geçti ama hiçbiri onun kadar sevilmedi…Keşke bu sevginin karşılığında o da biraz uğraşsa, hayat bayram olsa, insanlar elele tutuşsa…

  Cevapla
 8. sembolist

  Bence Yattara psikoljik anlamda tüm takımın enerjisini emiyor(özellikle son 3 yılda)..Sakatlandğında(bu kadar çok da sakatlanmaz),yedek kaldığında(yattara yedek mi bırakılır),takımda oynarken(geriye koşmayıp,sadece seri çalımlar atan bir oyuncu oldu son 2 yılda,hiçbir büyük maçta yok) sürekli problem teşkil ediyor.
  Profosyonel mi derseniz bence hayır.
  Marcelinho'ya sırt çevirip Yattara'yı el üstünde tutmak,bi yerlerde hata var..

  Cevapla
 9. Anonymous

  Galatasaray'lı Arda, Trabzonspor maçı öncesinde medya mensuplarına Yattara'nın oynayıp oynamadığını soruyorsa, Yattara'yı tartışanlarla futbol konuşmamak lazım. Bundan sonrası sadece teferuattır.

  a1b2

  Cevapla
 10. Cezasahasi

  Bence yorumun abuk subuk. Türkçeyle aran da biraz iyiyse bunun bir hakaret olmadığını anlarsın. Şöyle ki, istatistiksel verilere dayanıyor dediğin söylemin istatistiki olarak bir yalan. Bu adam daha oynadığı ilk maçta oyuna sonradan girmiş, 1 gol 1 asist yapmıştı konya maçında. Aynı maçta golünden sonra hakem ona cidden aptal bir kart göstermişti. Devam edelim, aynı sezon Kayseri Erciyesspor, Elazığspor, Diyarbakırspor, Galatasaray maçları aklıma gelen ilk maçlar. Direkt olarak Yattara tarafından alınmış maçlardı bunlar. Ertesi sezona geçelim. 2004-2005 yılının başlangıç maçı olan Kayserispor maçıyla Şova başlamıştı Yattara. Bu maçta da şov yapmıştı. 2-3 maç sonra 4-1 kazandığımız Diyarbakırspor maçında 2 gol 1 asiste imza atarak şova devam etmişti… İstanbulspor'u sürklase ettiğimiz maçta 1 gol ve 2 asiste imza atmış, İstanbulspor'u resmen rezil etmişti. Devam ediyoruz. Kendi sahamızdaki Kayserispor maçında da hızını kesmedi Yattara… Mükemmel bir futbol oynamıştı. Ertesi sezon 2-1'lik kayserispor galibiyetiyle başlamıştı. Baş rolde kim vardı Dersiniz, Yattara… 2 maç sonra Ankaragücü'nü 3-1 yenmiştik, Fatih iki gol atmıştı, fakat bir gol bir asist yapan yattara maçın yıldızıydı. O maçta Umut'tan bir de gol yemiştik. 3-1 yendiğimiz Çaykur Rizespor maçı, Ankaraspor maçı, off.. yoruldum. Saymadım ama sanırım 10 maçı geçmiştir. Üstelik henüz 2005-2006 sezonundayız.. Şimdi istatistiksel verilere dayandırdığın iddianı çürüttüğümüze göre söyledilerin birer saçmalık halini alıyor. Sonra abuk sabuk deyince kızıyorsun. Bir ara örnekleri çoğaltırız.

  Adem

  Cevapla
 11. Anonymous

  Bu analyşın,karşıt fikre 'saçma-abuk subuk' gibi egistçe ve saygsızca yaklaşan bir taraftarın oludğu bir klüpte niçin futbolcuların, teknik direktörlerin durmak istemedğini,niçin trabzona gelmek istmediklerni,daha net anlıorum.Niçin 30 yıldır şampiyon olunmadğının resmi bu.

  Cevapla
 12. Cezasahasi

  Saçmalıyor, abuk subuk konuşuyorsun. İstatistiki dediğin şeyi istatistikler çürütüyor, yani istatistiki şekilde saçmalıyorsun. Yalan demiyeceğim buna. Zira istatistiksel falan deyip resmen doğru olduğuna kanaat getirdiğin bir düşünce istatistiklerle yalanlanırsa saçmalamışsın demektir. Uzatmaya lüzum yok. Bu x yüzünden 30 yıl daha bekleriz geyiği de baya komik bir hal almaya başladı. İnsanlar Takımı Mahefeden insanlara sırf bir vakitler yaptıkları iyi işlerinden dolayı "başkan, saçmalıyorsun, ahmet, mehmet, herkimse, saçmalıyorsun" diyemediği için, saçmalamalarına izin verdikleri için de bu halde olabilir pekala. Mevzu bu değil. Daha fazla saptırma konuyu. Yattara'nın kurtardığı 10 maçı hatırlayan var mı dedin, maç sayısı 30'a falan çıktı. Ben somut verileri ve istatistikleri baz alıyorum dedin, verdik sana somut veri ve istatistikleri. Var mı başka somut veri ve istatistiğin? Pardon abuk subuk iddian..Varsa buyur.

  Adem.

  Cevapla
 13. Anonymous

  Futbolda istatistiki veriler görecelidir. Dolasıyla kesin kuramlar çıkartmak hatalıdır. Fatih yaşlı, sorunlu, Gökdeniz desen yıldız değil. Yattara desen Yattara 10 milyon yıldızsa Hüseyin 15 milyonluk yıldızdır denilen bir ortamda, biz hala Yattara'dan bahsediyorsak, Yattara essastan yıldız futbolcu. öyle yada böyle.

  Trabzonspor'u 26 yıldır şampiyon olamayışının nedeni olarak taraftar demek, Trabzon'u ve Trabzonspor'u bilmemek kadar, Taraftara yapılan en büyük haksızlıktır. Bu takımın şampiyon olamayaşını tek nedeni vardır. O'da yönetilememe sorunudur. Yönetileme sorununun adı Taraftar değildir.

  Eğer siz büyük kulubuz diyorsanız, ki öyleyiz. Yada büyük kulup olduğunuzu iddia ediyorsanız, büyük kulup olmanın gerekliliğini yerine getireceksiniz. Ve ayrıca büyük kulupseniz, bu kurumda teknik direktörlük birinci dercede önem arzeder. Ve de teknik direktör olacak kişinin liyakat acısından yeterliliği tartışılmalıdır. Son 25yılda gelen teknik direktörlere bakınız. Siz şampiyon olamayışınızı nedenini taraftarda aramayın, ne demişler bakmak ve görmek farklıdır. Nasıl bakarsanız o şekilde görürsünüz.

  Yattara, seni seviyoruz. Giderken bile bu kulube para kazandıracaksınız. Ya kazandırmayanlar.kazandırmakta zorunda değil zaten.

  Bu yönetenler gectiğimiz dönemde başkan adayı kriterini belirlemede divan kurulu üyelerinin en az %10'un onayını getirmeye çalıştılar. bu nedemek oluyordu. Biz sizin yerinize düşünürüz.

  Bu kulubu yönetenlerin sorumluluğu nereye kadar. Bu soruya cevvap verebildiğinizde, Sorunun taraftar olmadığını anlayacaksınız.

  Sorun Yattara değil, büyük kulup gibi davranamamak.

  a1b2

  Cevapla
 14. Ömer Faruk

  Hep savundum yine savunurum.Yattara Daha istikrarlı bir futbolcu olsa Gsli Keitadan kat be kat iyi futbolcudur.

  Cevapla
 15. Great White

  Arkadaşlar, üzülerek görüyorum ki tartışmanın boyutu konu ile hiç alakası olmamacasına Yattara' nın performansı ekseninde dönmeye başlamış ki bunun konumuzun özüyle uzaktan yakından bir alakası yok..

  Konunun ana teması basının, özellikle de yerel basınımızın bazı oyunculara kol kanat gererken bazılarına karşıysa tam anlamıyla provakatif bir tutum izleyerek taraftarın önüne atması eğilimiyle ilintilidir..

  Meselenin özü buradadır..

  @ Muyu;

  Ben orada kendi tespitime küçük bir kanıt sunmak adına Tayfun örneğini verdim. Tayfun' un yapmış olduğu hareketin yanlış olduğunu göstermekten ziyade çok daha göz önünde yapılmış bir hareket olmasına rağmen yerel basın tarafından bu şekilde üzerine gidilmediğini örnek göstermek istedim..

  @ Ganzilis;

  "Adam resmen ortada bir sakatlığı yokken 2 senedir top oynamadan dünyaları kazandı"

  demişsin ki bu yazdığın gerçekse bizlere ve Trabzonspor' a, değilse sana yazık..

  Böylesi ağır bir ithamın üzerine başkaca bir şey söylemek istemiyorum açıkçası..

  Cevapla
 16. Ganzilis

  Great White,

  Aman Yattara'ya yazık olmasın, da bize yazık olsun…Onun canı sağolsun. 2 yıldır bekliyoruz 12 yıl daha bekleriz ağayı, malum anti-aging teknolojosi ilerledi, 40 yaşına ulaşmadan inşallah bir büyük maçı kazandırdığını görürüz!!!Trabzonspor Dinamo Kiev'le rövanş maçını oynarken Yattara sakattı, Trabzonspor Apoel'le oynarken Yattara kırmızı kart cezalısıydı, Trabzonspor Tolouse'la oynarken Yattara yine sakattı!!! Trabzonspor Romen takımıyla (Galati) oynarken Yattara yine kart cezalısıydı…Geçtiğimiz sezon şampiyonluk yolunda oynadığımız bütün kritik maçlarda- evet bildiniz- Yattara sakattı!!!

  Geçtiğimiz sezonun 3. haftasında -Ankaragücü maçında- ayak bileğini burktuktan 2 hafta sonra sahalara dönmeye hazırdı…Hafta içinde idmanlara vs başladı ve haftasonunda oynanacak Bjk maçında oynayabileceği söyleniyordu… Maça gittim, takım listesi açıklandığında yaşadığım hayalkırıklığını anlatamam…Yattara o maçta olsaydı muhtemelen kayıpsız yolumuza devam edip Bjk'ye yolun başında yumruğu indirmiş olacaktık…Yattara 7. haftada oynanan Gs maçında yine sakattı ve lütfedip 10. hafta top oynamaya başladı ama sonra yeniden sakatlandı!!! Önce çıkıp "Katar'a gitmek istiyorum, daha çok kazanmam lazım, kalabalık bir nüfusa bakıyorum" diyor, sonra da çıkıp " Ben gitmek istemedim yönetim beni satmak istedi" diyor

  Burada tartışılan Yattara'nın yetenekleri değil, potansiyelinin ne kadarını sahaya yansıttığıdır…Yattara şu haliyle eleştiriye açık bir oyuncudur…Çıkıp oyununu oynasın ve bu eleştirilerden rahatsız olduğunu göstersin benim tek istediğim bu…Ersun Yanal onun için bir dost sohbetinde şöyle diyor; Yattara öyle bir oyuncu ki istediği zaman, istediğini yapabiliyor ve dahası siz ne söylerseniz söyleyin o kendi kafasına göre davranmaya devam ediyor"

  Tekrar etmekte fayda var, Yattara bizim için sağ kanadın Everestidir. Ondan daha iyi bir kanat oyuncusu bulacağımıza inanmıyorum ancak futbol hala sahada oynanıyor!!!

  Cevapla
 17. Anonymous

  'Abuk subuk've'saçmalamışsın'gibi ithamlar bu begeniyle takip ettiğim pek güzide bloga yakışmamış her ne kadar ben de adsız isimli arkadaşa katılmasam da.

  Cevapla
 18. Great White

  Bu arada Tayfun ile ilgili satırda boş bulunup "etmemişlerdi" yerine "etmemiştiler" şeklinde cümlemi bitirmişim:)

  Bu küçük hata biraz geç de olsa editlenmiştir..

  Uyarı için teşekkürler Adsız..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir