Güzel Günler Göreceğiz Güneşli Günler


Yeni sezona Yönetim’ in “Hiç kimse tarafından tartışıl(a)mayacak bir hoca” vaadinin ardından “Tartışılmayacak kapasitede bir adam” ile giriş yapan Trabzonspor, Şenol Güneş’ in gelişinden ziyade aslında Hugo Broos’ un gidişiyle bambaşka bir kimliğe büründü. Bu gerçeği zamanında yol gösterilen “körler” dahi açık ve net bir şekilde görmeye başladı artık.

İki üç ay evveline kadar bir iki maç hariç herhangi bir hücum planı olmaksızın maçın daha ilk dakikasından itibaren doldur boşalta başlayan takım neredeyse her maç topa sahip olma oranını % 60’ ın üzerine çıkarmaya başladı..

Ceza sahasının en tenha köşesinde pinekleyerek önünde hiçbir rakip oyuncusu yokken topun sağ ayak içine oturmasını bekleyip durmaktan başkaca bir halta yaramayan Gökhan’ ın varlığında sahada bir kişi eksik mücadele eden takım uzun bir aradan sonra tekrar 11 kişi oynar hale geldi..

Takımın kronik yedeği haline gelen, ikinci yarıda oyuna dahil edildiği maçların bile sonunu göremeden tekrar oyundan alınarak adeta maymuna çevirilen Alanzinho, istisnasız bir çok maçı 90 dakika tamamlayan ve takımın hücum yükünü sırtlayan ve giden maçı çeviren bir yıldızı haline büründü..

Yanındaki partneri Gökhan’ ın bir nevi ayağına dolanması ve ortasahadaki kısır futbol anlayışı sebebiyle kafası kesik tavuk gibi sağa sola koşuşturmaktan topa vuracak dermanı kalmayan Umut Bulut bile tekrar ideal bir golcü kimliğine kavuşuverdi..

İleri uçta biribirinin neredeyse aynı özelliklerdeki çift forveti ve 4 lü ortasaha düzeni yerine, daha rahat top yapabilecek teknik kapasitesi yüksek oyunculardan kurulan bir ortasaha yapılanması ile tek forvete dönüldü ve Alanzinho serbest dolaşım hakkını elde ederek hem ortasahayı hücuma taşıdı hem de ikinci bir forvet gibi varyasyonlar yaratarak hücum zenginliğini artırmaya başladı..

Şenol Güneş’ den önce takımın huysuz ve antipatik adamı haline gelen, hatta takımdan bir an önce gönderilmesi düşünülen Engin Baytar bile hala gideremediği mental sorunlarına rağmen takımın hücum gücüne etki eden önemli bir yıldızı haline geliverdi..

Ayrıca kulübesinden sahaya buzhane balığı gibi ifadesiz gözlerle somurtarak bakan bir surat yerine, mülayim ve mütevazi bir ifadeyle futbolcularını motive eden bir insan modelinin futbolcu üzerindeki olumlu etkisi de cabası..

Tabii ki takıma daha sonra katılan Ömer Aysan’ ın sağ kanatta gerçek bir sağbek gibi oynaması da Şenol Güneş’ in bir nevi şansı oldu; orası kesin..

Bütün bunların haricinde Şenol Hoca’ nın şu ana dek kendilerinden henüz tam olarak faydalanma şansı bulamadığı Yattara, Teofilo, Gabric gibi önemli yıldızların da ileride takıma verecekleri olası katkıları göz önüne aldığımızda sezon sonunda en azından ilk 3 için umutlanmamak elde değil açıkçası. Hele ki kazanılabilecek bir Ziraat Kupası bu sezonu fazlasıyla kurtarır bile..

Son olarak, dün son derece ağır hava şartları altında İstanbul’ un en ücra köşesinde oynanan Manisa maçında takımımızı yalnız bırakmayan, gişelerde ve maç sonrasındaki trafik keşmekeşinde yaşadığımız onca rezalete katlanmak zorunda kalan ama bütün bu zorluklara rağmen Olimpiyat Stadı’ nın neredeyse yarısına yakınını doldurarak müthiş bir destek ortamı yaratan İstanbul’ daki taraftarlarımızı yürekten kutlarım.

Edip Akbayram üstadın da dediği gibi..

“Güzel günler göreceğiz, güneşli günler”

Güzel Günler Göreceğiz Güneşli Günler” üzerine 22 düşünce

 1. koala

  Türkiye'nin en iyi teknik direktörlerinden biri. İnsanlığı harika, adamlığı harika, hocalığı da, her ne kadar eleştiri unsuru olsa da gayet iyi.

  Trabzonlu artık şu adamın arkasında dursun. Çok geçmeden özledikleri şampiyonluğu elde edecekler.

  Çok istiyorum Trabzon'un şampiyonluğunu. Şenol Güneş için daha da çok istiyorum

  Cevapla
 2. ahmet arif

  Maçı izleme fırsatım olmadı sadece özetleri seyredebildim. Umut'un ilk golü heyecan verici. Ceyhun'un ise bunu yapabileceğini zaten biliyorduk. Taktik, sistem, futbolcu performanslarından ziyade olmpiyat stadını uzun zamandır bu kadar dolu görmemiştim. İstanbul'un büyükleri dahi bu stadı kalabalık gösterememişti. Gerçekten bu taraftara helal olsun!!!

  Cevapla
 3. ahmet arif

  Bu arada, "Güneşi gördüm" , "Trabzon'da güneşli günler", "Trabzon'da güneş açtı" gibi artık gerçekten sıkan başlık ve tespitlerden sonra umarım bu daha anlamlı ve daha yaratıcı olan başlık güme gitmez…

  Cevapla
 4. Great White

  Ahmet hakkaten de Şenol Hoca' da öyle bir soyadı var ki bu en çok da "etkileyici başlık" sıkıntısı çeken gazetecilere yarıyor:)

  Bir de şu Rubin Kazan muhabbeti çıkınca o da iyi malzeme verdi doğrusu..

  "Rubin Kazan Gökdeniz kepçe" gibi..

  Bu arada İstanbul' daki BJK maçına Adapazarı ekibi olarak geliverseniz de hep birlikte bir gidiversek fena olmaz hani:)

  Cevapla
 5. SirEvo

  Eline sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. TS'yi ben de takip ediyorum da ara sıra, Umut Bulut kendini aşmaya mı bulmaya mı başladı henüz çözebilmiş değilim. Çünkü sezonun ilk yarısından öyle goller kaçırıyordu ki, hani sen ben çıksak atacağımız türden goller. Şu an bakıyorsun, 2010'un "sanırım" dünyada (avrupada da olabilir) en çok gol atan 2 oyuncusundan biri oluvermiş. Nazar değmesin, kazmalıklarını bir kenara bırakıp aynen devam etsin.

  "Engin Baytar bile hala gideremediği mental sorunlarına rağmen"
  İşte şu takımda en nefret ettiğim adam. Her maçta kendini belli ediyor. En ufak yere atlaması bile çirkefçe. İstediği kadar takıma katkı sağlasın, bizim ligimizde oynamasını istemediğim oyuncuların en başında geliyor. TS'den de ilk fırsatta gider umarım.

  Sonuç olarak, TS iyi bir yolda. Beşiktaş'la yapıştı bir anda şampiyonluk yarışına. Diğer 4 takımın aynı anda puan kaybetmesiyle de 4 olan şampiyon adayı bir anda 6 oldu. Bu da zevk demektir tabii. Önümüzdeki maçlar acayip eğlenceli olacak…

  Cevapla
 6. ahmet arif

  Vallaha ne yalan söyleyeyim ben her sene en az 4-5 maça İnönüye geliyorum normalde ama daha bu sezon ikinci yarı olmasına rağmen siftahım yok. Ama Bjk – Gs maçına gelmeyi düşünüyorum, Ademi kandırabilirsem geliriz nasipse 🙂

  Cevapla
 7. izlandik

  Soner Abi eline sağlık, belki de hepimizin 2010 ile birlikte galibiyet sarhoşluğundan ara ara farkettiğimiz ama aklımızı veremediğimiz maddeleri en güzel ayrıntılarıyla yazmışsın 🙂

  Herkes Şenol Hoca'nın taktiğini oturtmasının aylar bulabileceğini söylerken şu anda ligde göze hoş gelen futbolu en iyi oynayan takımı yarattı kendisi.

  Onun için tek korktuğum yan o çok sevdiği Trabzonspor ile ilgili bazı kararlar alırken aşırı derecede duygusal davranmasıdır. Zamanında Zurawski'ye çok pahalı paramız külübümüzde kalsın idare edebiliriz demesi belki de bir şampiyonluktan etti.

  Her ne kadar davranışları Trabzonlu bir Trabzonspor oyuncusunun olması gereken ağırlığında olmasa da Engin'e ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 8. ilnevya

  yaklaşık 1 ay önce kupada gs'nin yedeklerine karşı oynadığımız futboldan bugün oynana futbola gelmemiz gerçekten de inanılmsı güç bir durum. önümüzdeki yıl için gerçekten ümitlenmeye başlıyorum. bir mağlubiyetimiz galibiyet olmuş olsaydı bu yıl bile olabilirdi birşeyler belki de. Şenol Hocam kim ne derse desin bırakma bu takımı sakın ha.

  Dün ben de olimpiyatta olanlardandım. Göremedim Soner abi seni. Bmn mecidiyeköy ekibindeydim de. Bir dahaki sefere artık 🙂

  Cevapla
 9. Ömer Faruk

  Abi başlık umuyorum artık ne olursa olsun gerçekleşir.Çok sevdiğim Adamım Şenol Hocamla küme düşşsek beraber düşmeliyiz artık.Gerçekten Ferguson olmalı 70 yaşında başında olmalı bu takımın.

  Cevapla
 10. a1b2

  @Ömer Faruk

  Ferguson'u, Ferguson yapan özellik tanımlamalarında gidişler ve yıllar içerisindeki dönüşler yoktur. Dolayısıyla yaptığınız benzetme doğru olmayan yada şöyle diyebiliriz ki, örtüşmeyen benzetmedir.

  @Great White,

  Benim bu maçta dikkatimi çeken, gollerin hazırlanışıydı. Yoksa futbol olarak harikulade, çok iyi futbol oynadığımız söylenemez. Sadece doğru işler yapma yolunda ilerleme kaydettik. Kaleye şut atma, Cale'nın pozisyonlara girebilmesi gibi.

  Bu arada maçta görüşemedik. Ama en kısa zamanda görüşmek temennisiyle.

  Cevapla
 11. Great White

  @Sirevo;

  Engin' in çirkef yönü hakkındaki görüşlerine itiraz edemem; doğrudur. Maalesef büyük takımlar arasında bu tipte futbolculara sahip olmayan tek takım olmaktan dolayı artık övünemeyeceğim sanırım:)

  @İlnevya ve a1b2;

  Yahu maçta İzlandik ile görüştük, sohbet ettik. Keşke sizi de görebilseydim. Neyse artık bir sonrakine:)

  Cevapla
 12. bigben

  Şenol Güneş'i nedense sadece teknik direktör olarak düşünemiyorum. O değil Trabzonspor, Trabzon kentinin de ürettiği en önemli değerlerden biri. Futbolcularda gözle görülen silkilenmende kendilerini Hocaya emanet etmiş olduklarının işaretleri var.

  Ancak eli kalem tutanların büyük bir çoğunluğu ülke çapında teknik adam sayarken sadece F.Terim ve M.Denizli'den dem vurunca biraz kızıyor, fazlasıyla da üzülüyorum. Aynı cenah, söz konusu kaleci olunca da Turgay Şeren, Rüştü Reçber ve hatta Volkan Demirel'i sayarlar ama rekorların adamı Şenol çıkmaz iki dudakalrının arasından.

  Kendisini ülke medyasına kabul ettirme çabasına girmeden işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor olması Şenol Güneş'i diğerlerinden ayıran en önemli özellik bence.

  Bu güzel tablonun meyvelerini almak dileğiyle…

  Cevapla
 13. thebiglebowski

  Ya Soner abi sen oradaymıydın..

  Hasan büyük fırsat kaçırmışız.

  Abi sen maçlarda merdivenlerde bulunda herkes görebilsin seni ya nereye gizlendin öyle kimse görememiş:)

  Cevapla
 14. Cezasahasi

  Uşaklar inanın, inanın uşaklar, güzel günler göreceğiz güneşli günler, bordoları maviliklere süreceğiz diye devam edelim abi :))

  Cevapla
 15. Zlatan Muratanovic

  Bu yorumlar icin erken henuz.. Trabzonspor ligin ikinci yarisinda oynadigi takimlar ve kupadaki rakipler olcu olmaz. Bu maclara bakip iyi oynuyoruz diyemeyiz. Kaldiki Umut, Engin gibi oyuncular kucuk maclarda kendilerini belli edebilirler, bu normal, ama daha zorlu maclar icin ne kadar yeterli ? Daha zorlu maclar Umut Engin gibi oyuncularla alinmaz.

  Zorlu maclar geldigi zaman gorecegiz gercek Senol Gunes etkisini..

  Burda benim soylemedk istedigim su ; Bu yazi beklentileri yukseltmekten ve iki ay sonra hayal kirikligi yaratmaktan baska bir ise yaramaz. Ersun Yanal'a da ayni seyi yaptik. Iki ay sonra kotu sonuclar alinca (ki kuvvetle muhtemel oyle olacak) Senol hoca gitsinler baslayacak, oysa ihtiyacimiz olan Senol Hocayla 3-4 yil calismak en az… Ayni filmi izleyecegiz yani.

  O yuzen, belediye ve diyarbakir macini kazandik diye goklere cikarmanin bir anlami yok. Takimda ayrica cok ahim sahim bir futbol oynamiyor. Sadece mucadele gucu ve motivasyon artmis durumda. Onun disinda futbol sistemi olarak ben birsey gormedim. Hatta Diyarbakirspor macinin son 5 dakikasindaki 5-4-1 sistemi beni gelecek icin gayet korkuttu bile..

  Senol Hoca'ya destege devam, ama abartmadan..

  Cevapla
 16. Great White

  @ Thebiglebowski;

  Yahu blogdan İzlandik' i de görmeseymişim kimseleri inandıramayacakmışız maçta olduğuma:)

  @bigben;

  "Kendisini ülke medyasına kabul ettirme çabasına girmeden işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor olması Şenol Güneş'i diğerlerinden ayıran en önemli özellik bence"

  demişsin ki harika bir tespit..

  @Adem;

  Ne güzel gidiyordu be devam etseymişsin keşke:))

  @Zlatan;

  Erken yapılmış bir yorum yok. Ben yazımda "Muhteşem top oynuyoruz, önümüze geleni 5 lik yaparak şampiyon olacaz" gibi bir tavır sergilemedim de ayrıca..

  Takımda göze batan olumlu gelişmeleri madde madde yazdım. Alanzinho' daki, Umut' daki ve diğer futbolcularımızdaki gelişimi, takım ve taraftarın tekrar yeni bir sinerji yakaladığını yazmışım..

  Ligin ilk yarısında berbat bir futbol sonrasında kaybedilen D. Bakır ve Manisa takımlarına karşı tulum çıkarılan maçlardan sonra "Daha durun bakalım. Zorlu maçlarda Şenol Hoca' yı görecez" şeklinde bir yaklaşıma gireceksek ilk kaybedilen maçtan sonra (ki illa ki kaybedeceğimiz maçlar olacaktır) buraya gelip "gerçekçiliğini" de ispat edebilirsin yani:)

  Hem ben takımdaki bu farklılığı Şenol Hoca' nın gelişinden ziyade, Broos' un gidişine bağlamışım. Biraz daha dikkat..

  Bir de garip olan şu ki, takımın bu ivmeyle devam ederse ligi 3 ncü bitirebileceğini yazmışız.

  Hakkaten feci gaza gelip çok fazla abartmışım yahu!!

  Cevapla
 17. aks111

  @Zlatan
  "O yuzen, belediye ve diyarbakir macini kazandik diye goklere cikarmanin bir anlami yok."

  Hangi belediye maçından bahsediyoruz burda.Yoksa hafta içi Trabzonsporun kupada 1-1 yendiği istanbul belediyeden mi ?

  burda aklıma bi tek denizli belediye maçı geliyor ama onu söylüyosan yani onu başında hoca olmadanda yenebilirdi trabzonspor arada baya güç farkı var.

  Cevapla
 18. majurani

  majurani says; :))

  Uzatmayacağım.
  Tebrikler ve teşekkürler Şenol hocam.

  Çirkef Engin'i de seviyoruz. Doğum gününde törpü hediye etmek istiyorum kendisine.

  Kalemine kuvvet Soner abi.

  Cevapla
 19. izlandik

  Soner abi üşümekten fotoğraf çektirmek aklımıza gelmedi 🙂 Cep telefonundan bulanık mulanık beraber kadrajda olmak güzel olurdu.

  Cevapla
 20. Marsilya Ruleti

  Şenol hocamız hakikaten en iyi hocalarımızdan,benim gözümde şu an en iyi teknik adam.Takımı takım yapabiliyo,takımın yıldızı olmasa dahi.Hangi futbolcuyu nerede nasıl kullanacağını,öğrencisinden verim almayı biliyor.Trabzonspor adına çok akıllıca bir hamle.Ve insani yönleri de cabası,Şenol hocanın.Ha bu arada,henüz bir Trabzon maçı izlemiş değilim ama yukarıda yazdıklarımdan eminim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir