Bu Fener Kimi Yakalasa Yener !

Dün akşam oynanan ve Fenerbahçe’ nin güzel bir futbol sonucunda 2-0 kazandığı Kayserispor maçının ardından NTV’ de Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ ı izliyorum. Belli ki Rıdvan Hoca’ nın keyfi hayli yerinde. Sonuçta haftalardır oynanan kösülük futbolun yerine daha dominant bir futbol ortaya koyarak kazanmış Fenerbahçe. Buraya kadar her şey normal..

Fakat yorumlarını genelde beğenerek izlediğim Rıdvan Hoca’ nın Fenerbahçe’ den bahsederken tarafsız olmasını beklemiyor olsam da bazı maçlardan sonra tıpkı dün olduğu gibi adeta histerik bir biçimde ortada gözükeni alabildiğine süsleyerek sunma çabası bana fazlaca zorlama geliyor doğrusu..

Mesela dün akşam “Fenerbahçe bu futbolu ile karşısında kimi yakalasa aynı şekilde bitirirdi rakibini” gibisinden bir şeyler söyledi Rıdvan Hoca. Yahu karşı takımın nasıl oynayacağının hiç önemi yok mu? Play Station’ da yapay zekaya karşı oynamıyorsun sonuçta. Dün Fenerbahçe’ nin bu kadar iyi gözükmesinde bir hafta önce bizim “oyunsal anlamda” sahadan silerek ezdiğimiz Kayserispor’ un korkak, pısırık, sünepe futbolunun etkisi nasıl olur da görmezden gelinir?

Gerçi Güntekin Onay, durumun vahametini fark etmiş olsa gerek birkaç kez lafın arasına girizleyerek “Hocam, bu Kayserispor geçen hafta da Trabzon’ a karşı aynı şekilde mahkum oynamıştı zaten” kıvamında bir şeyler söyleyecek olduysa da Rıdvan Hoca gazını almıştı bir kere. Hiç sallamadı bile Güntekin’ i. Büyük bir iştah ile “Öyle deme Güntekin, Kayserispor bu ligin en dişli takımlarından biridir” diyerek güzellemelerine devam etti program boyunca..

Ofsayttan atılan ilk golde kaleciyle karşı karşıya kalan Gökhan’ ın topu kaleye yollama anı bile adeta bir jenerik havasına sokularak bu son derece basit gol için destanlar yazıldı resmen. Yok kaleci sağ ayağının üzerine abandığı anda Gökhan onu hesaplamış da o sırada topa dokunarak kaleciyi etkisiz hale getirmişmiş. Yahu böyle bakıldıktan sonra her atılan gol için koca bir hikaye dahi yazılabilir. Hele ki Alanzinho gollerinden beşyüzer sayfalık romanlar çıkar. İş mi bu?

Lugano’ nun şık kafa golü hakkındaki yorumlar ise bambaşka. E tabii. Gökhan’ ın o normal vuruşuna onca methiyeler düzersen bu golü de öylece geçiştiremezsin doğal olarak. Neymiş efendim; Lugano kullanılan köşe vuruşunda hemen yanında kendisini kontrol etmekte olan Toledo’ yu inanılmaz bir zeka örneği sergileyerek bakkala göndermiş ve kendisini boşa çıkararak golünü atmış. Tamam, gol gerçekten güzel; eyvallah. Fakat bu golde Toledo’ nun kendi üzerine doğru gelen topu görmüyormuşçasına kafası kesik tavuk misali ortalıkta dolanıp durmasının hiç mi katkısı yok? Güntekin Onay burada da inceden ürkek bir girizgah yaparak “Hocam Toledo’ nun da hatası çok büyük ama burada” dedi demesine de Rıdvan Hoca hemen “Her atılan golde defans hatalarını ön plana çıkarırsak işimiz var Güntekin” diyerek mevzuuyu şeytanca geçiştiriverdi..

Eh be Rıdvan Hocam. Şimdiye dek katılmış olduğun onlarca spor programında aynı pozisyonu ileri geri oynatıp “Şu Bilica’ nın golden önce durduğu yere bir bak Güntekin!” konseptinde yapmış olduğun yorumların hiç mi kıymeti yoktu?

Neyse; sonuçta yorumlarını genelde beğenerek takip ettiğim bir kişidir Rıdvan Hoca. Olacak o kadar diyelim..

Bu Fener Kimi Yakalasa Yener !” üzerine 12 düşünce

 1. aks111

  Ya ben maçıda izlemedim golleride görmedim ama bi kornerde luganoyu toledo tutuyorsa kayserisporda büyük sorun var demektir :).

  Cevapla
 2. Erdem Karakuş

  Rıdvan'ın ve Fenerbahçelilerin karakteri budur yıllardır. Misal sene başında Galatasaray gelene geçen 3 atarken, rakipler zayıftı, kademeler kötüydü, oyuncular vasattı. Ama baktığın zaman her Fenerbahçe maçında rakibi öve öve bitiremez. Fenerbahçe puan kaybettiyse rakip çok iyi oynamıştır, Galatasaray puan kaybettiyse Galatasaray vasattır.

  Yani olay şudur, Galatasaray rakip zayıf diye kazanır ama, Fenerbahçe en güçlü rakipleri ezerek yener. Klasik antu mantığı.

  Cevapla
 3. Great White

  aks, hiç sorma..

  Tolunay Hoca Makakula' yı ön direğe yollamış. Korner öncesinde Cezasahası içerisinde millet biribirini yerken eleman orada Yadigar Ejder misali boş beleş bekliyor..

  Neymiş efendim? Selçuk ön direğe gelir de kafa vurabilirmiş. Selçuk için ayıracak başka adamın mı yoktu diye sormak lazım Tolunay Hoca' ya:)

  Cevapla
 4. CaptainIrmak

  Rıdvan Hoca derken?..

  Rıdvan Dilmen bir yorumcudur.

  Teknik direktörlük kariyeri de ortadadır. TSL'de birkaç maç ile 2 avrupa kupası maçı yaşamış bir adama Hoca denilmesi ne kadar doğrudur?

  Vanspor'u birinci lige taşıması var başarı olarak görünen. O yüzden Hoca/Teknik Adam sıfatını hakettiğini savunanlar vardır çokça…

  Hatta sırf bu yüzden Rıdvan Dilmen'in milli takım için yeterli olduğunu bile söyleyenler olmuştu kendisi de böyle bir demeç vermişti zamanında…Ntvspor hafif televole tadına bir röportaj yapmıştı kendisiyle. neyse…

  Daha sonra Göztepe Adana gibi bankasya ligi takımlarını çalıştırdı toplamda 6 sene gibi bir süre teknik adamlık yapmış birinden bahsediyoruz.

  Hoca/Teknik Direktör sıfatı bir takımı çalıştıran biri için geçerli değil midir?

  Eğer daha önce teknik adamlık yapmış biri artık takım çalıştırmıyorsa yine de teknik adam mıdır?

  Bazıları evet diyecektir bana karşı çıkacaktır.

  Rıdvan Dilmen için Rıdvan Hoca yakıştırmaları yapılıyor.Farkında olunması gerekn bir durum var bence.

  Rıdvan Dilmen Teknik adamlıktan ziyade eski futbolculuk ve Fener camiasında ve Türk basınında çok eskiden olan ünüyle/şanıyla, o zamanki devirde oldukça vasat oyunculardan kurulu kalitesiz bir ligde diğer oyunculardan farklı olarak yeteneği ile faklılaşmış/ön plana çıkmış futbolculuğu ile şu an yorumculuk yapan objektif olmaya çalışan ama renkleri yüzünden yeterince objektif olamayan bir futbol yorumcusudur.

  Bugün Hakan Ünsal, Hakan Şükür ne ise Rıdvan Dilmen bunların teknik adamlık yapmış halidir.

  Ayrıca bakmak gerek.

  Rıdvan Dilmen Yorumcu olarak mı fazlaca çalışmış yoksa Teknik Adam/Hoca olarak mı?

  Sanırım bu sorunun cevabı bize Rıdvan Dilmen'in sıfatını ortaya çıkarır.

  BUnu böyle yazdım diye, e o zaman eski furbolcu demek lazım bu mantığa göre diyenler olursa, diyeceğim o dur ki, evet tam da bunu yazmak lazım.

  Altan Tanrıkulu mu yorumcudur yoksa Rıdvan Dilmen mi dersek?

  Rıdvan Dilmen Fenerbahçe'nin eski futbolcusu olarak yorumculuk yapmaktadır lafı sanırım en doğru tespit.

  Rıdvan Hoca tabiri sanki ona yakışmıyor bu tabir daha uzun süreli Teknik Adamlık yapan birisi için daha uygun sanırsam. Bu ve yukarıdakiler tabiki öznel bir düşünce.

  Ama tahmin ediyorum ki birçok kişi benim gibi düşünüyordur…
  Ama

  Cevapla
 5. Great White

  @ Captain

  Evet çok haklısın haklı olmasına da ben dahil bir çok kişi "Rıdvan Hoca" tabirini yorumlarına saygı duyulan bir yorumcu olması babında kullanıyordur eminim. En azından ben o amaçla kullanıyorum..

  Gerrçi senin üzerinde durduğun mevzuu ve yaptığın vurgu da çok mantıklı ama "Rıdvan Hoca" dan kasıt teknik adamlığı değil aslında. Mesela Şansal durmadan "Erman Hocam" der. Onun da hakemlikten gelmiş olması bunda etkendir illa ki ama "İşinde uzman" vurgusudur orada asıl ön plandaki..

  Yani ben "Rıdvan Hoca" tabirini "kompetan" "Uzman" anlamında kullanıyorum. Teşekkürler..

  Cevapla
 6. Great White

  Bu arada blogda bazı gariplikler var. İki yorum onaylıyorum, bir tanesi gözüküyor..

  Yorumları görüntülenmeyen arkadaşlar varsa yanlış düşünmesinler:)

  Cevapla
 7. aydın

  Erdem Karakuş öncelikle kindar olmak ömürden eksiltir, zararlıdır.
  Senin Fenerbahçelilerle özdeşleştirdiğin Rıdvan daha birkaç hafta önce Fenerbahçe'yi bitik ilan etti, daha öteye gitti sırf Anelka-Tuncay falan yok diye bütün bir kadroyu futbolcudan bile saymadı.
  Ben Fenerbahçe'nin kazandığı maçlardaki Galatasaraylı yorumlarını buraya taşıyamam, koca bir arşiviyle bir blog kurulur o yorumlardan.
  Gir popüler internet sitelerine ve bloglara görürsün zaten.
  Galatasaray 3-5 atarak başladığı sezonların sonunu getirebilirse en başta ben alkışlarım, merak etme.

  Cevapla
 8. aydın

  Bir de dikkatimi çekti, Antu'yu takip eden ne kadar çok Galatasaraylı var yahu!
  Biz Ultraslan forumlarını takip etmiyoruz, Galatasaraylılar takibi geçip çığır açmış hayatlarının önemli bir kısmını ayırıyorlar.

  Cevapla
 9. orkuns

  Fener camiasının şişirip medyanın içine yerleştirmiş gerçek şeytan ve kıvıran yorumcudur. İğneleyen ona göre sadece fenerin iyi oynadığı bir lig yaşıyoruz.Keita için söylediği ''karşısında vasat oyuncu varsa yıldız olur'' sözü aslında kendisi için söylenmesi gerekir. Trabzonlu yaşı ilerlemiş halde karşısına çıkan İskenderi çalımladığı için efsane olmuş.Arif Kocabıyık bile kendisinden daha yetenekliydi.
  Sonuç olarak kendisi yorumcu falan değildir.Fenerin tetikçisidir.Gözümde Selçuk Yula kadar değeri yoktur. Selçuk en azından rengini belli ediyor ve yorumunu ona göre yapıyor.Objektif görünüp çaktırmadan tetikçilik yaptığı için 5 para etmez yorumları.

  Cevapla
 10. Great White

  Orkuns biraz abartmadın mı sence de:)

  Tamam, arada kantarın topuzunu kaçırdığı oluyorsa da Selçuk Yula' nın yanında adalet timsali kalır Rıdvan Hoca..

  Futbolculuk döneminde de dönemin standartlarına göre fark yaratan bir oyuncuydu ki tabii bu benim görüşüm..

  Cevapla
 11. berk

  bu konu neden bu kadar çok tartışıldı anlamıyorum.Futbol yorumcuları da içinde futbol sevgisiyle büyümüş,yorumculuğa başlamadan önce de tuttuğu takımların galibiyetleriyle sevinmiş mağlubiyetleriyle üzülmüş kişilerdir.25-30 yılını taraftar olarak geçirmiş bir kişiden sırf futbol yorumu yapıyor diye tamamen tarafsız olmasını beklemek ne derece doğrudur?yani yukarıda da yorum yapan arkadaşlardan her hangi biri yarın futbol yorumcusu olsa en azından eleştirdikleri Rıdvan Dilmen kadar objektif olabilecekler midir?? evet yazarın da bahsettiği gibi kantarın topuzu kaçtığında ben de rahatsız oluyorum ama bu kadar da olsun artık demekten başka bir çarem kalmıyor ne yazık ki!! Kısacası herkesin çocukluğundan beri tuttuğu bir takım vardır ve ne kadar objektif de olsalar yorum yaparlarken ister istemez ortaya bu tarz söylemler çıkması normaldir.
  ama tabi Selçuk Yula, Osman Tanburacı ve Turgay Demir gibi fanatik yazarları değerlendirmye almıyorum:)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir