Eskişehirspor 1-0 Trabzonspor (Umut – Selçuk Elele Mağlubiyete)


Dün akşam Eskişehir Atatürk Stadyumu’ nda her şeyden önce keyifli bir doksan dakika izleyeceğime emindim kendi adıma. Ne de olsa bir hafta öncesinde Kasımpaşa maçında mükemmel bir futbol oynayan takımımızın karşısında Eskişehirspor gibi ligin hem formda hem de renkli takımlarından bir tanesi vardı. Tribünlerde de gerek Eskişehirspor taraftarlarının yarattığı ambians gerekse takımlarını Eskişehir deplasmanında yalnız bırakmayan Trabzonsporlu taraftarların coşkusu da eklenince maçtan beklentim had safhaya ulaşıverdi doğal olarak..

Ancak zeminin yağmur sebebiyle ağırlaşmış oluşu maçın ilk dakikalarında Şenol Güneş’ in top tekniği yüksek oyunculardan oluşturduğu ortasahasının işini zorlaştırmaya ve daha dinamik oyunculardan kurulu Eskişehrispor ortasahasının ekmeğine yağ sürmeye başladı. Maçın ilk yirmi dakikalık bölümü iki takımın kontrollü bir futbol ortaya koymasıyla geride kalırken son haftaların tartışılan adamı Umut Bulut’ un adeta takımına ihanet edercesine sergilediği cahillik neticesinde bir kişi eksik kaldı sahada Trabzonspor. İlk pozisyonda hakem ile girdiği anlamsız diyalog yüzünden boş beleş bir sarı kartı gören Umut, hemen bir dakika sonrasında rakibi Bülent’ e attığı anlamsız dirsek darbesiyle ikinci sarı kartı görerek mükemmel geçebilecek bir maçın da içine tuz biber ekiverdi. Profesyonel bir futbolcunun böylesine saçmasapan bir şekilde kendisini oyun dışına attırmasına söylenecek bir söz bulamıyorum ben açıkçası. Gerçekten yazık..


Sahada on kişi kalan Trabzonspor, geride kalan dakikaları daha çok kendi yarı alanında bekleyip ileriye attığı uzun topları Alanzinho ile buluşturabilme gayretiyle geçiştirirken ilk yarı bu şekilde tamamlandı. İkinci yarının hemen başında Şenol Hoca’ nın takıma müdahale edeceğini zaten bekliyordum. Hatta ağır zeminden en fazla etkilenen Gabric ya da Colman‘ ı oyundan alıp fizik üstünlüğü ve hava hakimiyeti bulunan Ceyhun’ u sahaya sürerek ortasahayı güçlendireceğinden emindim ki nitekim o doğru hamle geldi. Fakat aynı anda yaptığı değişiklikte sahada tel tel dökülen Selçuk yerine Alanzinho’ yu sahadan çekip Burak Yılmaz’ ı sürmesini hayretler içerisinde izledim. Son haftaların hücumdaki en formda oyuncumuz olması bir yana, ortasahadaki pas alışverişlerini düzenleyen, topun ayağımızda kalmasını sağlayan, defansın arkasına süratli koşular yapabilen ve top rakipteyken pas aralarına girerek rakibin ortasahasındaki pas trafiğini bozan bir futbolcuyu oyundan çıkarmanın mantıklı bir gerekçesini bulamadım ben..

Zaten ikinci yarı başladığı anda bu seçimin ne kadar yanlış olduğu apaçık bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Burak Yılmaz hücumda hiçbir varlık gösteremediği gibi defansif açıdan da herhangi bir katkı sağlayamadı. Oysa ikinci yarıda Alanzinho sahada kalmış olsaydı, bir kişi fazla oynayan Eskişehirspor’ un pervasızca kalemize yüklendiği dakikalarda geride bıraktıkları boşlukları çok daha iyi değerlendirebilecek bir ortam da bulacaktı kendisine. Kaldı ki o fırsatlar Burak’ ın eline birkaç kez geçmiş olsa da bu pozisyonların hiçbirinde rakibini eksiltmeyi ve tehlike yaratmayı beceremedi. Tam bu noktada kendisine halihazırda çok güvendiğim Şenol Hoca’ nın ölümcül hatasını kabul etmek gerek doğrusu..

Maçın ikinci yarısında özellikle Sezer Öztürk’ ün önderliğinde atak üstüne atak geliştiren Eskişehirspor Ümit Karan ile bulduğu pozisyonların tamamında kalesinde devleşen Onur’ a takıldı. Kalemize ulaşamayan bir çok akında ise Song mükemmele yakın bir futbol ortaya koydu. Son dakikalara girilirken iyiden iyiye bunalan takıma Şenol Hoca’ nın bu kez doğru bir hamle yapmasını ve takımın biraz olsun nefeslenmesini ümit ettiğim anda beni şoke eden bir değişiklik daha yaşandı. Topu ayağımızda bir saniye daha fazla tutabilmenin dahi büyük anlam kazandığı o dakikalarda oyundan alınan isim Engin Baytar oldu. Acaba onun yerine ortasahada pres yaparak rakibin oyununu bozabilecek kapasitede bir Sezer hamlesi olur mu diye düşünürken sahaya bir başka uzun forvet Murat Tosun giriverdi..


İşte bu hamlenin ardından Eskişehirspor bizi resmen domine ediverdi. Ortasahamız tamamen oyundan düşünce son haftaların son derece formsuz adamı Selçuk adeta paralize oldu. Hatta uzatma dakikalarında öylesine bir acziyet içerisine düştü ki Eskişehirspor forvetlerinin yapamadığı asistleri yapmaya başladı Ümit Karan‘ a. Bunlardan bir tanesini maçın yıldızı Onur kurtarırken, diğerinde top ayağımızdayken saçmasapan bir şekilde taca gönderdiği top kalemizde golle sonuçlanan akın haline geldi..

Kısaca özetlersek başta Umut‘ un anlamsızca gördüğü kırmızı kart, ardından Şenol Hoca‘ nın kendisine yakıştıramadığım iki yanlış hamlesi ve kendisine maç boyunca sabredilen Selçuk‘ un berbat performansına hakem Serkan Çınar‘ ın “Gol olana kadar devam” zihniyeti de eklenince bu maçtan puan alabilmemiz mucizelere kalacaktı. Mucizelere inanmayan bir insan olarak sonuca da pek şaşırmadım tabii ki..

Son olarak bir paragraf da Rıza Çalımbay‘ a açmadan geçemeyeceğim. Bir önceki sezon bu stadyumda kazandığımız 5 gollü galibiyetin etkisinden midir bilemiyorum ama maç boyunca en az sahadaki Ümit Karan kadar çirkef ve saldırgan bir tutum içerisindeydi. Giray‘ ın adeta vücudunun içine sokmaya çalıştığı kollarını arkasında kavuşturduğu pozisyonda meydana gelen topun ele çarpma anına dakikalar boyunca ağlarcasına itiraz edişi bile hocalığı bir yana karakter olarak da onun hiçbir zaman büyük takım hocası olamayacağının ispatı gibiydi aslında..

Eskişehirspor 1-0 Trabzonspor (Umut – Selçuk Elele Mağlubiyete)” üzerine 15 düşünce

 1. extensor

  İlk paragraf çok sakat, maçı izlemedim.
  Ne Eskişehirspor formda ne de Eskişehirspor renkli bir takım 🙂
  Eskişehirspor fizik üzerine oynayan, vur kır parçaladan başka bir şey bilmeyen, zevksiz, pata küte top oynayan bir takım.
  Sezgin gibi Volkan gibi, Koray gibi at-ayı karışımı bekler.
  Vucko Nadareviç yine keza inatçı uzun, mücadeleci.
  Ortasahada Doğa'sı, Alper'i Bülent Ertuğrul'u Veysel Sarı'sı kimi kullanırsan aynı bokun laciverti takoz ön libero.
  İlerde kafaya çıkan, şişirilen topları indiren boğuşan
  Okwunwanne- Ümit – Mehmet onlar da aynı.

  Bir tek Sezer var teknik o olmazsa Beşiktaş'tan aldıkları Erkan'ı kullanıyorlar falan.
  Geçen seneki Sivasspor'un bir benzeridir Eskişehirspor.
  Hiç sevmiyorum oyun şekillerini.

  Böyle bir savunmaya karşı da Alanzinho'yu ben olsam ben de çıkarırdım çünkü zemin de bozuksa (zaten bozulmasa da düzeltmiyorlar işlerine gelmiyor, futbol oynamıyorlar çünkü)
  Alanzinho ezilip duracaktı.
  Burak'ın atletliğiyle ilerde top tutabilir veya süratiyle kontraya çıkabilirim diye düşünmüş olabilir.
  Burak formsuz olduğu için düşüncesi tutmamıştır belki.
  Ama tamamen yanlış demek doğru olmaz.
  Selçuk desen zaten Mehmet Güven'in bir boy büyüğüdür.
  Tempo ve oynanan futbolun kalitesi artıkça onun fiziki eksiklikleri meydana çıkar insanlara batmaya başlar.
  Fiziki eksiklikleri dönmeyen belidir, hızlanamayan yapısıdır.
  Bir Ceyhun öyle değil mesela, çok daha atlet.
  O fiziki yetersizliklerini düzeltemedikçe belli bir seviyenin üzerine asla çıkamayacak Selçuk

  Cevapla
 2. izlandik

  Umut, dün akşam böyle rezil bir takım görüntüsüne bürünmemizin baş aktörü oldu. Bana kimse bilerek kırmızı kart görmediğini anlatamaz. O gereksiz itirazda sarı kartı yiyip aynı dakika içerisinde dirsek atınca pekala biliyordu atılacağını. Onun yüzünden tüm maç boyunca hiçbir mevkisi bizden iyi olmayan Eskişehir her istediğini yaptı. Defans ve kaleci harikalar yaratırken ileri bloklar rezilin de ötesindeydi. Tüm rezilliğin de ötesinde daha penaltı nasıl olur bilmeyen bir Rıza Çalımbay ve her defasında anlamsızca kendini yere atıp çirkefleşen Eskişehir'li oyuncular. Hele o Erkan Zengin'in Egemen'e hareketleri yok mu, tiksindim.

  Yenildik, ama geriye Onur'umuz kaldı. Bir tek onun için üzüldüm.

  Cevapla
 3. Cezasahasi

  Ben o tespiti Soner abiden beklerdim açıkçası. Keskin ve isabet oranı yüksek şüphelere sahip bir insandır kendisi ve Umut her hareketiyle kırmızı kartı bilerek gördüğünü kanıtlar nitelikteydi. Umut'un artık koşmasına gerek yok diye düşünüyorum. Sözleşmeyi kaptı, sezon da bitmek üzere. Kötü bir sezondu onun için, karısından ayrıldı, gitgide bencilleşti. Annesi futbolu ondan daha iyi bildiğini kanıtladı. E bir futbolcu için daha kötü ne olabilir ki?

  Cevapla
 4. Great White

  Extensor..

  sonuçta geçen sezonu düşme potasında geçiren bir takımın şu an geldiği nokta ortada. Bunu görmezden gelmemek lazım. Zaten ben de çok aman aman bir futbol ortaya koyuyor olduklarını söylemedim ki. Ama adamlar en azından kondisyon olarak üst seviyedeler yani..

  Evet, Şenol Hoca senin dediğin gibi düşünmüştür sanırım. Fakat Burak asla topu ayağında tutabilen bir forvet tipi değil ki. Mesela ikinci yarıda 3-4 kez birebir yaklaladı savunmayı ama hiçbirinde pozisyon yaratamadı ve ortasahayı hücuma katacak sürede topu da saklayamadı. Oysa o pozisyonlar Alanzinho' ya gelecekti geniş alanda..

  Örneğin şöyle olsaydı tamam. Eses bir kişi eksik kalsa ve biz oyunu sete çevirip kanatlardan yüklenebilseydik iki uzun forvet karambollerde fayda sağlayabilirdi belki ama iki kanat savunucumuzun ileriye tek bir kere dahi çıkamadığı bir maçta üçüncü bölgeye 2 uzun koymanın anlamını çözemedim ben. Zaten maçın gidişatı da bu ölümcül hatayı onayladı maalesef..

  Adem-Fatih, haklı olmanıza haklısınız. Ben de zaten yazımın içerisinde sizin şüphelerinizi doğrulayacak bazı ifadeler kullanmış olsam da apaçık bir şekilde bunu dillendirmeye vicdanım el vermedi açıkçası..

  Şu artık apaçık bir şekilde ortaya çıktı sanırım ve bu konuda ortak düşündüğümüzü var sayıyorum..

  Bir sonraki sezonda da tek gol umudumuz Umut Bulut olacaksa (ki mevcut kadroda durum bu) beklentilerimizi fazla yüksekte tutmamamız gerekecek..

  Cevapla
 5. Ömer Faruk

  Onur ağlayacağına ben olsam o şerefsiz Selçuğa bir tane patlatırdım. Böyle oynasın canımı yesin.Tek başına ayakta kaldı.birde Serkan,Song,Colman bir şey yaptı.Bakalım Ömer Ayşan ve Zaferden sonra Selçuk ve Umutta safraya katılabilecek mi?Göreceğiz.

  Alanzinho değişikliği tamamen ileriki maçlar düşünülerek yapıldı.Zemin berbattı.sakatlanabilirdi bence.Yalnız Burak yerine Murat,Murat yerine Barış alınamaz mıydı?

  Cevapla
 6. trabzonizm

  umuta verilen 2 nci sari kart haksizdi bence direk kirmizi olmaliydi bole bir topa cikma sekli yok ama her zaman hava toplarina bu sekil cikiyor,timing yok top kontrolu sifir,pas ortalamasi yerlerde ,topu saklama icler acisi birde bole hareketler.. neyine guveniyor bu adam bu kadar rahat olabiliyor gecen hafta pas atmadi diye o kadar tepki aldi yonetimden senol hocadan bile ama bu hafta ilk 11 de! sanirim gene kotuye gidecegiz bu yonetimin pasifligine inanmazdim ama anlasiliyor ki her buyuk konusan koltuga oturunca trabzonsporun buyuklugunu unutuyor veya bugune kadar hep kandirildik ts buyuk diye buyuk olsaydi eldeki iyi oyunculari tutardik bole ah umut vah huseyin demek zorunda kalmazdik…

  Cevapla
 7. USD

  Şenol hocaya kupa maçına kadar kızmıyorum yaptıkları değişikliklerde.Daha tutarlı olabilirdi ama dün sahada eskişehir çok sert oynuyordu.Özellikle ilk yarı da alanzinhoya arkadan sert müdahaleler oldu.Çoğu da sarı kartla cezalandırıldı.Ayrıca zeminin çok kötü olması da Şenol hocayı korkuttu anlaşılan kupa maçı öncesi.Riske edeceğine Alanzinhoyu kenara aldı.Zira sanırım Gabriç de sakatlandı zeminin azizliğine uğradı o yüzden oyundan çıkmış olabilir.

  Cevapla
 8. ilnevyA

  Eskişehirspor maçından sonra BMN'deki yorumlarım sırasıyla. Geneli Umut denen kazmaya yöneliktir.

  *Geçen hafta attığımız gole sevinmememe ve bu hafta 10 kişi kalmamıza oh çekmeme vesile olan Umut'a selamlar olsun.

  *Maç hakkında tek bir cümlem var aslında ama. Biraz daha bişeyler yazayım öyle edicem onu. Sonra 1 hafta cezayı yerim paşa paşa.

  *Dökülen Engin'in sahada o kadar süre yer alması ilginç.

  Bir de Murat Tosun. Sana da yazıklar olsun be. 9 dakika şans buldun gösteremedin kendini. Pozisyona girmedin, gol kaçırmadın. Koşmadın deli gibi sağa sola.

  *Allah'ım şükürler olsun Umut'a 64+90 dakika sövmeyeceğim için.

  *Boş geziniyo diyolar Umut için. Çok anlamlı koşuları var oysa ki. Sanatsal koşuyor. Futbolu sanatsal oynuyor ama. Anlamıyor işte bizim taraftarlarımız.

  *Umut, Gökhan Ünal kadar duygusal olsan ne olurdu?

  *Onur'a yazık. Şu maçta üzüleceğim tek şey bu. Takımın gösterdiği performans da buna eklenebilir ama. Onur'un bu çabasının isteğinin son dakika bu hale gelmesi. Selçuk'un acemilikleri..

  "Bakın şimdi ceza almama vesile olacak birşey yazacağım. Bir hafta sonra görüşürüz arkadaşlar." yazmıştım son olarak forumda.

  sonra bunu alıntılayıp: "Ümit karan'ın golü umuta girsin" yazdım.

  Bmn'de ilk kez ceza almama sebep olduğu için de Umut'a teşekkürler. İlklerin insanı.

  paşa paşa cezamı da aldım. bir hafta da umut'u savunanlardan uzağım.

  Umut'u izlerken Hüseyin'in günahı neydi diye de sormadan geçemiyorum ayrıca. Mevkiye göre yetenek+katkı olarak Hüseyin öndedir gözümde.

  Cevapla
 9. Great White

  Şu son yorumlarda Şenol Hoca' nın Alanzinho' yu Eses' in sert futbolu ve saha zemini sebebiyle riske girmemek adına oyundan almış olabileceği şeklindeki düşünceleri görünce Şenol Hoca konusunda içim biraz olsun ferahladı vallahi:)

  Ben de bu şekilde düşüneyim en iyisi..

  Bu arada Hasan, hakkaten aslanlar gibi almışsın cezanı. Ama Umut hakkında öyle şeyler yazmışsın ki şuradan bir ban da ben atayım sana :p

  Şaka bir yana, özellikle bu hafta müstakbel validesi bile savunamaz herhalde Umut' u..

  Cevapla
 10. ilnevyA

  Valla Soner Abi son yazdığım dışındakiler neredeyse benzerini her hafta yazdığım şeyler. Hala da savunuluyordu beyefendi iyice tepem attı. Son yazdığımı Ümit'in golünden hemen sonra söyleyip kahveden çıktım gittim. Buralara da nasipmiş 🙂

  Cevapla
 11. a1b2

  Şenol hoca bilinen klasik durumlarını devam ettiriyor. elinizde top tutabilen oyuncu olarak gözüken engin'i çıkarttı anlayamadık. M.Tosun değişikliği neden yapıldı acaba. eğer mac kazanabileceğimize inandıysa ceyhun değişikliğine tamam alanzinho değişikliği olmamalıydı. M.Tosun son oyuncu değişikliği olarak bu maçta girecek son kişiydi. sol bölgede Eskişehirspor ataklarını sıklaştırdığı görülürken şenol hocanın burada önlem alamadı. Ferhat değişikliği neden yapılmadı acaba. olması gereken değişiklik buydu. Egemen'in sol bölgede oynayamayacağı belli iken ve golünde bu bölgeden gelen ortayla geldiği görülürken.

  Umut, Trabzonspor'un golcüsü olmadığını söylediğimizde aldığımız tepkilere rağmen umut'un Trabzonspor'un golcüsü olmadığı söylemleri devam ediyorduk. Şimdi ise herkesı umut'un Trabzonspor'un golcüsü olmadığını söyleme durumlarını görmek ilginç olsa gerek. Neyse biz futbol konusunda bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.

  Trabzonspor'un bundan sonra yapacağı 3 durum kaldı. Kalecisi belli oldu. iskelet kadroda topu ayağında tuabilecek egemen ile giray'ın ikame edilebilecek stoper değil, tamamlayıcı bir oyuncu. orta saha ve forvet. Unutmadan sagbek olmazsa olmazlardan artık.

  Onur, muhteşemdin. Bu arada Tolga'yı kiralık verebilirler artık.

  Cevapla
 12. Great White

  Vallahi benim Umut konusundaki fikirlerimde santim oynama olmamıştır; onu söyleyeyim..

  4 yıldır bu takımın gole en iştahlı ve en hırslı yegane golcüsü olduğu gerçeğini onlarca kez söyledim, hala söylüyorum..

  Gene o 4 yıl boyunca bu adamın yanına ya da yerine gerçek bir santrfor almamız gerektiği konusunda klavyeler eskittim, manzumeler döktürdüm ve hala devam ediyorum..

  Benim cephede Umut hakkında değişen hiçbir şey yok yani..

  Cevapla
 13. a1b2

  Great White

  Sana yönelik yazmadım ben kamuoyunda yansımalar üzerine belirtim. ( yanlış anlaşıldım sanırım kusura bakma )

  Yalnız katılmadığım nokta şu, bir futbolcunun gole en iştahlı ve en hırslı olması onu golcü yapmaz. golcü için pozisyona girmekte önemlidir derler ama bu Umut için gecerli değildir. Öncelikle Umut'un takım içerisindeki pozisyonu nedir. gole en yakın oyuncu mudur. Bence hiç değildir.

  Burada hata umut'ta mıdır bence değil. Trabznspor'un yıllardır ihtiyacı olan bölgeye golcü almayanlardır. Fatih'e tesislerin yolunu söyleyenler, bu takıma istatistiklere bakarak ama nedense dünya takımları tabir ettiğimiz takımların göremediği futbolcuları alanlardır. iyi futbolcu olabilir ama eğer siz 3 milyon verdiğiniz bir oyuncuyu kulubede oturması için aldıysanız, Fatih gibi bir oyuncuyu neden almadınız ve transfer önceliğiniz neden forvet diye sorulur.

  Cevapla
 14. Great White

  Yok abi, rica ederim. Sorun o değil..

  Ama şu Umut mevzuusunu tartışıp durmaktan hakkat çok usandım. Hatta önceden takımda tutulup yerine daha iyisinin alınması taraftarıydım ama son zamanlarda gitmesinin bile daha iyi olacağını düşünmeye başladım. Hem kendisi hem de bizim için..

  Zira iyiden iyiye kronikleşerek kısırlaşan Umut tartışmaları enerjimizi tamamen tüketiyor maalesef..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir