Kötünün İyisinden Şampiyon Çıkarmak (GS 0-1 FB)

Aylar önce yazmıştım. Hatta blog ortamındaki ilk yazım buydu. Şu ligde yıllardır şampiyon gibi oynayan bir takımın şampiyonluğu kucakladığına şahit olamadık bir türlü. Zirvedeki takımlara bakıyorum; Bursaspor, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ dan hangisini şampiyonluğa yakıştırabileceğimizi düşünüyorum ama ortaya koydukları futbol kalitesi açısından birini diğerinden ayıramıyorum açıkçası. Görünen o ki, en iyi futbol oynayan ve en fazla puanı toplayandan ziyade en az kötü oynayan ve en asgari puan kaybedenin şampiyon olacağı bir sezon daha geride kalmak üzere..

Zaten dün akşam oynanan ve medyamızın müthiş pompalaması sayesinde Dünya’ nın sayılı derbileri arasındaymışçasına lanse edilen Galatasaray – Fenerbahçe maçında ortaya çıkan kösülük futbol da bu durumun bir kanıtı gibi. Bir kısım medya tarafından dünyadaki üçüncü büyük derbi olarak dahi gösterilmekte beis görülmeyen bu maçı Türkiye ve Azerbaycan’ dan başka hangi ülke halkının takip ediyor olduğu şüphesi de cabası. Bu maça akredite edilen medya mensuplarının kaç tanesinin Avrupalı olduklarını, hangi Avrupa ya da Dünya Medyası tarafından ilgi ile takip edildiğini sormuyorum bile..

Derbiyi burada uzun uzadıya analiz etmeye lüzum yok; zira gerek FB gerekse GS bloglarındaki arkadaşlar yeterince detaylı yazmışlar zaten. Fenerbahçe seyircisi tarafından bir türlü kabullenilmeyen ve takımın en zayıf halkası olarak görülen Selçuk Şahin, pas verecek bir arkadaşını göremeyince sallaparti bir vuruş neticesinde golü yaparak “Dev derbi” nin adamı oluyor. Maç boyunca tek bir kurtarış dahi yapma ihtiyacı hissetmeden maçı tamamlayan Leo Franco, kolunun altından geçen o cılız şutu yumurtluyor. Yıldızlar topluluğu Galatasaray akıllarda kalacak tek pozisyonu, maçın son dakikaları oynanırken Keita’ nın yatarak çektiği sert şut ile buluyor ama Volkan köşeye giden bu şutu aynı güzellikle çıkarıyor. Koskoca Dünya Derbisi’ nde zihinlerde yer edecek başka da bir pozisyon yok..

Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim. Şu Daum’ u Denizli, Bursa, Kayseri gibi takımlardan bir tanesinin başına getirsek büyük ihtimalle ilk 6 hafta neticesinde kapının önüne koyarlar muhtemelen. Sezon sonuna kadar sabretmeye kalkarlarsa kesin düşerler bana göre. Yahu bir insan bu derece pahalı bir takıma böylesine güdük ve geberik bir futbol oynatabilir mi? Şu Fenerbahçe’ nin oynadığı futboldan keyif alabilen bir Fenerbahçeli var mıdır acaba? Büyük bir takım bu derece sinik ve durağan bir futbolu nasıl olur da adeta bir ekol haline getirir, anlamak mümkün değil..

Aslında işin daha da vahimi, böylesi kolay ve spontane başarıların kazanılabildiği alabildiğine kalitesiz bir ligde Trabzonspor olarak tam 26 yıldır tek bir şampiyonluk dahi kazanamamış olmamızdır tabii ki. Bu gerçek de kulübümüzün başında görev alan basiretsiz yöneticilerin ayıbı olarak kalacaktır haliyle..

Kötünün İyisinden Şampiyon Çıkarmak (GS 0-1 FB)” üzerine 9 düşünce

 1. Nerazzurri

  Açıkça söyliyim Parreria döneminden sonra her sezon 4-5 maç hariç Fenerbahçe'den zevk almıyorum.

  Cevapla
 2. Great White

  Zico döneminde özellikle Avrupa' da oynadığınız maçları da ben ekleyeyim Göksel:)

  Cevapla
 3. CaptainIrmak

  Parreira döneminde ben de galatasaraylı olarak feneri izlerdim… Fenerin en iyi top oynadığı dönemdi. Ama fener'e bir breziyalı modeli yapıştı kaldı üstüne alex geldi. Alex balon ki ne balon. Sadece bizim ülkemizde kral muamelesi görebilir zaten. Koyunun olmadığı yerde keçiye yapılan itibar gibi bişey bu…O da bunun farkında olsa gerek ki pek gidesi yok fenerden.

  şunu da görmek lazım azıcık top oynayan bir takım feneri silindir gibi ezer geçer. Ama işte top oynayan takım yok ki bu ligte…Biraz kasımpaşa belki..

  İBB ve kasımpaşa maçlarını takip etmeyi planlıyorum bundan sonra.en azından oynanan futbol adına bir şeyler izleme şansı var…

  Lİg tv de tutmuş taraftar paketi yapmış…Boktan futbola taraftar paketi imiş. keşke yapsalar da diğer lig maçlarını da yayınlasalar yeminlen bu başaltı takımlarını izleyecek çok sayıda adam bulunur. Ama adamlar almış yürümüş bir fener bir gs…yok böyle birşey, adamlar gerçeklerin farkında değiller…

  zaten medya fenerden beşiktaştan cimbom dan kafasını kaldırıp ne oluyor dfiye bir baksa, ülke futbolu gelişir, yoksa trabzon ve kayserinin yöneticileri gibi insanlar takımların başına geçer dururlar. ondan sonra efendim niye futbolumuz gelişmiyor…

  Hürriyet gibi çok satan bir gazetenin spor servisinin başına eski şarkıcı dallama bir adam geçerse ne beklersin ki?

  Kitlere ulaşan değil, dangalaklığın zirvesine ulaşan bir gazete çıkıyor ortaya…

  Cevapla
 4. Ömer Faruk

  Son paragrafına katılmamak elde değil.Bu ligde 2002-2003 de şampiyon olamadık.Yazık oldu.Atay Aktuğ gitti.Daha beteri geldi.Ne diyelim.

  Bu arada her ne kadar bana itici gelsede Alex'in Su şişesi olayını Keita gibi abartmamasına helal olsun.Fenerbahçe gibi bir takımın kaptanına da bu yakışır.Ayıp be kardeşim o hızla adamın gözüne gelse ne olacak o zaman??

  Cevapla
 5. Great White

  @Captain

  Bilhassa Alex tespitine katılmamak elde değil. Büyük maçlarda ve Avrupa maçlarında istisnasız kaybolan ama küçük maçlarda şovunu yapan bir adam olmaktan öteye gidemiyor olsa da Fenerbahçe' nin bütün oyun planının onun üzerine kurulu oluşu da ayrı bir durum..

  Belki de Alex yüzünden böyle oynamak zorunda Fenerbahçe..

  Ligtv' nin yaptığı sadece göz boyama. Kendi yalanlarımıza kendimiz inanıyoruz ki işin en ironik tarafı da bu maalesef..

  Cevapla
 6. Nerazzurri

  Brezilya modeli konusundaki eleştirilere katılıyorum ama Alex'in büyük maçlarda oynamıyor sözüne katılmıyorum. Büyük maçlar olarak kabul edilen derbi istatistiklerine baktığımızda bunu net olarak görebiliriz. Avrupa sahnesine gelince buna bir nebze katılınabilinir ama bütün suçu Alex'e yıkmak da hiç adil değil.

  Zico dönemindeki Avrupa serüveninde hem Alex hem de FB neden iyiydi sorusunun cevabı bence o dönemki orta saha oyuncularından ve takımda kaynaklanan uyumdan ileri geliyor.

  Barcelona, Real Madrid ve diğer büyük takımlarda elbette oynayamaz Alex ama Türkiye'ye de Alex'e rakip olarak gösterilenlerin yaşadıkları ortada

  Cevapla
 7. berk

  fenerbahcenin oynadığı oyundan fenerbahce taraftarı olarak memnun değilim tabiki.fakat dünkü maçta fenerbahce iyi oynamasa da akıllı oynadı ve bir deplasman takımı olarak yapması gereken en iyi şeyi yaptı ve sonunda da galip geldi. ama asıl sorun fenerbahcenin aynı futbolu gaziantep'e gençlerbirliği'ne hatta antalyaspor'a karşı da oynamasıdır.sezon başından beri 1-0 a razı olan bir antranör var bu takımın başında ve bir çok maçta 1-0 ı korumak uğruna puan kaybettik.dün akşam da bunun bir örneğini gördük ama bu kez kazandık.Eğer fenerbahce golü daha erken atmış olsaydı bu skoru koruyamazdı.Bu sezon Fenerbahce şampiyon olsa bile daum un gönderilmesinden yanayım. fenerbahce maç kaybedebilir şampiyon da olmayabilir ama bu şekilde korkak hücumdan yoksun bir futbol oynamaya hakkı yoktur.

  Cevapla
 8. MuL€

  bu kadroyla eli ayağı düzgün kanat oyuncularının olmadığı bir takımla oynanılabilecek en doğru en akıllı futbolu oynamıştır..yapması gerekeni yapmış Gs tempo yapmak istediğinde Alex ile oyunu soğutmuş biraz yerden sekmenin verdiği şans biraz Franco'nun hatası ile golü bulmuş ve hayati 3 puanı hanesine yazmıştır.Bukadar pahalı kadro diyorsunuz bu takımın kanatları yok farkında mısınız bilmem..Son 3-4 haftadır en iyi yapılan şey defanstı önce defans güvenliği sağlandı ileride de paslarla Guiza kaçırılmaya çalışıldı..Bunun dışında ne yapsalardı? Bi takla,bi şpagat?

  Cevapla
 9. Great White

  @ Mule

  Ben de zaten FB kadrosunun pahalı olduğunu söyledim, kaliteli, homojen ya da yeterli olduğunu değil..

  Ayrıca birkaç gün önce yedek kadrolu Manisa karşısında da dünkünden pek hallice bir futbol görememiştik..

  Zaten hemen yukarıda Berk de durumu gayet güzel özetlemiş..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir