Urfalıyak Ezelden!!

Haftalardır nerede oynanacağı konusunda tartışmaların yaşandığı Ziraat Türkiye Kupası Final maçının Şanlıurfa Gap Arena Stadyumu’ nda oynanacağının kesinleşmesinin ardından ilginç gelişmeler de yaşanmaya başladı..

Mesela final maçı için Urfa’ ya THY’ nin Barcelona kulübüne tahsis etmiş olduğu bordo-mavi renkli uçağıyla uçmak için “Bir tur verir misin ağbi?” kıvamında izin alan Trabzonspor Yönetimi, finalin Urfa’ da oynanacağının açıklanmasından sonraki gelişmelerin ardından Şanlıurfaspor Kulübü ile kardeş kulüp olma kararı da almış..

Bizim kardeş kulüplerimizi seçmemizde TFF’ nin final için seçtiği şehirlerin etkili olduğu düşüncesini her ne kadar biraz tuhaf ve inceden de popülist bir yaklaşım gibi algılıyor olsam da sonuçta güzel (en azından kötü değil) bir hamle olduğunu kabul etmek gerekir tabii..

Hatta iki kulüp arasındaki karşılıklı jestleşmeler bununla da kalmamış, artık iyiden iyiye klasikleşen 61 nci dakika şovunun 63 ncü dakikada yapılması konusunda fikir birliğine de varılmış. Tam burada insanın “Maç iyi ki Adana’ ya alınmamış” diyesi geliyor. Yani maçın daha ilk dakikasında gerçekleşecek bir tribün şovu fazlaca garip kaçardı herhalde. Umarım o dakikalarda skor olarak ümitsiz bir durumda olmayız da bunca tantananın ardından keyifli bir 63 ncü dakika ambiansı yaşarız hep birlikte..

Şu dev finali Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ nda (dışarıda kalacaklar hariç) en az 70-75 bin taraftarın önünde oynatmak yerine, hafta içi mesai saatinde hangi şartlarda oraya ulaşabilecekleri meçhul 25-30 bin kişinin önünde oynanmasının kararını tam bir eyyamcılık ve emri vaki örneği göstererek alan TFF’ yi kendi adıma şiddetle kınadığımı da belirteyim..

Siz bakmayın önce Fenerbahçe, daha sonra da Trabzonspor Yönetimleri’ nin yarım ağız ile yaptıkları “Gerekirse Urfa’ da da oynamaktan memnunluk duyarız” şeklindeki nabza şerbet türünden açıklamalarına. Her iki kulübün de tribünlerden elde edecekleri salt maddi kayıplar bile böyle bir demeç vermelerine büyük engel teşkil edecek cinsten aslında. Ama işte tepelerde bir yerlerde yapılan bazı “küçük” hesaplar neticesinde “Onlarca trilyon harcayarak yaptığımız stadyum bir işe yarıyor gözüksün bari” zihniyeti devreye girmiş ve bu büyük final resmen sürgün edilmiştir..

Yağmayıp da gürlemeyi bir halt zanneden bir takım vurdumduymaz güruhu “Orası da sonuçta bizim topraamız. Urfalıyak eezeldeen!” teranelerini sıka dursunlar burada gözden kaçan asıl mevzuu, Federasyon’ un sezon başında açıklama gereğini duymadan son dakikada atmış olduğu golün varlığıdır. Önemli olan şey, bu acı gerçeği idrak edebilmek ve koyun gibi güdülmek yerine haklı tepkini gösterebilmektir. Gerisi benim nazarımda “tribüne oynayan” boş beleş zırvalardan öteye gitmez açıkçası..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir