Fatih Tekke Sendromu

15 gün önce Fatih Tekke ile ilgili bir yazı yazmış, iyiden iyiye kronik bir vaka haline gelen transfer sorununa da değinmeye çalışmıştım. O yazıyı yazdığımda henüz Gutierrez transferi gerçekleşmemiş, Gökhan Ünal’ ın Fenerbahçe’ ye gidişi de kesinleşmemişti.

Şimdi gelinen noktaya bir bakalım. Trabzonspor Kulübü’nün dün yapmış olduğu açıklamadan öğreniyoruz ki bu transfer belli sebeplerden dolayı dondurulmuş. Sebepler arasında hem Zenith teknik direktörünün Fatih’ i kadrosunda görmek istemesi hem de önceden yapılan bir takım anlaşmalara sadık kalınmaması gibi durumlar gösteriliyor kulüp tarafından. Yani TS Yönetimi açıkça söylemese de üstü kapalı bir şekilde “Fatih, parayı Trabzonspor sevgisinin üzerinde tutuyor ve bizimle çetin pazarlıklara giriyor” izlenimini zerk ediyor zihinlere..

Tabii Fatih de boş durmuyor ve bugün yapmış olduğu basın toplantısı ile kulübe detaylı şekilde cevap vererek adeta bir anlamda içini döküyor. Gerçi uzun uzadıya anlatmış olduğu konularda çok da fazla can alıcı yerlere değinmekten kaçınıyor olsa da demeçlerinin bir kısmında açıkça hissedilen sitemkarlık ve dışlanmışlık havasını sezememek mümkün değil.

Aslında kısaca şunu söylüyor Fatih “Benim Trabzonspor’a geri dönebilmek için sarfetmiş olduğum çabanın yarısını bile sarfetmedi Yönetim” Fatih bu konuda haklıdır haklı olmasına ancak ya Yönetim de kendi açısından haklıysa. Bir de işin o kısmı var. Bazı konular vardır ki her iki taraf da kendince haklı olabilir. Bu da sanırım öyle durumlardan biri olsa gerek..

Yönetim’ in en büyük hatası zaten sezon başında bir forvet transferi yapmaması ve daha da inat ederek Fatih’ i geri getirmemesiydi. Burası kesin. Bunu tartışmaya bile gerek yok. Guti ya da Fatih o dönemde alınmış olsaydı, şimdi bu tartışmaların hiçbiri yaşanmıyor olacaktı muhtemelen.

Fakat şu an durum ve şartlar değişti. Yönetim ara transferde Murat Tosun, Burak ve Guti’ yi transfer ederek forvet hattını bir şekilde dörtlemiş oldu. Şu dakikadan itibaren Yönetim’ in 3-4 ay sonra boşa çıkacak 33 yaşındaki bir forvet için para ödemesi bence de gereksiz bir hamle olur. Ancak Yönetim bu tavrını net bir duruş ile açıklayamadığından dolayı haklı gözüken davasında bir kere daha haksız duruma düşmekten kurtulamamıştır. Yani bir kaosu da düzgün yönetin yahu..

“Peki Gutierrez yerine Fatih transfer edilseydi?” Bence iyi fikirdi ama sonuçta bu da Yönetim’ in tercihidir. Sadri Başkan tercih hakkını Fatih’ den 9 yaş genç yabancı bir futbolcudan yana kullanmıştır. Şimdilik kapalı bir kutu olan ama istatitiksel veriler ışığında oldukça iyi görünen Guti, beklenen performansı gösteremezse yapılacak eleştiriler de zaten bu yönde yoğunlaşacaktır. Bunu şimdiden tahmin edebilmek pek de zor olmasa gerek..

Ayrıca şu da var tabii. Şenol Güneş genel olarak tek forvet ve arkasındaki ofansif ortasaha yapılanmasına dayalı bir futbol anlayışına sahiptir. Gutierrez’ in gelişiyle Umut, Murat, Hasan ve Burak’ ın yedek soyunacağını düşünecek olursak en azından sayısal olarak bir forvete daha ihtiyacımızın kalmayacağı açıkça görünüyor..

Çift forvet oynamaya kalktığımızda ise Umut’ un yeri zaten hazır gözükse bile bu kez de serbest oynayan ve hayli de form tutan Alanzinho’ ya kulübenin gözükmesi ihtimali doğacak. Bir de üzerine sakatlığı düzeldikten sonra takıma katılacak olan Yattara ve Zafer Yelen’ i de düşündüğümüzde ofansta çok da sorun yaşanacağını düşünmüyorum ben..

Şimdi bütün gözler yeni transfer Gutierrez’ in üzerinde olacak hiç şüphesiz. Üreteceği gol ve asist sayısı kadar önemli olan bir şey de şu ki, Trabzonspor’ un oyununa katacağı artı değerler. Şayet o da beklentilere cevap veremez ve takım ikinci yarıda ciddi gol sorunları yaşayıp puanlar kaybetmeye başlarsa bu kez Sadri Başkan’ ın işi öncekinden çok daha fazla zorlaşır..

Demedi demeyin.

Fatih Tekke Sendromu” üzerine 12 düşünce

 1. Cezasahasi

  Bana kalırsa işler Fatih'in ağlandığı kadar masum bir şekilde ilerlemiyor.

  Yönetimin hataları hepimizin mâlumu, Trabzonspor'lu olmayanlar bile merak edip takibe geçmişlerdir bunca hatadan sonra… Fakat bu Fatih'i saf bir melek yapmıyor. Benim aklıma hep bu takımdan nasıl ayrıldığı geliyor.

  "Trabzonspor'dan ayrılacağım. Bu kadar basit."

  Ben aynı sözleri Zenit'e ve menajerine de söylemesini istiyorum. "Trabzonspor'a gideceğim. Bu kadar basit." Medyaya asist yaparak taraftarın gol atmasını beklemek Fatih'in ne çeşit bir çakallık peşinde olduğunu gösteriyor bence. Kısacası, ister gelsin, ister gelmesin. Ne olacaksa olsun ama hiç bir zaman beğenmediğim, sözümona taraftar aklını başına devşirsin. Eğer parayı yedikleri yere yaltaklanacaklarsa biz de aramızda para toplayıp susmaları yönünde bir kampanya başlatabiliriz.

  Adem

  Cevapla
 2. Ömer Faruk

  Abi artık bu konudan öyle gına geldi ki Hem Fatih'ten Hemde Yönetimden tiksindim.Biri de Adam akıllı açıklama yapsın ne olur.

  Ama Sadri Şener Hacısalihoğlu denilen futbol beyinsizinden kurtulamadağı sürece bence bu tür olaylar sıkça yaşanıcak camiamızda.

  Benim şimdi aklıma takılan Faty Papy ve Brüls ne olacak? Hadi Slvya ve Song yerine geldiler diyelim.Aklınıza Stoper için yerli biri aklınıza geliyor mu?

  Cevapla
 3. Anonymous

  Ömer Faruk

  Benim aklıma geliyor. Gençlerbirliğinde oynayan İlhan'ı diyorum. Belki begenirsiniz yada begenmezsiniz. Begenmemeniz begeninizin önünde olacaktır diye tahmin edeyim. Belki yanılırım. İlhan, Giray'la bu ülkede yanyana oynayabilecek tek defans oyuncusudur.

  Evet, ben belki bir Tekkespor'luyum. Her zaman heryerde de söylerim.

  Ama önce Trabzonspor. Eleştiriler doğru cümlelerle yapılırsa anlamlı olur

  O zaman ben size sorayım. Peki sence hatada istikrar nedir.
  Hatada istikrar, bizim makus talihimizmidir

  a1b2

  Cevapla
 4. Kadir

  Olay aslında çok açık

  Fatih, 6 ay daha yurtdışında oynarsa bedelli askerlik hizmetinden yararlanacak. Kim olsa 6 ay daha dışarda oynarım gelirim burada 1 ay askerlik yaparım der. Tabii Fatih Tekke gibi genelde milliyetçi görüşe sahip hayran kitlesi olan bir futbolcu bunu açıkça dile getiremeyeceğinden 6 ay önce gelmemek için basın önünde istekli, masada isteksiz davranmıştır. Daha sonrada yönetimi suçlayıp taraftara yönetimi hedef göstermiştir.

  Cevapla
 5. Great White

  "Medyaya asist yaparak taraftarın gol atmasını beklemek Fatih'in ne çeşit bir çakallık peşinde olduğunu gösteriyor bence"

  Adem, bütün işin özeti bu yazdığın cümlede sanırım..

  @ Kadir;

  O sözünü ettiğin komplo teorisi çok sık kullanılmaya başlandı ama sen de takdir edersin ki bunu ispatlamak imkansız..

  Ayrıca Fatih sadece blöf yapıyor olsa, ardı ardına bu kadar resti çekebilir miydi? Üstelik transferin bitimine hala bir hafta süre varken..

  Mevzuu o kadar da basit değil yani..

  Cevapla
 6. Zlatan Muratanovic

  Fatih'in tek derdi tavan fiyattan 3.5 yillik bir sozlesme imzalayacak. Tum taraftarlarin gozunun icine baka baka Trabzonspor'luluk duygularimizi soyluyor.. Cok agir seylerde soylerim ama gerek yok.. Madem o kadar seviyor, Adem'in dedigi gibi Zenit'e gitsin "Ben Trabzonspor'da gidecem bu kadar net ve basit" desin.. Diyemiyorsa da bize hikaye anlatmasin..

  Bugun o 3.5 yillik sozlesmeyi Zenit koysa onune kabul eder. Fener koysa onu da kabul eder. Ama Trabzonspor'dan baskasi 33 yasindaki adama 3.5 yillik sozlesme vermiyor iste.. Ama Trabzonspor'da hakli olarak 6 ay sonra bedavaya gel diyor, bu yil zaten gecti sampiyonluk sansi, bosuna 2m vermeyelim.. Yonetim gayet haklidir. Yonetimin tek hatasi kiviriyor olmasi, ciksinlar delikanli gibi soylesinler, almaktan vazgectik. Gelmek isterse 6 ay sonra buyursun gelsin..

  Son soz.. Cok buyuk topcu olabilirdi Fatih, ve hatta kaptan olarak sampiyonluk kupasini Trabzonspor'da kaldirabilirdi.. Kariyerini heba etti hatalariyla.. Ama o kadar iyi bir futbolcu ki (hakkini da vermek lazim) heba olmus kariyere bile bir UEFA kupasi sigdirdi.. valla bravo..

  Cevapla
 7. Ömer Faruk

  Abi birde şu var.Gutierrez'i Şota önermiş.Bu konuda benim umudum var boş bir adam olamama konusunda.Hadi diyelim gerçekten kaliteli bir futbolcu ama Haftasonu oynananacak Sivas maçını keşke seyircisiz oynayabilsek:) Şenol Hocam yine Tek forvet Umutla başlayacak sanıyorum.60 dan ya da 70 den sonra oyuna girecek Guti'nin 2 pozisyon hatası yapması durumunda Taraftarın ve Yerel Medyanın Yorumlarını hayal edebiliyorum(özellikle Yerel Medyanın Yalanzinho örneği gibi).Umarım Sivas ve Ordu maçlarını kazasız atlatırız.Bu Kaotik ortam biraz olsun üzerimizden silinir…

  Cevapla
 8. frentzen-rvn

  Bir dakika… Fatih çakal olmuş iki dakikada. Ne oluyor yahu? Adamı Rubin Kazan istiyor. Biz verebilirmiyiz Rubin Kazan'ın verdiği parayı. Açıklamaları dinlemediniz herhalde. 1.600 dediler ama ben 1.500 dedim.Kim dedi bunu? Fatih Tekke… 3.5 yıllık sözleşmeyi 10 kere yapar Rubin Kazanla. Trabzonspor istese 10 Fatih Tekke alır. Bunu diyen kim? Yine Fatih Tekke. Fatih'i kendini Trabzonspor'dan büyük göstermeye çalışıyor gibi gösteriyorsunuz. Fatih bedavaya gelsin, oynasın, Umut ayağınının altından top kaçırsın Fatih'ten fazla para alsın :D:D

  Cevapla
 9. Ömer Faruk

  Fatih Tekke ayrı,Sadri Şener ayrı,İhsan Alioğlu ayrı,Hacısalihoğlu ayrı maval okuyor.Bir Klubün Basın Sözcüsü olmaz mı arkadaş ya…Tek çekincem bu gerzek demeçlerin Mütevazığına hayran olduğum Şenol Hocamın 4.kez incinmesine sebep olabilir.

  Cevapla
 10. a1b2

  Fatih için 6 ay sonra bedavaya mı gel diyorlar. Ben inanmadım bu söylemlere

  Futbol şubesi sorumlusunun ve Asbaşkanın açıklamalarını okuduktan sonra, bakmak ve görmek çok farklıdırı boşuna dememişler.

  Cevapla
 11. izlandik

  Yönetimin şimdiki kozu Şenol Güneş (bugünkü basın toplantısından sonra), 6 ay sonraki kozu da yine Fatih Tekke olacaktır.

  Ben bu 10 gün içidne bu transferin olabileceğini düşünüyorum. Çünkü yönetim geldiği günden beri kendini düşündüğü gibi, şimdi de kendini düşünüp bu riski almayacaktır.

  Fatih'in bu takimda neden istenmediği açık. Bunu bu şehri ve bu yönetimin ne olduğunu bilen herkes bilir. Zamanında tarikat olayları yüzünden gönderildi, şimdi de ideolojik uyuşmazlıklar yüzünden alınmıyor. Alınmak istenmiyor.

  Her sıkıştıklarında Fatih Tekke ile umut veren yönetim neden konuşmuyor ? Çıksınlar şu şu yüzden almak istemiyoruz desinler. Doğru ya da yanlış bu taraftar bu adamı 2 senedir istiyor. Neden böyle umut verilip de son dakika saçmalıklarıyla olmadı deniyor ki.

  Fatih'in de hataları yok değil.. Belki de Fatih tek suçludur, yönetim doğru söylüyordur. Ama takındıkları bu tavırla her zaman haksız olmaya adaydır bu yönetim.

  Zaten birbirinden haberi olmayan, kimin ne dediği belli olmayan bir yönetimden ne beklersiniz ki ? Medyatik farelerden başka birşey değiller.

  Kaldı ki Fatih gelsin gelmesin bu takımın gerçek taraftarı takımı desteklemeye devam edecektir. Fatih gelmedi diye Umut'u, Teo'yu ya da bir başkasını eleştiren, küfreden ve yerin dibine sokan benim gözümde mantıksız taraftar silsilesinden başka birşey değildir.

  Ki Fatih alınmadığı sürece, bu mantıksız taraftar silsilesi gün geçtikçe artacaktır.

  Üzülüyorum.. Tüm Türkiye önünde koskoca Trabzonspor'un küçük düşürülmesine, eski bir futbolcunun bu açıklamalarına mahal verdirilmesine üzülüyorum.

  Cevapla
 12. a1b2

  Adem, dün demiştim, bekliyorum Anladın sen onu

  Konuyu özetlemek gerekirse, aşağıdaki satırları okuyun.

  en uzak mesafe ne afrika'dir,
  ne çin,
  ne hindistan,
  ne seyyareler
  ne de yıldızlar geceleri ışıldayan.
  en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir
  birbirini anlamayan

  Can Yücel

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir