Sonisphere Programı Açıklandı / 4 Büyükler Aynı Günde

İtiraf etmek gerekirse programı ilk gördüğümde hayli şaşırdım ve bir o kadar da sevindim doğrusu. 25-26-27 Haziran 2010 tarihinde İnönü Stadyumu’ nda gerçekleşecek festivalin ilk (Cuma) gününe, daha çok yeni jenerasyon heavy metal tutkunlarının ilgi göstereceği grupların yerleştirilmesi bence de mantıklı olmuş. Son yıllarda büyük çıkış gösteren ve dev bir headliner kıvamına gelen Rammstein haricinde, 90 lı yıllarda özellikle Nirvana ile başlayıp tüm dünyaya yayılan grunge akımının önde gelen gruplarından Alice In Chains seçimi de cuk oturmuş. Her ne kadar son yıllarda büyük bir hayran kitlesi edinen death metal grubu Mastodon‘ a sadece yarım saatlik bir zaman ayrılmış olması biraz garip gözükse de bir diğer hard rock grubu Stone Sour ve ülkemizin en önde gelen gruplarından Pentagram‘ ın da aynı gün sahne alacak olması cuma günü orada bulanacak müzikseverler için güzel bir menü oluşturuyor. Festivalde ilk sahne alacak grup olan Ankaralı Blacktooth‘ un ise ortamda bir Pantera havası estireceği kuvvetle muhtemel gözüküyor..

İkinci (Cumartesi) günün ise headlinerı henüz kesinleşmemiş olsa da (TBC: To be Confirmed) adı geçen gruplar arasında AC/DC, Iron Maiden, Motorhead, Guns ‘n Roses gibi dev markalar var. Her ne kadar AC/DC uzak bir ihtimal gibi gözükse de ben olsam Heaven and Hell‘ i bu gün için seçerdim. Daha önce Yedikule’ de sağanak yağmur altında mükemmel bir konser gerçekleştiren Manowar ve son zamanlarda harika işler çıkaran Danimarkalı grup Volbeat‘ in arasında Hayko Cepkin‘ in fazlaca sırıttığını da söylemeden geçemeyeceğim doğrusu. Volbeat‘ e sadece 45 dk. ayırıp, insanları o güneşin altında Hayko‘ ya tam bir saat boyunca katlanmaya zorlayan zihniyete de selamlarımı ileteyim buradan. Bu arada diğer TBC’ nin de muhtemelen yerli gruplardan bir tanesi olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek..

Festivalin son (Pazar) günü ise tam bir rüya. Big Four (4 Büyükler) olarak da adlandırılan Metallica, Slayer, Megadeth ve Anthrax ile yaşayan efsane Heaven and Hell‘ in aynı gün içerisinde sahne alacak olmaları, bizler gibi daha veteran tayfa için mükemmel bir jest olmuş. Özellikle kombine ya da tek günlük bilet edinme konusunda kararsızlıklar yaşayanlar için son derece belirleyici bir seçenek arz etmiş olması da cabası. Mesela kendi adıma, sadece pazar gününün bile topyekün festivale yetecek kıvamda olduğunu itiraf etmeliyim açıkçası. Her ne kadar Heaven and Hell ile tekrar canlanan Black Sabbath ruhunun bir nevi heavy metal holdingi Metallica‘ nın altında sahne alacak olması biraz içimi burkuyor olsa da global gerçekleri de kabul etmek gerek..

Sonuçta bir aksilik olmadığı sürece değişmeyecek olan bu festival programının çoğunluğu tatmin ettiğini düşünüyorum ben. Şayet yarın oynayacağımız Türkiye Ligi finalinde kupayı Fenerbahçe‘ nin elinden alabildiğimiz takdirde sırtımda Trabzonspor formasıyla orada bulunacağımı da ekleyeyim. Gözlerimde canlanacak, kulaklarımda çınlayacak müzik sevdası ile, üzerimi sarıp sarmalayacak Trabzonspor sevdamın orada büyük bir aşk ve coşku ile kaynaşacak olması keyifli olacak. Olur da kaybedersek sağlık olsun..

İnönü’ de görüşmek üzere..

NOT: Bu postu yolladığım günün hemen akşamında aldığım bir duyum neticesinde öğrendim ki, Heaven and Hell‘ in iptali söz konusu olabilirmiş. Daha sonra yapmış olduğum küçük bir araştırma neticesinde Kerrang dergisinin şu haberini de okuyunca durumun vahameti daha açık bir şekilde ortaya çıkmış görünüyor maalesef..

Sonisphere Programı Açıklandı / 4 Büyükler Aynı Günde” üzerine 8 düşünce

 1. Ömer Faruk

  Abi Cuma Namazı vaktinde açılıyor kapılar.Yine Vakit,Taraf vb.medyanın başlıklarını şimdiden tahmin edebiliyorum :)))

  Bu arada Ali Samiyendeki Metallica konserine gitmiştim.Başta Sword Dawn gibi gruplar vardı.Niye katılmamışlar acaba merak ettim.İnönüye gelemiyecem abi Ali Samiyendeki sıcakta çektiğim arbedeyi gördükten sonra illalah ettim.Birde zaten Cuma,C.tesi çalışıyorum.Neyse dedim.Sana iyi eğlenceler dilerim.Yorumlarını görürüz inşallah burda festivalle ilgili.

  Cevapla
 2. Kaan Kavuşan

  Ben Cumartesi gününü tercih ederim o isimler gelirse 🙂

  Ve evet, Hayko inanılmaz sırıtıyor.

  Cevapla
 3. Great White

  Bakacaz artık Ömer. Ozzy işi kesinleşirse ona gelirsin belki:)

  Kaan, o isimlerin hepsi birden gelecek olsa eyvallah tabii:)

  Cevapla
 4. ilnevyA

  Ayın 7'sini bekliyorum bileti almak için. Kartın ekstresi kesilecek. Anlamadığım biletixte kombine 4. kategori var gözüküyor ama almaya çalışınca alınmıyor.

  Cevapla
 5. Great White

  O değil de, aldığım son dakika haberine göre Heaven and Hell' in iptali söz konusu olabilirmiş..

  Eğer öyle bir durum var ise koca bir piyastosla karşı karşıyayız demektir..

  Cevapla
 6. bigben

  Sonisphere'in diğer ayaklarından haberim yok ama Dünya'nın dört bir köşesindeki bu tarz festivalleri biliyoruz en azından…

  Megadeth'i güneşin altında dinlemek/seyretmek tarihte ilk olabilir.

  Her neyse, yine de farketmez sabahın köründe dahi Hangar 18'e eşlik edebilrim. Trust için illa ki ay ışığına bakmak gerekmez, değil mi?

  Bir de Big Four olayı. Hani bizim Trabzonspor'un malum medya ve genel kamuoyu tarafından konumlandırıldığı yer Thrash piyasasında da Megadeth için geçerli sanırım.

  Şunu bilir şunu söylerim, Kill'em All albümü, Cliff Burton ve Dave Mustaine ürünüdür. Amacım polemik yaratmak değil (Metallica'ya sallamak filan hiç değil) ama Megadeth (Risk dışında) tüm albümlerde Thrash köklerine sadık kalmıştır!

  Slayer'a saygım sonsuzdur.( Hell Awaits ve Show no Mercy'nin yanısıra Diabolous in Musica'yı salık veririm)

  Megadeth'le coşar, biraz Slayer dinler çıkarım. Kulaklıkları takar tüm Killing is my Business'dan başlar Endgame'e kadar dinlerim. Belki Dolmabahçe'de başlayan serüven Emrigan'a kadar uzar.

  NOT: Geçen akşam Rock Fm'de Catafalque'dan Metehan (Çakır) söyledi. Heaven & Hell iptalmiş.

  Tüm oklar Iron Maiden'ı gösteriyor. Hıdırellez'de birçok kişinin dilekleri arasında bunun olduğuna eminim.

  Bu yorumun üstüne de Alice in Chains / Check My Brain iyi gider 😉

  Saygılarımla

  Cevapla
 7. Great White

  Ben bize biçilen Megadeth konsprtine razıyım gene..

  Ama maalesef bize daha çok Anthrax muamelesi yapılıyor ortamda:)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir