Beşiktaş – Trabzonspor 0-0

Maç öncesindeki beklentim, kazanan kim olursa olsun sahada güzel bir futbol izleyeceğim üzerineydi. Çünkü Beşiktaş yarışın dışında kalmamak adına kazanmak zorunda olup, daha atak, daha agresif ve dominant bir futbol oynamalıydılar. Fakat Tabata, Nihat, Tello ve Nobre gibi isimlerin yokluğunun da etkisiyle sahada yaratıcı özellikleri son derece sınırlı olan ama defansif güçleri hayli yüksek bir Beşiktaş vardı. Tabii bu durum en azından benim beklediğim kaliteli futbolu büyük ölçüde etkiledi. Zira sahaya son derece ofansif bir kadroyla çıkan Trabzonspor, özellikle ilk yarıda Beşiktaş’ ın güçlü ve dirençli ortasahasına karşı üstünlük kuramadı ve zaman zaman da kalesinde pozisyonlar vermek durumunda kaldı..

Ancak ilk yarıda bizi en olumsuz etkileyen faktör, Beşiktaş orta sahasının direncinin yanısıra takımı adeta 10 kişiyle oynamak durumunda bırakan Teofilo‘ nun içler acısı performansıydı. Bu futbolcuyla ilgili elimden geldiğince imtina edip acımasız olmamaya çalışarak yaptığım bütün yorumlarda etkisiz, kösülük, hantal ve pısırık bir yapısı olduğu gerçeğine değinmiştim zaten. Dünkü performansıyla ise adeta “Ben buyum kardeşim, benden fazlasını beklemeyin. Bir sonraki sezona da bana güvenerek başlarsanız göreceğiniz tablo şimdikinden hallice olmayacaktır” edasıyla bas bas bağırdı bizlere Teofilo. Artık Yönetim’ in yapacağı ilk iş, sezon sonunda bu futbolcudan en az zarar ile kurtulmak ve bu fahiş transfer hatası sebebiyle taraftarın huzuruna çıkıp özür dilemek olmalıdır. Gerçekten de büyük bir fiyasko ile karşı karşıyayız maalesef..

Tekrar maça dönersek, Beşiktaş’ ın yukarıda belirttiğim eksiklerinin de etkisiyle fazla üretken olamadığını ve oynamaktan ziyade oynatmamaya yönelik bir kadro yapısıyla sahaya çıktığını görüyoruz. Bu kadronun karşısına Umut, Teofilo, Alanzinho, Burak ve hatta Colman gibi defansif özellikleri ofansif özelliklerinden daha düşük olan futbolculardan oluşan bir kadro ile çıktığımız için doğal olarak ilk devre boyunca hayli zorlandık. Fakat ikinci yarıda Teofilo kenara alınıp Ceyhun oyuna dahil olunca ortasahada sayısal eşitlik sağlandı ve iki ortasaha arasındaki yaratıcı oyuncu farklılıkları ortaya çıkmaya başladı. Ceyhun’ un yanına gelmesiyle Selçuk rahatladı. Colman daha kolay topla oynamaya başladı. Alanzinho zaten ilk yarıda hücum bölgesinde ayakta kalan tek adamdı, ikinci yarıda adeta coştu. Bütün ataklara yön vermesinin yanısıra bir çok tehlikeyi de kendisi yarattı. İyiden iyiye yorulan ve sinirlenen Burak’ ın yerine Sezer‘ in de girişiyle maçın son dakikaları tamamen Beşiktaş ceza sahası çevresinde oynandı ve Burak, Umut, Ceyhun, Alanzinho ve Selçuk ile çok net pozisyonlar harcandı..

Açıkçası Beşiktaş’ ın dünkü kadrosu, maç sabaha dek oynansa bile organize tek bir gol dahi atabilecek yeterlilikte değildi bana göre. İlk yarıda adeta bir kişi eksik oynayan Trabzonspor’ a karşı iyi gözükseler de ikinci yarıda şampiyonluk için yeterli bir kadroya sahip olmadıkları gerçeği açıkça ortaya çıktı. Gerçi bunda bazı yıldız oyuncularının sakat oluşunun da etkisini göz ardı etmemeliyiz. Mesela şu maçta bir Tabata ya da Tello olsaydı hem Beşiktaş hem de biz daha güzel bir futbol ortaya koyabilirdik. Zira Beşiktaş’ ın dünkü kadrosunda yapan değil, bozan adamlar fazlaydı..

Ayrıca her iki takımın da kalecileri ve defans hatları alabildiğine başarılı bir maç çıkardı doğrusu. Bizde Onur, Beşiktaş’ da Rüştü ve onun yerine giren Hakan çok başarılıydılar. Zaten Hakan, adeta tek kale oynamamıza rağmen kaybettiğimiz ilk maçta da harikalar yaratmıştı. Defansımızın sağında Serkan, Yusuf‘ u resmen sahadan sildi. Solda Cale beklediğimin üzerinde bir performans göstererek gününde olmayan Holosko‘ ya fazla top göstermedi. Göbekte Giray ve Egemen her zaman olduğu gibi vasatın üzerindelerdi..

Hakem Bünyamin Gezer ise neredeyse hatasız bir maç yönetti. İlk yarıda Burak’ ın cezasahası içerisinde arkadan çekilerek düşürülüşüne penaltı çalmaması normal karşılanmalı. Gerçi pozisyonda bariz bir faul olduğu açık ama ben de olsam öyle basit bir penaltıyı vermezdim açıkçası. Aynı şekilde Egemen’ in uzatma dakikalarında topa yaptığı elle müdahalede çalınmayan penaltı pozisyonunun da tartışmaya değer bir tarafı yok aslında. Mustafa Denizli ve topyekün yedek kulübesinin böyle saçmasapan bir pozisyondan dahi medet umarak kenarda isyan etmesi son derece trajikomik bir tablo oluşturmuştur. Orada Egemen’ in tırnağının ucuyla temas ettiği top yön değiştirmediği gibi ivme de kaybetmemiştir. Ayrıca topun gittiği noktada ise herhangi bir Beşiktaşlı dahi bulunmamaktadır. Kimse kusura bakmasın, böylesi ucuz bir pozisyondan penaltı kurtarmaya çabalamak, sivrisinekten sızma yağ çıkarmaya çalışmaktan farksızdır benim nazarımda..

Sonuçta kalite açısından pek fazla doyurucu olmasa da mücadele açısından güzel ve centilmence bir maç oldu. Şampiyonluk adaylarından Bursaspor ve Beşiktaş’ a ikişer, Galatasaray’ a ise üç puan kaybı yaşatarak prestij mücadelemize devam ettik. Şenol Hoca‘ nın gelişinden sonra farkındalık yaratan futbolumuzu çok daha iyiye taşıyabilmemiz için artık nokta transferler yapılmasının zamanı gelmiştir. Bu transferlerde öncelik ise yine yeniden forvet hattıdır. Geçen sezondan ders alındıysa aynı hatanın bu sezon da tekrarlanmaması dileğimle..

Beşiktaş – Trabzonspor 0-0” üzerine 25 düşünce

 1. Beytullah

  • Teofilo konusunda son 5-6 maç belirleyici olmalı, en kötü ihtimalle iç saha maçlarında etkili olabilir… Tamam iyi değildi ama, ilk yarı Umut'u Rüştü ile başbaşa bırakması, ikinci yarı başında defansı terse yatırıp kaleyi bulamaması da vardı… Dediğim gibi iç saha maçlarında daha etkili olur… Alan ilk geldiğinde de hemen en az zararla gönderilmeli diyorduk. Bence bu sene sonuna kadar net yorumlar yapmamalıyız…
  Maç heyecan anlamında gerçekten üst seviyedeydi, Trabzonspor ne oynadığını bilerek, Beşiktaş ise tribünlerden hadi beni rakip kaleye götürünü bekler gibiydi…
  Neyse iyi oynuyoruz ama bir de topu içeri iteleyebilsek…
  Son olarak bu Hakan'ın bize kini nedir :)) Her maçımızda yıldız olur mu insan…

  Cevapla
 2. Great White

  Yapma be Beytullah..

  Alanzinho hakkında o sözünü ettiğin yorumları sadece birkaç futbol yobazı ve yerel basının köhnemiş özevlatçı zihniyeti yapmıştı. Adam geldiği ilk günde belli etmişti ne derece kreatif bir oyuncu olduğunu. Kaldı ki benim Broos' u yerden yere vurduğum hemen her yazımda ana temayı Alanzinho' ya takındığı sapantılı tavır oluşturuyordu..

  Teofilo hakkında bundan evvel de bir çok tespit yapmıştım. Bir kere Umut' dan çok ağır. Gene Umut' dan çok daha zayıf bir hava hakimiyeti var. Umut kadar yırtıcı olmayı bırak son derece pasif ve yumuşak bir tarza sahip. Belki teknik olarak Umut ile kafa kafaya gider işte. Şimdi bu özellikler 5 sene de geçse düzelmez. Bunların uyum ile falan bir alakası yok..

  Biz senelerdir Umut' un yetersizliğini ve birçok maçta yalnız kalışını konuşurken Umut' dan kat be kat etkisiz bir adama güvenip, bir sonraki sezonu da heba etme riskini göze almamamız gerektiğini düşünüyorum..

  Yahu Nonda bu adamın bulduğu şansın biraz fazlasıyla 16 gol atmasına rağmen kapının önüne konulmuşken biz hangi mantık ve argüman ile bir sonraki sezonun planlarını bu futbolcu üzerine kuracağız ki?

  Geri kalan maçlarda 15 gol dahi atsa en az zarar ile gönderilmesi en akıllıca hamle olacaktır. Artık apaçık ortada sırıtan gerçeğimiz budur nazarımda..

  Cevapla
 3. Beytullah

  Yazdıklarımı tekrar okudum, "seneye kalsın, önümüzdeki senenin planlarını onun üzerine yapalım" anlamı çıkartamadım…

  Sonuçta bize mutlak surette Teofilo tutsa bile bir forvet lazım…

  Ki Şenol Hoca çift forvet oynatmayı seven birisi, Umut ve Teo nun yedeği Murat oluyor bu durumda… Yattara, Alanzinho dan golcü yapmaya çalışmayacaksak tabi…

  Tekrar yazıcam ama önümüzdeki sene ile ilgili birşey değil bu… Teofilo önümüzdeki 5-6 maçta özellikle ligde denenir, oluyorsa olur olmuyorsa türkiye içine kiralanabilir, satılamıyorsa…

  Adam 2. kez 11 de çıkıyor…
  Bunu da unutmamak lazım…

  Cevapla
 4. Great White

  Beytullah, seni çok iyi anlıyorum..

  Beni rahatsız eden şey şu. Bu fubolcu şu an 10 üzerinden 2-3 lük bir perfomans ile oynuyor. Sanırım bunu tartışmayız. Kaldı ki bulduğu şansı nasıl kullandığını göz önüne aldığımızda fazlasıyla de şans veriliyor aslında kendisine..

  Şimdi bu oyuncu şu performansını en fazla 10 üzerinden 5-6' ya çıkarabilecek gibi gözüküyor. Yani bir iki maç ile değil, en az 10 maçlık görüntüsüyle oluşan bir kanaattir benimkisi..

  Ayrıca bir sonraki sezonda Umut-Teo artı bir yabancı forvet ihtimalinin sıfır olduğunu düşündüğümden dolayı en az zarar ile gönderilmesi taraftarıyım; yalan yok..

  Gerekirse Umut ile birlikte verilsin, sorun değil. Ama artık gerçek bir golcü kazanalım yahu. Oynadığımız şu güzel futbola, sahada akıttığımız her damla tere yazık..

  Cevapla
 5. muribbi

  "teofilo nun içler acısı performansı!". sizler futboldan anlıyorsunuz öyle mi? içler acısı performans sadece burak yılmaz da vardı.

  Cevapla
 6. Great White

  Burak' ın harikalar yarattığını söylemedik zaten Muribbi..

  Koca yazıdan kafana sadece o kısım girizleyebildi sanırım..

  Cevapla
 7. Anonymous

  Great çok acımasızsın yeterince şans verildi de sadece sen mi gördün hocam 2 kere 11 de başlıyan ki biri ilk geldiği zamanlar diğerlerinde toplam maç başı 5-10 dakika verilen süre ve yeterince verilen şans öyle mi?Teo konusunda takıntılısınız bunu anladık ama yeterince şans verildi deme bak şans şöyle olur hazır şampiyonluk iddian yokken son maçların tamamında 90 dakika oynatırsın bakalım sen mi haklısın yoksa Teo iyi futbolcu mu futbol bilgine çok inandığım bir insan olarak kusura bakma Alanzinho Yalanzinho tanımlaması yapan insanlardan çok bir farkını görmedim daha adil yazılarını görmek dileiğyle

  Cevapla
 8. trabzonizm

  malesef en buyuk sorunumuz hep birileriyle kiyaslamak.. sanirim bizim oranin insaninda cok var bu istenmiyen durum. hami gitti yok bu gelen hami gibi oynuyamiyor fatih gitti umut mu o fatihin tirnagi olamaz simdi teo geldi gene kiyaslamalar basladi.
  biz 2 saatlik sehir disina cikinca dunyamizi sasiriyoruz adam kolombiyadan geliyor gol krali olarak dunyanin bir ucuna adetleri dili farkli herseyi farkli bir kulture ama iste bizdeki dilin kemigi yok ki duygularimiz mantigimizin onune geciyor! cok iyi hatirliyorum yattaranin geldigi sene bundan futbolcu olmaz nerden buldular bunu onu gectim alanzinho yu 2 aya kadar kac kisi elestirmiyordu ki ne cabuk unuttuk lee young a demedigimizi birakmayip sonraki 3 sezon sol bek icin futbolcu bulamadigimiz gunleri.cok iyi futbolcu demiyorum ama umutla kiyaslamak yanlis,yok umut kosuyormus o kadar kosuyorsa neden her mac en fazla kosan futbolcu istatistiklerinde selcuk birinci colman ikinci,hem kosmak savasmak yetiyorsa huseyini neden gonderdik hic biri onun kadar kosmuyordu demek ki artik farkli bir seyler lazim bu takima golcu diye kimi koyarsan koy 11 gol atar.yeni bir golcu alsinlar tabi ama birisini bitirip yeni bir tane daha gunah kecisi olmasin.
  veya ben yaniliyorum belkide bu teo gol kokmuyordur yeni bir transfer yapip bir senede onun alismasini bekliyebilirz.nasilsa yapmadgimiz sey mi….

  Cevapla
 9. ilnevyA

  Soner Abi şuna kesinlikle katılmıyorum işte. :
  Belki teknik olarak Umut ile kafa kafaya gider işte.

  Adamın pas alışverişleri Umut'a göre çok çok iyi. Topu kontrol edişi, pasları aktarması. Yavaş olması şu ana kadar ki en rahat görülebilecek özelliği.

  Maça gelirsek yabancı biri izlese maçı şampiyonluğa oynayan takım olarak BJK değil de bizi zannederdi.

  Ha bi de Burak var tabi. Kendini yere atıp sarı kart gördüğü pozisyondan hemen sonra oyundan alınsın istedim.Bi de sırıttı. Kolay dimi bırak kendini penaltı kazan. Yakışıyo mu arkanda oynayan Serkan'ın verdiği emeğe. Ve tabi diğerlerinin emeklerine. Yazıklar olsun. Akıllanmıcak bu adam.

  Cevapla
 10. Great White

  Arkadaşlar önce şunda bir anlaşalım. Benim Teofilo hakkındaki görüşlerim tamamen beni bağlar. Ben bu futbolcuyu büyük bir dikkat ile izlerken inanın ki bir sonraki sezon için bana biraz olsun ümit verebilecek her hareketinden pay çıkarmaya çalıştıysam da olmadı, olmuyor. Kendimi dahi kandıramadıktan sonra burada kimseleri kandıramam herhalde..

  Bu futbolcu henüz imza atmadan önce bilhassa Tekke transferini ısrarla isteyen kesimler tarafından karalanıp dururken ben burada her fırsatta "Yav önce bir adamı görelim, gelsin birkaç maç oynasın. Ondan sonra eleştiştirir, transferin doğruluğunu ya da yanlışlığını hep birlikte değerlendiririz" diyordum. Beni en çok rahatsız eden şey o zamanlarda bu futbolcuyu daha görmeden salt eleştirmek adına işkembeden sallayan tayfanın şimdi haklı konumuna geçiyor olmasıdır aslında..

  Hem sonra ben kalkıp da altını hiç doldırmadan "Bu adamdan bir cacık olmaz" demiyorum. En hafif tabirle bir kan uyuşmazlığı olduğu kesin. Onlarca argüman yazıyorum. Adamın zamanla düzelmesi mümkün olmayan bazı önemli zaafiyetlerini dile getiriyorum. Bunlar sana, bana, ona, şuna göre değişkenlik gösterebilecek türden göreceli tespitler de değil üstelik. Hepimizin gözünün gördüğü şeyler üzerinden bence gayet de objektif argümanlar bunlar..

  Şimdi hala birileri bu futbolcumuz verilen şansın yeterli olmadığını söyleyip duracaksa, ben de kendilerine halihazırda yedek kulübesinde pinekleyip duran Barış, Zafer Yelen, Murat Tosun gibi futbolcuları örnek gösteririm; işin içinden çıkamayız. Yahu bu adamlara verilen şansın 10 katı veriliyor Teo' ya. O da maliyeti ve yabancı kontenjanı hatırına.Ama benim görmeyip sizlerin gördüğü ne var, merak etmiyor da değilim. Herkes tutturmuş bir şans verilsin geyiğinde..

  Şimdiye dek ne gördük ki ne umuyoruz? Keşke siz haklı çıksanız da ben yanılsam. Ama ortada gözüken tablo beni yanıltmayacağı gibi bir sonraki sezonumuzu da tümden kaybettirebilecek cinsten. Benim sıkıntım ve şüphelerim de burada ortaya çıkıyor zaten. Başkaca bir derdim yok..

  Cevapla
 11. a1b2

  @Great white, bilmem katılırmısız nacizane olarka.

  Teofilo iyi futbolcudur ama aradığımız golcü değildir. Gelecek sezon Umut'la kadroyu şekillendirirsek, sezonu baştan kaybetme noktasına gelinebilir. iki senedir son vuruşları yapsaydık iki sene üst üste şampiyon olmamamız için bir neden yoktu.

  Gelecek sezon bu iyi bir golcüye lazım olduğudur. Umut ve teofilo ile bir koskaca sezona bel bağlamak yanlıştır.

  Tunay, taner, deniz gibi gurbetçi oyuncuların alınması lazım.

  eğer alabiyorsan, Hamit'i alacaksın. her ne şekilde olursa olsun, sağ bölgeye oyuncu şart.

  Lewandowski'nın stili bana birazda ibrahimovic'i andırıyor.

  Defansa giray/egemen benzeri özellikleri olan oyuncular. bunların yerine ikame edilebilecek oyuncular yerine tamamlayıcı oyuncu alınmasında fayda vardır. Wislalı defans oyuncuların egemen ve giray'dan artısı yok. Benzeri özellikleri olan oyuncular.

  yani kısaca omurga sağlam olacak

  kale-defans-orta saha- golcü

  yani bir nevi- taffarel-popescu-hagi-hakan tarzı. Buna göre diğer oyuncuları şekillendireceksiniz.

  Cevapla
 12. USD

  Ben Teo hakkında konuşmak istemiyorum.Neden derseniz Alanzinho ilk eldiğinde hızını ve çalım atmasını çok beğeniyordum ama fizik olarak çok güçsüz gözüküyordu bana. Bu sene fizik olarak güçlendiğini görüyorum daha da iyi olacak inş. Teonun şu an için gözüme gözüken tek sorunu hızı.Umuttan bin kat daha iyi pas alışverişinde bulunuyor.Boşa kaçmayı iyi biliyor ama henüz kaçtığı pozisyonlarda iyi pas da alamadı.Bakalım yazın biraz daha çalışsın seneye göreceğiz.

  Ben bir de maç konusunda Hakan Şükürün yorumunu dile getirmek istiyorum.Maçta dört kaleci de iyiydi falan demiş.Egemenin el pozisyonunu kastederek.Ya bu nasıl bir kuyruk acısıdır anlamadım gitti.Anlaşılan halen daha gs maçından kalan bir husümeti var Trabzonsporla.Sanki şimdiye kadar bir bu maçta elle oynama yaşandı.Acaba gs'li bir futbolcu böyle bir hareket yapsaydı aynı sözleri söyler miydi çok merak ediyorum.

  Cevapla
 13. Great White

  @ a1b2

  Abi ben de hemen hemen aynı şeyleri söylüyorum zaten. Bir sonraki sezonda da Umut' un ayaklarına mahkum olmak istemiyorum..

  İki sezon üst üste salt forvetsizlikten dolayı şampiyonluk yarışının dışında kalıyoruz. Aynı akibeti göz göre göre bir sonraki sezonda da yaşamak istemiyorum ben..

  Oynadığımız futbol üstümüzdeki hiçbir takımın aşağısında değil. Hatta Şenol Hoca' dan sonra tamamının da yukarısında..

  Fakat ortada gol olmayınca oynadığınız futbolun da fazlaca bir anlamı kalmıyor ne yazık ki..

  Cevapla
 14. Temur

  @ Great White

  Maç geneli görüşlerini paylaşmakla birlikte Teo için biraz fazla ağır konuşmuşsun bence. Belki takımın ağırlık noktası olacak dominant bir forvet değil ama ömründe yurt dışına çıkmamış Kolombiyalı bir oyuncu için bence alışma süreci göz önünde bulundurulmalı. Fiziken zayıf olmakla birlikte fizik-kondisyonu lig vasatına çıktığında ileri uç ile orta saja ve kanatlar arası pas alışverişinde çok işe yarayacağını düşünüyorum Teo'nun. Pas yüzdesi ve oyun zekası yeterli seviyede bunun için. Ama 2 forvet yeterli mi? Bence Teo-Umut'un yanına üçüncü bir forvet alınmalı. Burak'a güvenilip yola çıkılmaz.

  Cevapla
 15. Great White

  @ USD

  Diyorsun ki "Hele bir yazın çalışsın, gelecek sezon görürüz"

  Yahu bu riski göze almaya değer mi sence? Şu ana dek ortaya somut olarak hiçbir şey koyamamış ve bulduğu onca şansa rağmen tek bir gol dahi atamamış bir futbolcunun bir sonraki sezon 10 level birden atlayabilme olasılığına mı bel bağlayacağız yani?

  Hakan Şükür' ün yorumuna gelince. O programı asla izlemiyorum. O sebeple şimdi haberim oldu. Egemen' in pozisyonu bırak penaltıyı, tekrar tekrar gösterilmeye değer bir pozisyon dahi değildir. Öyle kolpa bir pozisyondan penaltı beklentisi içine girmek ayıptır, acınası bir haldir..

  Cevapla
 16. Great White

  @ Temur

  Aynı durumda sen olsaydın ya da şöyle örnekleyeyim; aynı forvet hattı GS' de olsaydı.

  Yani forvetinde halihazırda Umut ve Teofilo olsa ve Yönetim' in 3 milyon avroya patlayan Teo' nun yanına ikinci bir yabancı forvet alma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu gerçeğini göz önüne getirdiğinde gene aynı itidalli duruşunu sergiler miydin yoksa yol yakınken bu yanlıştan bir an önce dönülmesi konusunda bir yaklaşım mı sergilerdin?

  Senin söylediğin gibi ikinci bir yabancı forvet alınacağı konusunda bir beklentim olsa zaten sorun değil. Gerekirse sezon boyunca alışma dönemi geçirsin ve kulübede pineklesin. Ama Teo varken ondan daha maliyetli ikinci bir yabancı santrfor transferinin yapılacağına ihtimal vermiyorum ben..

  Burak' ı zaten kaale dahi almıyorum. Sonuçta Gökhan transferinden bir nevi para üstü kıvamında gelen bir futbolcu olduğunu düşünürsek, kendisinden beklenenin fazlasını bile veriyor bence..

  Cevapla
 17. Temur

  @ Great White

  Genel olarak GS'lı ne düşünür bilmiyorum ama bende aynı şekilde yaklaşırdım. Lukunku için bile 1 tam sezon sonrası ümidi kaybetmiştim. Ki durum dediğin kadar umutsuz ise Teo'dan zarar etmemen imkansız ki ettiğin zarar ve alacağın yeni forvet zaten oldukça yüklü bir maliyet getirir kulübe. Sen ne düşünürsün bilmem ama bir Mehmet Yıldız ve hatta Ersen Martin bile kadrodaki forvet rotasyonuna en kötü ihtimal ile derinlik kazandırır.

  Cevapla
 18. Cezasahasi

  Size bir şey söyleyeyim mi? En başından beri Teofilo Gutierrez'in ilk tercihimiz olmaması gerektiğini yazan biri olarak, Beşiktaş maçında Teo'yu Umut'tan daha fazla beğendim. Ofansif anlamda her hâliyle ondan daha iyiydi. Umut? Kaçırdığı golü geçtim, kaybettiği ilginç topların kaçı kalemizde tehlike oldu, gördünüz mü? Umut Trabzon forvetine çifte darbe vuruyor. Beceriksizliğini örtmek için kullandığı defansif enerji, diğer forveti zor durumda bırakıyor: Umut hiç değilse koşuyor! Öteki ne yapıyor?

  Böyle bir kıyaslama yapılıyor ki çok tehlikeli. Bu durumda gerçek bir değerlendirme yapmanın uzağında kalıyoruz. Bir de buna Umut'un forvetteki partneri kim olursa olsun, takındığı kayıtsız tavır var. Pas atmaz, asist yapmaz, üstüne üstlük hemen her pozisyonda pas ister, bağırır, çağırır, fakat kendisi çok daha rahat pozisyonlardaki arkadaşlarını göremediğinde gelen tepkilere karşı hep kayıtsız kalır. Garip. Teo'nun Umut'a verdiği pası, Umut Trabzonspor kariyerinde verebildi mi? 2. yarıda Beşiktaş savunmasını terse yatırdığı pozisyonda topu nasıl aldığına dikkat edin, ve emin olun ki Umut Trabzonspor kariyerinde öyle bir top indirememiştir önüne. Çok az top kaybediyor. Bu da önemli bir meziyet. Genel olarak mı? Soner abiye katılıyorum. Teo bu takımda şu anki görüntüsüyle yedek forvet olmaktan öteye geçemez.

  Ama… Burak'tan kat be kat daha iyi bir futbolcu olduğu gerçeğini asla unutmamak gerkiyor. Burak'daki ruhsuzluk, iticilik, çocukça kendini yere bırakma çabaları…

  Cevapla
 19. Great White

  İşte benim derdim de burada başlıyor zaten. Teofilo şu anki görüntüsüyle yedek forvetten öteye gidemeyecek durumdaysa bir sonraki sezona gene Umut-Teo ikilisiyle başlayacak olma ihtimalimiz neden sadece beni bu derece rahatsız ediyor; onu anlamıyorum..

  Yahu Adem' in de dediği gibi Teofilo az top kaybı yapıyor; evet. Ama hiçbir pozisyonu zorlamıyor ki eleman. Aldığı topu ya arkasındakine ya da hemen yanı başındakine gönderiyor. Yani tıpkı sıfır pas hatasıyla oynayan ve istatistiklerde gözümüze hoş gözükmesine rağmen sahada hiçbir halt yapmayan Hüseyin gibi..

  Bir de şu beni rahatsız ediyor. Bir forvet oyuncusu olarak kendisine faul yapıldığını neredeyse hiç görmedim. Çünkü öyle bir aksiyona zorlayamıyor rakibini. Ama faul yapma konusunda Egemen' in önünde olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla..

  Neyse, derdimi anlatabildiğimi düşünüyorum. Şu an için bir taraftar olarak beni ilgilendiren en önemli şey yeni sezon öncesinde gerçek bir santrfor kazanmaktan geçiyor. Yönetim aynı andavallığını bu sezon da yapar ve Şenol Hoca bu duruma ses çıkarmazsa bir sonraki sene de bundan hallice olmaz maalesef..

  Olan da şu pırlanta gibi takıma olur ve tabii ki biz taraftara..

  Cevapla
 20. Ömer Faruk

  Umutu Kaptan gördükçe şu takımda kahroluyorum.Futboldan soğuyorum.Şu adamda bizim göremediğimiz ne var Dörtnala koşmak harici anlayamıyorum.Soner Abi Sırf Dünyanın öbür ucundan geldi diye Lakayıt Engine ve Burağa verilen Şans Teoya neden verilmesin?Tamam Şu ana Üst düzey Forvet meziyetlerini henüz göremedik.Ama Adem abinin dediği gibi Umuta Verdiği pas birde Cezasahasindan Topu BJk defansından kıvrak bir şekilde sökü aldığı bir top varki o gol olsa belki şu an bunları konuşmazdınız.Umarım Sadri Şener Şu potansiyeli yüksek ve göz zevki veren takımı Toplama Kampı oyuncuları ile ne kadar zarar verdiklerini görüyorlardır.Burak,Engin,Murat Tosun,Sezer bunlara tanınan şans ne kadar cılız ya da şımarıkta olsa Barış Memişe de tanınmalı.Bu çoçuk hiç görünmediği bu sezon yine Türkmenistandaki Turnuvada turnuvanın oyuncusu seçildi.Nasıl seçiliyor iyi oynamasa.

  Cevapla
 21. Anonymous

  gelecek sene üst düzey bir forvet alınmayacağını varsayarak inşallah yattara eski günlerine döner demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

  Cevapla
 22. muribbi

  teo takıma geldiği günde hemen ilk onbire çekilmeliydi ve umutda yedeğe. böylece umuta sen bu takımın oyuncusu değilsin zaten hiçbir zamanda olmadın ki denilebilirdi. ama ne yaptık diğerini üç beş dk oynatıp "bu oyuncu kötü" dedik. işin komiği demeyede devam ediyoruz.

  Cevapla
 23. USD

  Great White

  Ben Teofiloyu konuşmak için erken olduğunu söyledim.Ben şu anki görüntüyle halen uyum sağlayamadığı görüşündeyim.Ve evet gelecek sezon umut-teo ikilisine kalacaksak gene ben de şikayetçiyim orası ayrı.Umutun performansından zerre kadar haz almıyorum.Ama ona bu takım 3 sene tahammül etti.Hatta onun kaçırdıkları yüzünden geçen sene şampiyonluğu da beşiktaşa hediye ettik. Ben Teo için giden paraya yanmadan önce en azından bir sezon takımda tutulmasını ve denenmesi taraftarıyım.Ancak onu Umutun yanında değil de forvet özellikleri olan bir santrforun yanında izlemek istiyorum.En azından Umut kadar bencil bir forvet izlemeyiz.

  Cevapla
 24. Great White

  USD

  Ben bu yönetimin Teofilo' nun haricinde bir yabancı forvet daha alabileceğine pek ihtimal vermiyorum..

  Zaten endişem de bu noktada başlıyor..

  Gelecek sene her yönüyle ideal bir santrforumuz olacaksa eyvallah. Bir köşede beklesin. Yazıda da belirttiğim gibi Umut-Teo ikilisine kalmak istemiyorum ben..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir