40 Yılın Kazığı Gökhan

Başlığı görenler ilk etapta şunu düşünebilirler. Gökhan Ünal’ a gelene kadar neredeyse tek gol atamadan gerisin geri dönen Agustine, Bushi, Tomas Jun gibi forvetlerin de zamanında Trabzonspor’ a geldiğine dikkat çekebilirler..

Ama şu da var ki, kariyerinin henüz başlarında Çek Milli Takımı’ nın gelecekteki forveti olarak lanse edilmesine rağmen Trabzonspor’ da varlık gösteremediği için, hala büyük saygı duyuyor olduğum eski başkanımız Atay Aktuğ’ un başını yiyen 3,5 milyon avro maliyetli Tomas Jun bile kendisinin neredeyse iki katına mal olan Gökhan kadar şans bulamadan ayrıldı şu takımdan..

Sadri Başkan’ ın bir önceki sezon başında Ersun Yanal’ ın da tavsiyesiyle adeta gövde gösterisi yaparcasına “Galatasaray’ ın elinden kaptığı” Gökhan Ünal’ a yaklaşık 6 milyon avro ödedi bu camia. Korkunç bir bedel. Karşılığında aldığı ise toplamda birbuçuk sezonda atabildiği 17 golden ibaret..

Peki ya şu taraftarın bünyesinden götürdüklerinin maliyeti nedir acaba?

Topa olan her temasında topun yumuşayacağı yerde daha bir ivme kazanmasına sebep olan top kontrolü yetersizliğinin, yere düşmüş bir oyuncuyu dahi geçebilmekte zorlanan dripling zaafiyetinin, topu orta yerinden kıracakmış gibi ite kaka sürmeye çalıştığı topların, gözleri bağlı bir insan edasıyla topla birlikte rakibin üzerine üzerine gittikten sonra çarpışarak kaybettiği trajikomik pozisyonların, ayağına aldığı her topu istisnasız en fazla iki saniye içerisinde kaybettiği enstantanelerin, boş alanlara kaçarak top istemek yerine en pasif bölgede pinekleyip önünde hiç kimsenin olmadığı pozisyonları bekleme kurnazlığının, hiçbir hava topunda üstünlük kuramama zaafiyetinin ve bütün bunlardan daha da önemlisi sahadaki ruhsuzluğunun, isteksizliğinin, miskinliğinin maliyetini hesaplayabilir miyiz?

Bundan tam on sene önce Petrolofisi’ nde oynarken de kendisinin partneri olan ve altı pastan kaçırdığı gollerle şu taraftarın sabır taşını çatlatan Umut Bulut’ u dahi ondan çok daha katlanılası hale sokan ayrıcalık ne olabilir ki? Cevabı çok basit..

Her ne kadar beceri ve teknik olarak Gökhan’ dan fazlaca artıları olmasa da gerek hava toplarındaki vasatı aşan performansı, gerek rakip stoperleri maç boyunca meşgul eden oyun yapısı, gerekse maç boyunca bitmek bilmez bir kondüsyon harcayarak büyük bir hırs ile mücadele ediyor olmasıdır tabii ki. Peki ya Umut şu özverili haliyle bile bu takımın forveti olabilir mi? Asla olamaz..

Bazı çevreler Gökhan Ünal’ ın bu yetersiz halini, futbola kendini verememesine ve Trabzonspor’ u kafasında bitirmiş olduğuna yoruyorlar ki ben bu fikre de katılmıyorum. Zira bu futbolcunun Trabzonspor’ a büyük bir merasim ile “kazandırıldığı” gün, bir balon transfer ettiğimizi söylediğimde çok tepkiler almıştım. Çünkü Gökhan da benim gözümde, bir Zafer Biryol ya da bir Okan Yılmaz gibi küçük takımların golcüsüydü..

Oynadıkları vasat takımlardaki kadro zaafiyeti içerisinde daha bir göze batıyor olduklarından, rakiplerin kendilerine aşırı önlemler almıyor oluşundan, hatta kendilerine karşı çoğunlukla açık futbolu tercih ettiklerinden dolayı üçüncü bölgede sıkça boş alan bulup rahat goller atarak gol krallığı dahi yaşayan bu tür futbolcuların daha büyük bir takıma geldikten sonra yaşadıkları sendromlar rastlantı olmasa gerek..

Son olarak, hakkında yazılıp çizilen şu transfer dedikodularına gelelim. Son dönemlerde Ankaragücü, Galatasaray, Rubin ve Zenith gibi takımların transfer listesinde bulunduğu söyleniyor. Bu takımlar arasında bana en gerçekçi gelenin Ankaragücü olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Hala ciddi bir alıcısı varsa “pazarlıksız” verilsin derim ben. Hatta alan da hayrını görsün yani; daha ne diyeyim..

40 Yılın Kazığı Gökhan” üzerine 13 düşünce

 1. Ömer Faruk

  Valla abi Şenol Hocamda mı körlere yol göstermek niyetinde olduğu için bu adama gs maçında 90 dakika dayandı bilmiyorum.Ama uzun zaman sonra gördüğüm(beni de kör olarak belirtebilirsiniz)Bu takım şu haliyle çok zor durumda.Şenol Hocanın elinde sihirli değnek yok.Tek olumlu yanı Onur Recep Kıvrak oldu.Gerçekten umarım bu kaleciyi kazanırız ve yıllar boyu kalemizi korur.Gönderilmesi gereken oyuncuları Hocamız üç aşağı beş yukarı belirlemiştir.Ama bence acele edilmesi gerekiyor.Gökhan yollansın.Ömer Ayşan dediğin gibi çıkma örneği verdi dün akşam.Cale şu haliyle Bank Asyada bile oynayamaz.Birde benim çok beğendiğim Ceyhun umarım bu adamı yitirmeyiz.Selçuk ta sorun var.Ve bence Colman'ın psikolojik sorunn var adam harbi tırlak biraz.Yani yetenek var ama adamda ruhsuzluk değil ama gerçekten psikolojik problem var.Fatih de süpermen olarak lanse ediliyor.Umarım bundan daha kötü günlerimiz olmaz cadı kazanında….

  Cevapla
 2. Great White

  Ömer emin ol; Fatih Tekke şu haliyle hem Umut' dan, hele ki Gökhan Ünal denen şu adamdan on kat daha fazla katkı sağlayacaktır..

  Atacağı muhtemel gollerden daha önemlisi oyunu üçüncü bölgede tutabilmemiz ve olgun ataklar geliştirebilmemiz açısından takıma çok büyük bir güç katacaktır..

  Eminim Şenol Hoca da en fazla bu durumdan ümitleniyordur ilerisi için..

  Cevapla
 3. ilnevya

  koyu olarak yazdığın bölgede ne özelliği varsa saymışsın soner abi ellerine sağlık. hava topu kazanamaz demişsin. zaten lütfedip çıkmıyor ki kazansın herif. ulan koskoca trabzonspor'un forvetisin be. yazıklar olsun. senin yerinde olmak isteyen kaç yüzbin insan var.

  Cevapla
 4. Great White

  Evet İlnevya; aslında senin de dediğin gibi "Hava topu almayı bırak, ayaklarını yerden dahi kesemez" deseydim daha iyi olacakmış bence de..

  Cevapla
 5. T.Ç.

  gökhanın kalitesini golcülüğünü tartışmak yanlış.gökhan ünal bence bu ülkenin yetiştirdiği en kaliteli golcülerden biridir.belki gökhan trabzona uyum sağlayamadı.ama kalitesi çok çok iyi bir golcüdür.

  Cevapla
 6. Great White

  Eyvallah T.Ç.

  Ben de zaten Gökhan' ı kimselerle tartışma gereği duymuyorum artık..

  Umarım Gökhan bana uzak, sana yakın olur bundan sonra..

  Cevapla
 7. oktayca

  İyi özetlemişsin Soner.
  Bu gamsız,vicdansız adama az bile yazmışsın.Ondan kafa topu almasını nasıl beklersiniz beyler.Adam yaşantısının en büyük transferini yapıp paraları cukka yapmışken saç nakli yaptırdı ki üstteki fotoda bunu görürsünüz bu yüzden kafa topuna sadece benim kadar çıkar:)Şekli iyi olması lazım ki kızlarla alem yapsın.Ferrarisinde hız yaparken saçları dalgalansın…

  Cevapla
 8. T.Ç.

  istatistikler herşeyi söylemez ama golcüler için çok şey söyleyebilir.mackolik.com dan aldığım istatistikleri yazıyorum.

  04-05:ilk 11'de 11 maça çıkmış.8 gol!
  05-06: 32 maç 25 gol

  06-07: 23 maç 16 gol

  07-08: 21 maç 11 gol

  08-09: 31 maç 15 gol

  toplam: 75 gol

  sert oynanan süper ligde oldukça iyi rakamlar.
  son olarak bu golcünün golcülüğünü tartışmak attığı klas golleri görmemek bana anlamsız geliyor.yaptığı asistleride görmek lazım.

  Cevapla
 9. Great White

  @ Oktay hocam, eyvallah. Haklısın, bir de şu nadasa bırakılan saç mevzuusu vardı..

  @ T.Ç.

  İstatiklerin her şeyi söylemediğini kendin de kabul etmişsin zaten. Ayrıca o istatistiklere gereken cevabı ben yukarıdaki yazımda da vermeye çalışmışım üstelik..

  Bir kere de buraya ekleyeyim bari..

  "Oynadıkları vasat takımlardaki kadro zaafiyeti içerisinde daha bir göze batıyor olduklarından, rakiplerin kendilerine aşırı önlemler almıyor oluşundan, hatta kendilerine karşı çoğunlukla açık futbolu tercih ettiklerinden dolayı üçüncü bölgede sıkça boş alan bulup rahat goller atarak gol krallığı dahi yaşayan bu tür futbolcuların daha büyük bir takıma geldikten sonra yaşadıkları sendromlar rastlantı olmasa gerek"

  Geçen sezon bizde atmış olduğu 15 gole gelince. Biz geçen sene sıradan bir Anadolu takımı gibi kontra atak futbolu oynuyorduk. Kendimizden kat be kat zayıf takımlara karşı bile..

  Gene de aynı şekilde düşünmek zorunda değiliz tabii ki, orası ayrı:)

  Cevapla
 10. T.Ç.

  gökhan için kontraatk oyuncusu demek haksızlık bence.ne fiziği ona uygun ne de oynadığı oyun.yani alanzinho keita gibi oyuncular dripling yapar boş alanda cirit atar.ama gökhanın böyle bir özelliği fazla yok.ibrahimoviç için kontraatak oyuncusu demeye benziyor biraz.gökhan'ın özelliği son vuruşlardaki klasıdır.tekniğidir.senin istediğin forvet makukula tarzı hakan şükür tarzı bir oyuncu sanırım.dünya futbolunda bunların devri kapanıyor artık.süper ligde anadoluda atar diyorsun bol gol.peki anadolu takımlarında varmı her sene 15 gol ortalaması olan bir forvet.onlarda atsınlar?süper lig ispanyadan da ingiltereden de sert oynanan bir lig.(maalesef).kezman guiza ve daha niceleri bu sert ligde kaybolup gitti.kolay değil bu ligde 15 gol ortalaması.bütün bunların dışında gökhanın bence iyi forvet olmasının nedeni klas son vuruşlarıdır.ve hatta asistlerdir.istatistik golcüler için önemlidir!

  Cevapla
 11. Great White

  Gökhan' ın yarım yamalak yapabildiği tek işin rakibin öne çıkan savunmasının arkasına sarkarak gol bulmaya çalışmaktan ibaret olduğu fikrine katılmıyorsan zaten anlaşmamız imkansız..

  Evet, Hakan,Ibra ya da Fatih gibi kazandığı topu saklayabilen ve oyunu üçncü bölgede bekletebilen forvet benim idealimdir. Zaten Fatih de muhtemelen gelecek gibi..

  Aslında Guiza örneğini aklıma gelse ben de verebilirdim. Zira o da kimselerin defans yapmaya gerek duymadğı Mallorca' da bolca gol atıp karşısında hemen her takımın kapandığı Fenerbahçe' de kısırlaşan adamlardan. Ama gene de bence Gökhan' dan katbekat yararlı işler yapıyor adam..

  Bu arada istisnasız her sene Anadolu takımlarından en az bir golcü mutlaka 15 gol barajını geçer, geçmektedir de..

  Teşekkürler..

  Cevapla
 12. thebiglebowski

  Soner abi dediklerinin sadece bu senelik kısmına katılmakla beraber Gökhan'ın Trabzonspor'dan sonra oynayacağı herhangi bir takımda''Ulan bizde böyle oynamazdın'' diyeceğimize eminim..

  Bu arada geçen sene eğer şampiyonluk kaçmasa idi gayet iyi performansı bu kadar kötülenmezdi.17 gol 16 asist..33 gol demek..

  Cevapla
 13. Great White

  @ thebiglebowski

  Bizde bu şekilde oynayacağına gittiği yerde her maç şov yapsın, ben o dediğin şeyi söylemeye razıyım, inan bana:)

  Ayrıca şunu da belirteyim, benim Gökhan' ı eleştiri kriterlerimde en son sırayı alır attığı golün sayısı. Asıl rahatsızlık duyduğum özelliklerini bold karakterler ile sıraladım zaten..

  Yani daha açık ifadeyle, sezonda 65 gol de atsa ben böyle futbol oynayan bir adamı TS formasıyla izlemek istemiyorum..

  O derece takıntı oldu; anla be "Ahbap" 🙂

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir