İzlenmesi Keyifsiz Sporlar

Hani bazı spor dalları vardır, TV’ de falan denk geldiğimizde anında zaplar geçeriz. Biraz izlemeye kalksak kurallarını pek bilmediğimizden bir halt anlamayız. Hatta çoğu zaman kurallarını biliyor olduklarımızdan dahi keyif almayız. Bu sporlar belki yapana büyük zevk verir vermesine ama izlenmesi hayli sıkıcıdır. Ben de bu spor dallarından birkaç tanesini yazayım dedim. Bu sporlara ilgi duyan ya da bizzat yapan arkadaşlar alınmazlar umarım..

Sualtı Hokeyi

Bu sporu yapan bir kişiyle tanışmış olmasaydım böyle bir spor dalından haberim bile olmayacaktı belki de. Söz konusu arkadaş, ona benim de iyi yüzdüğümü söylediğimde beni takım ile yaptıkları antrenmana davet etmişti. Ben de evime çok yakın olan ve zaman zaman sabah koşularına gittiğim Burhan Felek Spor Komleksi’ ne ait olimpik yüzme havuzundaki antrenmanlarından bir tanesini izlemeye gitmiştim. Daha doğrusu kafalarında şnorkeller, ayaklarında paletler, suratlarında maskeler ile havuz içerisinde debelenen bir grup insan izlemiştim. Yani o esnada bir spor aktivitesi yapıldığından haberim olmasa havuzun dibinden midye çıkarmaya çalıştıklarını dahi düşünebilirdim. Hatta sonrasında eleman bozulmasın ayağına “Baba harbiden de zor bir spormuş yahu, benim kondisyonum yetmez buna” diyerek de kaçızlamıştım mekandan. Şimdi hala devam ediyorlar mı bilmiyorum..

Eskrim

Bu sporu yapıyor olsaydım büyük ihtimalle keyif alırdım belki ama izlerken hiçbir halt anlayamadığımı itiraf etmem gerek. Ellerindeki kılıçların uçlarında ve giyilen yeleklerde bulunan belli noktaların elektronik bir takım zımbırtılar ile skora dönüşmesi neticesinde birileri birilerini 3-5 saniyede yenip havalara zıplar ama biz hiçbir halt anlamadan buzhane balığı gibi bakarız öyle. Şimdi orada herifin neresine nasıl vurdu da böyle seviniyor diye biz düşünüp dururken maç bitmiştir bile..

Hentbol

Bu da hayli zorlama ve gereksiz sporlardan. Zorlama oluşu gene neyse ama izlemesi de yavan bir spor. Yani basketbolu ayak ile oynamak ne kadar gerekliyse bu da en fazla o kadar gereklidir herhalde. Ayrıca bu hentbolcülerin en iyisi ile en kötüsü arasındaki kalite farkını da çözemiyorum ben. Sanki hepsi hemen hemen biribirinin aynı kalitesindeymişler gibi geliyor bana. Hele o kaleciler ne işe yararlar bir türlü anlamam. Halısahada sırayla kaleye geçen ve gol yedikten sonra değişen kalecilerden biraz daha hallice gibiler. Tamam, biraz abartmış da olabilirim belki ama bu spora oldum olası hiç ısınamamışımdır..

Golf

Zamanında ensesi kalın kodamanların “Ulan şöyle bir spor icad edilse keşke. Bir kere bünyeyi fazla yormasa. Hafiften yürüyüş, temiz hava, doğa ortamı falan olsa. Eşimiz, dostumuz, manitamız da yanımızda takılabilse. Topla falan oynansa. Hatta bir yandan spor yaparken diğer yandan arada iş de konuşup bir şeyler de tıkınabilsek ne kıyak olurdu be” şeklindeki serzenişlerinden türetilmiş olması muhtemel bir spor dalı olsa gerek. Oynayandan başka kime zevk verir anlamak güç. Genellikle ormandan bozma koca bir arazi içerisindeki 18 farklı deliğe top sokarak mutlu olunur olunmasına da böyle bir aktivitenin 2016 Olimpiyatları’ na alınmış olmasına ne demeli bilemiyorum. Madem öyle, en uzağa tek parça halinde balgam atma kategorisi de eklenseydi bari. En azından bir dalda altın madalyamız garanti olurdu..

Bu spor dallarının haricinde Atıcılık, Okçuluk, Yelken, Judo, Rugby, Beyzbol gibi spor dallarını da izlemekten pek haz etmem. Zaten izlemiyorum da. Şaka maka gene Futbol en iyisi yahu. Estetik, güç, teknik, zeka, taktik, hız, çeviklik ne ararsan var. Daha ne olsun..

İzlenmesi Keyifsiz Sporlar” üzerine 12 düşünce

 1. Temur

  Bir süre hentbol oynayan birisi olarak söyleyeyim o zaman. İzlemesi bu kadar sıkıcı oynaması bu kadar keyifli spor pek yoktur diye düşünüyorum. Sürekli oyunun içinde olmak müthiş.

  Cevapla
 2. Great White

  Valla doğrudur Temur.

  Zira lisedeki beden hocamız da Vefa Simtel' de oynamış bir sporcu olarak hentbolü bize öve öve bitiremezdi..

  Cevapla
 3. Emrah

  abi gözünü seveyim bilgin yoksa fikir yürütme:) sulatı hockeyi belki türkiye de çok yaygın değil ancak denize kıyısı olan ülkelerde felaket seyircisi olan bir spor.
  haa türkiye'de yüzücü de çıkmıyor. ayrıca sulatı hockeyi müsabakaları maçların olduğu dnemde tribüne kurulan dev ekranlardan seyrdilebiliyor.

  sen orda hatayı mayonu giyip havuza girmemekle yapmışsın. senden bir şey rica edeyim sadece futbol yaz 🙂

  Cevapla
 4. Ömer Faruk

  Valla Su Altı Hokeyini de ben 2 sene önce 12.Avrupa Sulatı Hokeyi Şampiyonası İstanbulda olmuştu yanlış hatırlamıyorsam o zaman duymuştum.Bakırköyde ikamet ederken Bakırköy Cumhuriyet Meydanında açılışı yapılmıştı.Vay be demiştim :))

  Cevapla
 5. Great White

  Emrah, dünyada su altı hokeyini izleyen seyircilerin alayı mayolarını giyip havuza mı giriyorlarmış?

  Su altına yerleştirilen bir kamerayla izleniyor olsa da gene ne halt yendiği belli olmayan harala gürele bir maç çıkıyor ortaya. Bir de mevzuuyu kameradan izledikten sonra tribüne gitmeye ne gerek var?

  Bu arada gönlünü hoş etmiyorsa benim yazıları okumaz geçersin yahu. Parayla satmıyorum, kulağına da bağırmıyorum sonuçta:)

  Selametle..

  Cevapla
 6. os

  ben de bu kış olimpiyatlarında böyle kano gibi bi aleti koşturup koşturup içine yatıp kaya kaya giden dayıların sporunu anlayamıyorum. hani izlenmesi keyifsiz öyle kayıyorlar, belki kayması keyiflidir mahalleden laylon üzerinde kayışımla kıyaslayarak ama..
  ne bileyim. hak veriyorum yani sana bu hususta.

  aynı şekilde erkek voleybol maçları bana zevk vermiyor zira topu göremiyorum, bir şey anlayamıyorum. bayanların ki daha keyifli oluyor. öyle bir ekleme yapabilirim.

  Cevapla
 7. Great White

  Hakkat be Os:)

  O dediğin yarışları da ekleseymişim keşke, aklıma gelmedi bak..

  Hatta o yarışları her gördüğümde Bond filmindeki bir kovalama sahnesi aklıma gelir. Roger Mooere' un oynadığı "For Your eyes only" olabilir yanlış hatırlamıyorsam:)

  Cevapla
 8. emrah

  @great white
  birinci soruna zaten cevap vermiştim.

  ikincisi tribüne genelde insanlar takımlarını desteklemek için giderler. maç seyredeceksen oturur evinden seyredersin. yazıların gnlümü hoş tutmak zorunda değil tabi ki ancak bilgin olmadan atıp tutman hoş değil. yani bu site zamanında yazı yazmak için 1 ay araştırma yapar öyle yazardı. artık her aklına gelen yazabiliyorsa gidişat iyi değil.

  Cevapla
 9. Great White

  Emrah; Siteyi bu derece düşünüyorsan (ki gözlerim yaşardı)sadece boş beleş laf sokuşturmak için değil, arada beğendiğin yorumlara katkı sağlamak adına da uğramayı denersin umarım..

  Bana "Ağbi sen sadece futbol yaz" diyorsun ama futbol ile alakalı onca yazımın hiçbirinde tek bir postun yok.

  Beğenmediğiniz her yazının altına sokakta kaza yapmış araçların başına üşüşen hasar tespitçileri gibi çörekleniyor olman da umrumda değil açıkçası..

  Yukarıda yazdıklarımı da akademik araştırmalarda kullanılacak bilimsel bir teori olarak değil kendi zevkime, düşünceme göre kaleme döktüm..

  Şöyle bir yazıda bile itiraz moduna geçilebiliyor ya, vallahi pes doğrusu..

  Cevapla
 10. USD

  Aslında Trabzonda Sualtı hokey takımı kurulsa garanti dünya şampiyonu olur.Oyuncular su altındayken kesinlikle taraftar baskısını duyamazlar…:D

  Cevapla
 11. Falagar

  Yazı güzel olmuş eline sağlık.Çoğuna katılmakla birlikte uzun süre yaptığım hentbolu bu sporlardan ayırdığımı da belirteyim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir