Kültür Mantarı Feyyaz

Dün sabah gazete bayiinden günlük gazetemi almaya gittim. Baktım ki kenarda bir sürü DVD film. Filmler de öyle boş beleş değil. Requiem For a Dream, Mongol, Zwartboek ilk gözüme çarpanlar. Fiyatlarını sordum. Hürriyet’ e 2,25 verince bedavaymış. Neyse ben o üç filmi de satın alınca yanına bir de Hürriyet verdiler. Tabii almışken kahvaltının yanında okuyayım dedim. Spor sayfasına şöyle bir göz gezdirirken Feyyaz Uçar’ ın yazısı gözüme çarptı..
Belli ki Beşiktaş’ ın erkenden kupa dışında kalması muhteremi sinire kestirmiş ve aynen şu aşağıdaki lafları zikretmiş..

“Kültür söz konusu olunca yurdum insanının gözü hiçbir şey görmez. Konserlerin, tiyatro ve dans gösterilerinin İstanbul’un 7 tepesine dağıldığı bu akşamda maça gidecek bir Allah’ın kulunu ara ki bulasın.Eminim ki bu maç, bu kültür akşamına denk gelmeseydi Olimpiyat Stadı’ndaki biletli seyirci sayısı ikiye katlanırdı!”

Yahu arkadaş, bir yazının içeriği de zihniyeti de bu derece baştan aşağı yanlış olabilir mi? Hani şunu dese anlayacağım..

“Şu ekonomik kriz ortamında 250 milyon dolar para harcayıp millete Tarkan, Sıla, Kıraç dinleterek sözümona kültürümüz mü artıyor? Bir şehirin kültürü böyle mi ölçülür, bu şekilde mi yükseltilir?” gibisinden bir şeyler karalasa neyse..

Adam yurdum insanını aklı sıra eleştirmek isterken farkında olmadan yücelttikçe yüceltmiş. Keşke halk gerçekten de onun dediği gibi olsa.

Bir şey değil; adamın milleti çağırdığı maça da bak. 1-0 biten Belediyespor – Beşiktaş kupa maçı. Mekan da Çiftetelli. Aman ne büyük kayıp..

Kültür Mantarı Feyyaz” üzerine 20 düşünce

 1. erbo

  Feyyaz Uçar an itibariyle spor basının en farklı adamlardan biridir.

  Eleştiriler normaldir de, bu eleştiriler bizi tek düze medyaya götürür ki, zaten Feyyaz'ın gerisi hemen hemen aynı cümleleri kurmaktadır.

  Nasıl değişecek bu spor basını derken, bu değişimi yapan en önemli adamlardan birini sırf eleştirmek için eleştirmek, bizi yine o sıradan spor basını safına sokar ki, bu da bizi içinden çıkılmaz bir denkleme sokar.

  Bilmem anlatabildim mi…

  Cevapla
 2. Schumy

  Abartmıyorum Beşiktaş'dan çıkmış ne sığ adamdır.

  Seni de Hürriyeti'i bedava bile olsa okuduğun için kınıyorum 🙂

  Güldüğüme bakma ciddiyim.

  Cevapla
 3. Anonymous

  Abi şaka bir yana da bu Hürriyet'in sonu ne olacak böyle?
  12 yaşımdan 20 yaşıma kadar her gün okuduğum gazete idi. insan ister istemez üzülüyor.
  hiç mi cesaretleri yok yüzlerce blogçu içinden 2-3 tanesine yazdıramıyorlar. halk bunları istiyor falan demesinler artık en cahil görünenler bile bu arkadaşların yazmasını istemiyor.

  Cevapla
 4. Great White

  @ erbo

  Şunu söylemem gerekir ki Feyyaz Uçar' ın okuduğum ilk yazısıydı bu. Daha önce hiçbir yazısını okumadım. Eleştirim de bu yazısıyla ilintilidir zaten..

  Benim anlamadığım, Feyyaz Uçar neyin değişimini yapıyor? Spor basınında devrim yapmaya falan mı hazırlanıyor? Farkında olmadan bu reforma çomak mı sokmuş oldum? Üstelik sırf eleştirmiş olmak için he? İlginç..

  @ Schumy

  Yemin billah filmlere tav oldum yahu. 2 liradan cillop gibi orj. fimler aldım arşive.. Hürriyeti okuma mevzuusuna gelince..

  Yimah yerken önümde ne varsa okumayı severim ben. Ölüm ilanı dahi olsa fark etmiyor, dalıp gidiveriyorum. İşte o sayede Feyzo' yu bile okuduk hesaabı:)

  Cevapla
 5. izlandik

  Feyyaz efendi,Türkiye'ye fransız kalan bir adam olarak hafızamda yer edinmiştir bugünden itibaren.

  Hangi kültürden bahsediyormuş ki ?
  Yılbaşındaki iğrençlikleri ortaya çıkarmak için Taksim'in meydanına bilmem kaç tane kamera koymak zorunda kalınan bir ülkenin kültürünü mü ?

  Gören de sinemalar dolup taşıyor, herkes caz öğrenip söylemek için Fatih Erkoç'un kapısına dayanıyor zannedecek.

  Sen ne pozitif adamsın feyyaz uçar.

  Cevapla
 6. Cezasahasi

  Valla diğer yazılarını bilmem ama, Kültür Söz konusu oldu mu cümlesiyle başlayan yer gerçekten bu memleketin gerçeklerinden bîhaber olmayı gerektirir. Ha burdan şu anlamı da çıkartabiliriz zorlarsak: Feyyaz'ın hayatı futboldur, futboldan başka konularla ilgilenmez.

  Adem

  Cevapla
 7. t2

  Feyyaz Uçar'ı tanımayanlar , onun bir yazısına dahi okumadan eleştirenler için … 1 dakika saygı duruşu (çok komik pozisyona düştün kuzen) !!!

  Cevapla
 8. Great White

  Vay anasını. Eleman bazılarının gözünde neredeyse Konfiçyusa bağlamış yahu. Sanarsın adam futbol değil, hayatın anlamını, nerden gelip nereye gittiğimizi falan yazıyor. Hani bir şey değil şu küçük eleştirim yüzünden vicdan azaplarına gark olacam yani o derece:)

  Bu arada şu linkte bir eleştiri daha gelmiş Feyyaz Hoca' ya. Nasıl cüret ettiyse artık..

  http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/arda_uskan/2010/01/19/yurdum_insani_maca_gitmemis

  Cevapla
 9. forza

  bilgi sahbi olmadan fikir sahibi olmanın en büyük hatasını gördüm bu yazıda.

  öncelikle feyyaz uçar bu maçın yorumcusuydu. sanırım maçı seyretmediniz. yani evinden maçı seyredip bu yorumu yapmadı. ikincisi stadda 200 kişi vardı. ve feyyaz buna benzer bi açıklamayı yayında gülerek , dalga geçerek yaptı. yani kültür olmasıydı 400 kişi gelirdi diye bir nevi ironi yaptı.

  feyyaz uçar belki konfiçyus değil. ama sadece bir yazısıyla değerlendirme yapmak ne kadar doğru?

  bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değilim

  bkz2: hiç bir kitabı kapağıyla değerlendirmeyin.

  Cevapla
 10. Great White

  Hesapta ironi yapmaya çalışmış; vallahi pes doğrusu..

  Yahu yazının linki aşağıda. Yani ironi yapıldığına dair herhangi bir vurgu ya da noktalama işareti var da biz mi farkedemiyoruz bu şeytanı zekaya sahip ironiyi:)

  Vallahi gerçekten ironi yapmaya çalışmışsa bence asla bir daha yapmasın, hiç de komik ya da eğlenceli değildi. Ama asıl ironiyi bu yazının ironik bir deha içerdiğini savunan arkadaşlar yapıyorsa bir şey diyemem:)

  Buyrun efendim, "ironi" harikası yazı da burada..

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=13499351&tarih=2010-01-17

  Cevapla
 11. Arkhe

  İroni komik ya da eğlenceli olmak zorunda değil. Ben 200×2'nin 400 olmasından ve cümle sonundaki ünlemden ironi anlamını çıkardım, sen başka şeyler çıkarmışsın. "Sence" öyle olabilir ama "bizce" de böyle. İroni harikası ya da şeytani zekaya sahip bir ironi diye bir iddia da bulunmadım, sadece ironidir herhalde dedim ve geçtim. Bence bu kadar üzerinde durmaya gerek yoktu.

  Cevapla
 12. Great White

  Eyvallah arkhe, sonuçta ne görmek istediğin de önemli tabii..

  Ama şunu da söyleyeyim, burada ciddi ciddi bir ironi yapılmaya çalışılmışsa dünyada yapılan hiçbir gaf sahibine yükletilemez artık.

  "Ben asında orada çok pis bir ironi yapmıştım ama siz çakozlayamadınız" der çıkar işin içinden:)

  Cevapla
 13. forza

  yahu maçı seyretmemişsiniz, adamın canlı yaptığı yorumu dinlememişsiniz, ironinin komik ya da eğlenceli bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. konu üstüne bilginiz yok ama fikriniz çok.

  hıcal uluç'u eleştirmeye gelince en başta eleştirirsiniz. süpersiniz ne diyeyim.

  Cevapla
 14. forza

  abi anlamıyorum hata yapınca kusura bakmayın ben bilmiyordum öyle de olabilir demek çok mu zor??

  hata yapmışsın işte ilk kez yazısını okuduğun biri hakkında yazmışsın, bz de sana aslında durumun öyle olmadığını anlatmışız. hala bak benim yazım bu benim şuyum bu. yapma yani.

  güzel yazıların var okuyoruz paylaşıyoruz ama hata yapınca da pardon demek bu kadar zor olmamalı.

  Cevapla
 15. Great White

  Yahu amma uzattın be forza.. bak son kez yazacam sonra meydan sizin:)

  Maçı izlemediğimi söylemişsin ama izledim ve hatta maç hakkındaki yazımın linkini bile verdim.

  Feyyaz orada bir ironi yapmışsa onu maçtaki yorumuyla ilişkilendirmeliydi. Mesela sahada 200 kişi olduğunu belirtebilirdi. Malum, adamın yazısını okuyanların alayı maçı izlemiş olmak zorunda değil. Zaten yazıdaki ünlem işareti parantez içerisinde değil. Kendisine sorsak ironi yaptığını söyler mi emin değilim ben:)

  Ayrıca adam 10 satırlık kupkuru bir maç yazısı yazmış, ilk 3 satırında bunları zırvalamış. Ardından ciddi ciddi maçtaki birkaç pozisyonu anlatmış ve yazıyı bitirmiş.

  Sonradan diğer yazılarını da okudum. Vallahi kendisinde hiçbir cevher de göremedim, kusuruma bakmayın..

  Son olarak şu yazıda gerçekten bir ironi yapılmışsa gördüğüm en güdük ve zorlama olanı budur sanırım..

  Valla benden bu kadar. Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar:)

  Cevapla
 16. geloraptor

  "Eminim ki bu maç, bu kültür akşamına denk gelmeseydi Olimpiyat Stadı'ndaki biletli seyirci sayısı ikiye katlanırdı!. "

  Sondaki ünlemle o bahsettiğin noktalama işareti var. Ve bence ironi yaptığı belli. Yazı da maç yazısı olduğu için izleyenlere yazılması daha büyük olasılık. Hadi hiç izlememiş özetini görmemiş biri bile olsa Olimpiyat Stadı'ndanki bir maçın bu mevsimde kaç kişiye oynanacağını tahmin edebilir. Yok onu da tahmin edemezse zaten bu ülke futbolundan bihaberdir. Gözardı edilebilir bir azınlıktır.

  Kibar'ın kalemine gelince Bir Feridun Düzağaç, bir İbrahim Altınsay değil belki ama eski futbolcular içinde bir tarza sahip olan belki tek isim. Birçok futbolcunun aksine kültürlü de. Tabii sen Hakan Ünsal'ı ya da Rıdvan Dilmen'i okumayı tercih edebilirsin, normal!*

  *: İroni ünlemi…

  Cevapla
 17. crossover-d

  gezerken görüp, anlayışı farketmeme sebep olan, "amanın bu nasıl okuduğunu anlamadır" diyesim getiren bu feyyaz yazın için tebrik ederim.. ünlem mi koysaydım sonuna?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir