Altı As, İki Yedek, İki Safra


Turkcell Süper Lig’ de şu güne kadar 6+2 olan yabancı futbolcu sınırlaması esnetip bükülerek 6+2+2 olarak kabul edilmiş..

Yani 6 oyuncunuz eskisi gibi ilkonbirde olabilirken yedek kulübesindeyse diğer iki yabancı bekleyecek. Diğer yabancılar ise o hafta kadroya dahi giremeyeceklerinden dolayı “Topa yabancı” statüsünde olacaklar muhtemelen..

Şimdi bu kadro dışında tutulacak ama bünyede barınabilecek +2 yabancının mantığı ne olabilir? Mesela eldeki yabancı rotasyon imkanını artırarak sakatlık ve cezalı oyunculardan asgari şekilde etkilenmeye karşı bir önlem olarak değerlendirilebilir belki. Bunun haricinde gelecek vaad eden potansiyeldeki genç yabancı futbolculara yapılacak yatırımları cesaretlendirebilir hatta..

Fakat diğer yandan da yapılması olası kalitesiz transferler ile ligimizi bir nevi mülteci kampına da çevirebilir rahatlıkla. Tabii bunun yanında yabancı futbolcu enflasyonu neticesinde yerli futbolcularımızın kadroda yer bulma şanslarını zorlaştırarak Milli Takımlar’ a sunulan futbolcu portföyü kısmen de olsa daralacaktır illa ki. Hele ki genç futbolcuların istihdamı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacağını düşünmek pek de abes kaçmaz sanırım..

Ayrıca son ihaleden sonra yayın değeri astronomik rakamlara ulaşan ligimizde bu paralardan nemalanacak kulüp idarelerinin söz konusu meblağları yurt dışına oluk oluk akıtmalarına sebep olacak bir başıboşluğa sebep olması ihtimali de cabası tabii..

Bir de şu var ki Avrupa’ da bizim futbolcularımız yabancı statüsünde sayılırken biz neden burada böylesine “misafirperveriz” ki dışarıya karşı? Adam seni Afrikalı ya da G. Amerikalı statüsünde görerek resmen vize uyguluyor ama sen “gel geç” modundasın resmen. Bu durum, yıldız statüsündeki yerli futbolcularımızın ceplerini olduğundan daha fazla doldurabilecekken, rotasyondaki çoğunluğu oluşturan diğer futbolcularımız ciddi sorunlar yaşayabilir. Öyle ya.. Dışarıda zaten yabancı konumundayken, buradaysa seni kendi ülkelerinde yabancı olarak gören adamlardan kendine bir yer bulmaya çalışacaksın. Bunların da ötesinde, adeta vatandaşlık kavramının içini boşaltırcasına devşirilip duranlara değinmiyorum bile..

Yani 6+2+2 denkleminde eşitliğin diğer tarafında nasıl bir sonuç çıkacağı şimdiden muamma..

Uzun lafın kısası, şimdi seyreyleyin cümbüşü..

Altı As, İki Yedek, İki Safra” üzerine 10 düşünce

 1. SirEvo

  Sınır 8 iken 11 yabancı olan Beşiktaş'ta, şu genişlemeden sonra ben en az 20 yabancı bekliyorum. Altyapıdan falan da genç çıkarmayalım artık, ne gerek var yahu yabancılar varken.
  Milli takıma da sürekli türkleştirip koyarız artık, yazık vallaha yazık ya..

  Cevapla
 2. Great White

  evet sirevo, çok doğru dedin..

  hatta yazıya da küçük bir ekleme yaptım..

  hakkat yetmiyor, bir de üzerine devşiriyoruz bunları 🙂

  Cevapla
 3. TA

  sıradan yabancıların artacağı kesin.her sene bu yabancıları yollamak içinde bir yığın para verecekler.sonuçta 10 yabancıdan sezon sonunda 4ü az süre alacak.ve yollanacak.son zamanlarda yabancı alırken de yollarkende para ödüyor kulüpler.

  Cevapla
 4. TA

  bu karardan en çok memnun olan yabancı kulüpler ve managerler olsa gerek.hele son yayın ihalesinden sonra gözler tamamen süper lige çevrilmiştir! 🙂

  Cevapla
 5. maRco

  sonra neden milli takımda hep aynı isimler oynuyor ulan 10 yabancı oldu sen aldıkça hangi türk sivrilcek artık

  Cevapla
 6. Akay

  tribünde oturacak yabancı için izin veren federasyon bize euro 2016'yı nasıl vermezler diye ağlıyordu geçenlerde.stadları tüm türkiye'ye yaymak yerine sadece orta batı bölgelerde kuracaksın sonra gelip böyle saçma bir kurala imza atacaksın. bambaşkaymışsınız.

  birini eleştirmeden önce "herhalde benden az bilmiyordur" diye düşünüp niye öyle bir davranışta bulunduğunu anlamya çalışırım. sabahtan beri düşünüyorum federasyonun bu kararını kafayı yiyeceğim.

  ben büyük takımların yerinde olsam arjantinden tribün lideri getiririm iki tane. attırırım imzayı. nasıl olsa tribünde oturmayacak mı bu adamlar hiç değilse ortamı coştursunlar.

  Cevapla
 7. USD

  Acaba Trabzonspor bu hakkı nasıl kullanacak onu çok merak ediyorum açıkçası.Brüls ve Papyi takıma çağırabilirler.En azından Trabzonsporla antrenmanlara çıksalar bile Hollanda ikinci liginden daha fazla tecrübe edinirler.

  Cevapla
 8. Great White

  Ben pek emin değilim USD..

  En azından ben olsam bir şekilde sahada olmayı tercih ederdim. Futbol oynamayı yani..

  Cevapla
 9. Ömer Faruk

  Abi Miroslaw Szymkowiak ı alalım bence Tribünde otursun yeter ne dersin.Onun gibisi ben bu takımda görmedim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir