Trabzonspor 2-0 Kasımpaşa (Teşekkürler Şenol Hoca)

Daha dün izlediğim ve izlerken sıkıntıdan inim inim inlediğim Fenerbahçe – Beşiktaş karşılaşmasından sonra şöyle yüksek tempolu ve bol pozisyonlu bir maç bekliyordum Trabzonspor – Kasımpaşa maçından. Zira bir tarafta takımını 6 ofansif oyuncuyla sahaya süren Şenol Güneş, diğer taraftaysa içeride dışarıda açık futbol oynayan ve futbolu çirkinleştirmeyen Yılmaz Vural vardı. Ama itiraf edeyim, gene de böylesine mükemmel bir maç beklemiyordum açıkçası. Hatta hiç abartmıyorum, izlediğim onca maç arasında sezonun en hareketli ve pozisyon zengini maçı olduğunu dahi söyleyebilirim rahatlıkla..

Serkan, Burak ve Ömer’ in yokluğunda sağ kanadı Engin ve Gabric’ e emanet etti Şenol Hoca. Engin sağ bek mevkiinde hiç sırıtmadığı gibi kendisinden beklenen performansın ötesine geçti. Ortasahada Selçuk, Colman, Gabric ve Alanzinho alabildiğine yüksek bir pas yüzdesiyle oynayınca ilk yarı özellikle Umut ile Kasımpaşa kalecisi Murat arasında geçti. Bu periyodda inanılmaz pozisyonlara giren Umut, gerek beceriksizlik, gerek şanssızlık ve gerekse egoistliği yüzünden tamamını heba etti. Bu devrede Alanzinho tek kelimeyle bir futbol resitali sundu. Gol için futbol oyun kuralları içerisinde her şeyi yaptı. En incesinden arapaslar attığı yetmedi, bireysel yetenekleriyle adam eksilterek rakibin bütün dengesini bozdu. Teofilo‘ nun da hücumda pek etkili olamamasına karşın ortasahaya kadar gelerek top istemesi ortasahadaki pas trafiğini daha da yükseltti. Ancak bu noktada artık iyiden iyiye kronik bir sorun halini alan forvet sorunsalına değinmeden geçemeyeceğim..

Dün bir kez daha gördük ki, ileride top tutabilme kabiliyeti ve son vuruş ustalığı açısından yeterli olan tek bir forvetimiz dahi olmadığı için sahada oynana o mükemmel futbol bir kez daha heba olup gidecekti. Artık ortada ibret nişanesi gibi gözüken bu soruna kalıcı bir şekilde çözüm üretmek gerekiyor. Mesela dünden bu yana Umut‘ un egoistliği ya da beceriksizliği konuşuluyor; eyvallah. Ama görüyoruz ki hemen hemen bütün pozisyonlara tek forvet de oynasa çift forvet de oynasa sadece Umut giriyor. Bu derece müthiş bir gol iştahı ve pozisyon yaratabilme becerisi olan bir adamın tam bir son vuruş özürlü olması ironik bir şekilde acıklı bir durum aslında. Bir de diğer taraftan Teofilo‘ ya bakıyoruz. Onun hakkında söyleyebileceğimiz olumlu şeyler “Umut o pozisyonda ona verseydi boş kaleye vuracaktı ne güzel” den öteye gidemiyor maalesef. İşte aralarındaki en büyük fark bu zaten. Biri tüm yetersizliklerine rağmen pozisyonları yoktan yaratırken diğeri bir kenarda yancı pozisyonundan öteye gidemiyor..

Bu noktada Teofilo ile ilgili tekrar söylüyorum. Kendisinden asla ümitsiz değilim. Muhtemelen ileride daha iyi olacaktır. Mesela o bir türlü döndüremediği belini döndürecek, tosbağadan hallice gözüken hızını biraz olsun yükseltebilecektir. Yani ileride kaç level birden atlar, ne derece bir evrim sürecinden geçer bilemem ama şu haliyle bir sonraki sezonumuzu emanet edebileceğimiz forvet tipinin kıyısından dahi geçemeyeceği kesin. Umut ve Teo ikilisinin yanına ya da yerine gerçek bir santrfor transfer edilmesi gereği ve gerçeği bu maçtan sonra farz olmuştur artık..

Maça dönersek, hakikaten de büyük bir keyif aldım maç boyunca. Kasımpaşa da maçı güzelleştirmek için elinden geleni yaptı. Asla kapanmadı ve gol aradığı dakikalarda tehlikeler de yarattı. Bunlardan bir tanesinde Engin‘ in Cenk‘ e yaptığı müdahaleye penaltı kararı verilse kimse itiraz edemezdi. Ama iki dakika öncesinde cezasahasının çaprazında Alanzinho‘ ya arkadan yapılan sert faule ses çıkarmayıp devam ettiren ve bu pozisyonun hemen akabinde gelişen atakta son adam durumundayken Alanzinho‘ yu yaka paça indiren Barış’ a kırmızı kartı çıkaramayan Özgüç Türkalp bu kararı vermeye cesaret edemedi..

Umut’ un tek kelimeyle gol kaçırma rekoru kırdığı maçta Egemen‘ in kafa golü olmasa mutemelen bu güzel futbola çok yazık olacaktı. Bu arada son kazanılan serbest vuruşu paslaşarak kullanan Kasımpaşa beni resmen dumura soktu. Yahu kalecin bile gitmiş Trabzon cezasahasının içinde top beklerken önce paslaşıp, sonra bir de driplinge girmenin anlamı neydi çözemedim. Kaptırılan topu kazanan Umut‘ un uzatma dakikalarında atmış olduğu 80 metrelik deparın da hakkını vermek lazım. Gerçi kalecinin olmadığı kaleye dörde bir şekilde giderken dahi o golü atamama ihtimalini düşünmedim değil; orası ayrı. Neyse ki burada egoistlik yapmayıp yanında bekleyen ve ofsaytta beklediğinin dahi farkında olmayan Colman‘ a falan vermeyi düşünmedi..

Son olarak; başta Şenol Hoca olmak üzere Yılmaz Hoca ve sahadaki bütün futbolcuları bizxlere böylesine harika bir maçı izlettirdikleri için yürekten kutlayarak teşekkür ederim..

Trabzonspor 2-0 Kasımpaşa (Teşekkürler Şenol Hoca)” üzerine 17 düşünce

 1. Ömer Faruk

  Arkadaş kanser olacam artık Bu Umut denen adam hiç mi sakatlanmaz yada cezalı olmaz.Gerçekten Engin Sağ bekte fena değildi.Ama kardeşime söyledim bak bu arıza penaltı yaptıracak diye ve hakem Kasımpaşanın bariz penaltısını vermedi.Hemen sonraki pozisyonda Kasımpaşalı son oyuncuya Kırmızı gösterememesi de Penaltı yüzündendi diyebilirim.Bu hakemler gerçekten çok kötü.90+3 te boş kaleyede atamıyacak dedim ama utanmadan birde tribünlere sitem gibi hareket yapıyor.Ulan 5-6 olacak maç senin gibi bir gerzek yüzünden az daha berabere bitecek 1 değil 2 değil bu yazık bize artık.Çek git umut bulut…

  Abi dediklerine katılıyorum ama Teonun zamana ihtiyacı var.Alanzinhoya bile neler dediler? O yüzden Dün Şenol Hocama gerçekten çok sinirlendim.Yaptığı oyuncu değişiklikleri anlamsız.Herkes Umut çıkar diye beklerken Teoyu çıkartıyor.Anlayamıyorum.Yani Sürekli aynı oyuncu değişiklikleri Dünkü maçtan sonra söyleyin Allah aşkına Burak mı Gabriç mi?Burak Sevdası Umut Sevdası Güneşimize pahalı patlayabilir umarım ben yanılırım.

  Cevapla
 2. Great White

  Ömer, Umut konusunda herkes haklı aslında..

  Umut' dan kurtulmanın yolu transfer döneminden geçiyor. Ancak şuna bir kez daha dikkat ettim ki Umut olmasaydı o kaçan inanılmaz gollerin pozisyonuna dahi giremezdik..

  Mesela Teofilo o koşuları yapıp o pozisyonları yaratmazdı. Ama Umut da Teofilo' nun zaman zaman yaptığı gibi topu sağa sola açabilmeyi ya da hemen yanındakinin önüne bırakabilmeyi beceremiyor..

  Yani ikisini topladığımızda bir forvet ancak elde edebiliyoruz ama sürekli pozisyona giren adam Umut olunca da dövünüp duruyoruz haliyle 🙂

  Cevapla
 3. Cezasahasi

  Abi rakip defanslar Umut'u bırakıyor olabilirler mi? Hani ne de olsa adam atamıyor diye 🙂

  Son 3 haftada iki gol attık. Bu gollerden birini forvetimiz(?) attı. Nasıl attığı da ortada, Şenol Güneş'in deyimiyle onu da zor attık. Karşımızda açık oynayan bir takım var da Umut yine sonuçdışı argümanların arkasına yazdırdı ismini. Pozisyon, koşu falan işte, neyse. Top orta saha oyuncularımızın ayağındayken Teofilo'nun kıçının dibinde bitiyor Umut. Farklı bir yere hareketlenmiyor yani. Top Teofilo'nun ayağındaykense gidebileceği en uzak noktaya gidiyor. Onu yalnız bırakıyor. Aynı şeyi neden top orta saha oyuncularındayken yapmıyor acaba? Yani madem bu adama uzak oynayacaksın, top yaratıcı orta saha oyuncularının ayağındayken de benzer görüntüyü ver. Umut Teofilo'dan nerdee duracağını öğrenmeye çalışıyor sanırım.

  Dün Umut'un attığı gole sevinen tek bir Trabzonspor'lu olmuş mudur acaba? Bence olmamıştır. Ben sevinemedim. Dün yaptığı şey, bir Takım kaptanı olarak son derece yakışıksız ve bencilceydi. Bu maçta benim de bir iddiam var; her iki forvet de müsait pozisyonlarda iken toplar hep Umut'a gitti. Nedenini bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Ben bu olayları daha evvel de gördüm. Augustine olsun, Jun olsun.. Tekrarını izlemek sadece midemi bulandırır.

  Cevapla
 4. Ömer Faruk

  Adem Abi Mümkün olabilir.Yalnız ben birde şu olaya yaklaşık 5-6 maçtır dikkat ediyorum.Bütün duran top ortaları Ön direk.Ya arkadaş ne var bu ön direkte??? Yani Cale Sonunda Tam Teoya bir orta açtıki adamda şans yok çok güzel yere gönderdi.Çizgiden çıkardılar.Bu Umutta suç yok abi Bu yönetimde gerçekten mide yok.Yani dünkü maçta çok güzel bir oyun gösteriyorsun bizlere ,oyuncu değişiklerin gene aynı bu güzel oyundan sonra bir iddaa yok.niye gene Ceyhunu,Sezeri,Tosunu alıyorsun oyuna berabere kal ne olmuş yani.Al Barışı,Zaferi,Rasimcanı Ne olacak yani Gerçekten çok üzülüyorum abi.Oynat Teoyu 90 dakika ölsün yorgunluktan ne olmuş yani?

  Cevapla
 5. aks111

  Orda zaten umut un ofsaytta olan colman a yada olmayan herhangi birine pas vermiceği belli olmuyor mu bence oluyor :).Orda pozisyon başladığı anda top umutta olunca ben kendi vurcağını biliyordum zaten gol olsada olmasada.Bide bu bencillik falan nedir yani belki oyun zekasıyla alakalıdır yani kafayı kaldırsa belki pas atar boştaki oyunculara ama hiç bakmıyorki.Belki sorun budur yani bilmiyorum ben karışık konular bunlar :).Hatta geçen bi yorum yazmıştım 4-3-3 ün sağında solunda oynayabilir umut diye.Aynen yineliyorum 4-4-2 oynucaksan da koy sağ açığa buraktan iyi oynar :).

  Cevapla
 6. UyAha

  engin'in sağ bekde sırıtmadığı yorumuna katılmıyorum. karşısında oynayan adamlar sancak ve ergün olunca sırıtmaması normal. hoca umut'u o bölgeye alsa daha fazla verim alır bu adamdan.

  umut olmasa pozisyona giremeyiz masalı da sıktı artık. sonuç gol olmadıktan sonra girdiğin pozisyonun ne önemi var? golcüler bencil olur derler, doğru ama aynı pozisyonu bir maç içinde 3 kez girip, üçünde de aynı hareketi yapıyorsa bu adam, bencil değil art niyetlidir.
  Şenol hoca, sanki kasımpaşa akın akın geliyormuş gibi forvet çıkarıp ön liberoya adam aldı. yaptığı değişikliğin bence hiç gereği yoktu.
  hatta zararı bile oldu ki, ceyhun girdikten sonra kasımpaşa üzerimize geldi ve verilmeyen net bir penaltısı var. o penaltı verilse maç 1-1 olacak ve muhtemelen öyle bitecekti.
  şöyle güzel bir oyuna sırf umut denen adam yüzünden 1-1 gibi bir skor yakışacak mıydı?

  hoca bazı konularda İNAT yapıyor bunu net olarak gördüm. belki çok karamsarım bilmiyorum ama gelecek sene adına UMUTlanmak için hiç bir gerekçe görmüyorum.
  Bu kadar da UMUTsuzum..

  Cevapla
 7. Great White

  Yapılan yorumları kendi düşüncelerimle harmanladığımda ufak nüans farkları dışında "aklın yolu bir" tabiriyle ortak noktamız şu sanırım..

  Bir sonraki sezonda ne Umut ne de Teo, bu takımın gol yükünü tek başlarına ya da yanyana karşılayabilecek kapasitede değiller..

  Sonuçta bu adamların ya yanına ya da yerine mutlaka en az bir kaliteli santrfor şart. Yoksa hakkaten yazık oluyor şu oynanan harika futbola..

  Cevapla
 8. Anonymous

  Dün akşam Umut'a ettiğim küfrü, daha önce hiç etmemiştim. Umut da Gökhan da zamanında çok saç baş yoldurdu ama bu kadar çapsızlık yaptıklarını hiç hatırlamıyorum daha önce. Benim PES oynarken milyon kez aynı pozisyonda pas vermeyi düşünmme rağmen bir kez değil iki kez değil üç kez kaleciye nişanlamayı tercih etti Umut. Teofilo saç baş yolarken de zerre umurunda değildi olay. Başı dik geriye arkadaşına doğru yürüdü gitti. Bu adama Trabzonspor takım kaptanı bir de. Teofilo iyi futbolcudur değildir, dünyanın en iyi forvetidir ya da alt yapıdan yeni çıkmış topçudur hiç fark etmez. Dün gece Trabzonspor takım kaptanı tarafından kendisine büyük ayıp edilmiştir…

  Son golde de Umut gol mü atmış oldu. Topu ilk önüne aldığından kendisinden çok daha iyi bir driplink yeteneğine sahip olan ve daha önde olduğu için orta sahayı geçtiktn sonra geriden gelen adama pas verme ihtimali de olan Colman'a pası atması da nasıl bir kafada olduğunu gösteriyor. Valla giderken atamayabileceğini düşündüm. hatta atmamasını diledim de…

  Kaan

  Cevapla
 9. Ömer Faruk

  Birde abi Bu Selçuk ne iş yapar biri bana anlatsın artık.Adam her pozisyonda yerlerde.Pas hata yüzdesi max.Yani bu adam yüzünden Colman Defansa geliyor.Adamın hucüm gücünden yararlanamıyoruz.

  Cevapla
 10. ilnevyA

  Öncelikle hiç bir maçta bu kadar sinirlenmedim ben. Dün deliye döndüm resmen. 2-3 saat de geçmedi sinirim. 89'da Umut'un kaçırdığı pozisyonun ardından gelişen Kasımpaşa pozisyonunun gol olmasını istedim sırf sinirimden. Bir de attığı gole sevindi ya beyfendi. Daha da dellendim. Colman zaten pası atmayacağını bildiğinden takmamıştır ofsaytta mıyım değil miyim diye. Atsa da ayağa pas atamazdı zaten o kazma.
  Ne diyeyim sana Umut. Etmediğim küfür kalmadı ki artık. Suç sadece sende de değil. Seni futbolcu yapanda. Seni forvet yapanda. Seni bu takıma getirende. Senin yerine adam almayan yönetimde. Seni her maç 90 dakika ısrarla oynatan hocalarda. Ben bıktım artık bu futbol özürlüsünü izlemekten. Dün en az 4 gol atamadıysak bu Umut'un futbola ihanetindendir. Seneye de yine Umut'un forvet oynadığı bir Trabzonspor olursa ya maçlarda sinir krizlerine girecem, ya da izlemicem heralde. Dün bi milat oldu. Hayatımda böyle sinirlenmedim sinirlenmem de maç izlerken bi daha heralde.

  Şenol Hoca'ya da çok sinirlendim. Her maçta neredeyse dakikası dakikasına aynı değişiklikler sıktı artık hocam. Ne var bu Ceyhun'da da aldın oyuna ne gerek vardı. Takır takır oynuyorduk işte. Değişikliğin ardından oyunumuz da bozuldu. Sırf öne geçtik diye neden Ceyhun'u alıyosun oyuna. O dakikada bir değişiklik bekliyordum ama Giren Zafer-Murat-Barış üçlüsünden biri çıkan da Umut olmalıydı.

  Ben ilk yarının ardından bi duran top golü yer yeniliriz dedim geçen seneki Konya maçındaki gibi ama bu kez biz attık duran toptan.

  Colman,Cale ve Gabriç gayet iyilerdi. Alanzinho gidiyor gidiyor bazen sonunu getiremiyor ama verdikleri değerlendirilebilmiş olsa o sonunu getiremediklerini konuşmayacaktık.

  Cevapla
 11. trabzonizm

  umut olmasaydi posizyonlara giremezdik nasil bir mantik ben anlamis degilim, bir olumlu yan bulmak icin durmadan kendimizi kandiriyoruz..yok cok kosuyormus,kosmasina ihtiyacimiz oldugu zaman kossun yeter, gol posizyonuna giriyormus hani goller? bu takimda bu sene 11 gol atmak buyuk beceriksizliktir.takimin eksigi cok fazla forvet, orta saha ,sag bek ,libero..
  iyi futbol bizi kandirmasin eger penalti verilseydi mac berabere bitseydide acaba umut olmasaydi posizyonlara giremezdik gibi yorumlar yapilcakmiydi. yoktan yarattigi posizyonlar sayesinde 2-0 yendigimizden dolayi umuta ,duran topta guzel orta yapan colmana ayni guzellikte kafa vurusu yapan egemen ve dk 90+larda sacma bir serbest vurus kullanan kasimpasa oyuncularina tesekkur ederim

  Cevapla
 12. extensor

  Hakem maçı izlerken beni delirtti açıkçası. Benim blogtada yazdım.
  Onu geçelim de o Umut'un pozisyonunda pasta pek doğru tercih değildi aslında.
  Çünkü müthiş hızlı gelişen bir ataktı, pasın hızını ve zamanlamasını kusursuz bir şekilde ayarlayamazsan top yanında ki arkadaşının arkasına gidebilir, yanındaki adam kontrol etmek zorunda kalabilir ve kaleci açıldığı için şut şansını kaybedebilir, pas sert gelirse kontrol kötü olursa yine keza pozisyon kaçar. Üstelik Teofilo'nun hemen sağında bir adam kademeye girmek üzeredir muhtemelen pas gelse topun önüne yatabilecek durumdadır.
  Bence Umut yapması gerekeni yaptı ama yine beceremedi.

  Ben aslında pas yanlısı bir adamımdır, misal Klose hayranıyımdır, Klose hep pası düşünür böyle pozisyonlar da ama bu pozisyonda bu kadar süratli bir pozisyonda pas mantıklı olmazdı.
  O pozisyonun videosunu bulabilirseniz normal oynatın bir iki kere izleyin ne demek istediğimi anlarsınız.

  Bir de Umut çok iyi adam, yazık günah 🙂

  Cevapla
 13. Great White

  Niye yalan söyleyeyim, Extensor' ün de dikkat çektiği mevzuunun benzerini maç yazısının içerisine katmayı düşünmüş ama sonradan başta Adem ve Hasan' ın "Yahu Umut' u savunacağım ayağına biraz fazla zorlamıyor musun" eleştirisi gelebilir çekincesiyle vaz geçmiştim 🙂

  Tamam, bu tespit Umut' un egoist bir yapısı olduğu gerçeğini pek değiştirmez belki fakat Umut da orada en az Teo kadar uygun pozisyondaydı. Üstelik top halihazırda ayağında. Pas verse düzgün verebilecek mi ya da Teo ıskalamadan vurabilecek mi orası da meçhul..

  Ben vurmasına değil çoğu zaman olduğu gibi atamamasına delirdim..

  Cevapla
 14. ilnevyA

  Bahsettiğiniz pozisyonda pas vermemesini normal karşılıyorum. Soner abi senin de dediğin gibi ben de kaçırmasına delirdim o pozisyonu. Umut o pozisyonda pası yerine verebilecek bir oyuncu değil zaten. O kalas ayaklarla beceremez. Şut açısı da gayet iyiydi ama nişanlama işini çok iyi bildiğinden kaleciye nişanladı o topu da.

  Teo'ya düzgün aktarabilseydi de defans keserdi bence o topu. Maçtaki tek doğru tercihiydi belki de o pozisyon.

  Cevapla
 15. a1b2

  Great white

  sabahtan beri yazayım mı yazmayayımmı düşündüm. bilmem katılırmısın

  Şenol hoca ne dedi: Yılmaz hocanında dediği gibi Barcelona gibi oynayan takımı yenmek kolay değil.
  bizim golcümüzde karşısında Barcelona olduğunu düşünmüş olabilir mi ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir