Vuvuzela Gölgesinde Görkemli Açılış


G. Afrika 2010 Dünya Kupası’ nın ilk gününde gerçekleştirilen son derece muazzam açılış törenine rağmen aylardır üzerine onlarca tartışmanın yaşandığı şu vuvuzela denen illetin bu büyük organizasyonun keyfine limon sıkacağı daha ilk günden belli oldu maalesef. Tribündeki onbinlerce taraftarın pozisyonlara olan sesli tepkisini, renkli tezahüratlarını tamamen devre dışı bırakarak adeta bir on kasım sireni gibi kesintisiz şekilde 90 dk. boyunca çalınıp durması hakikaten de dayanılacak türden bir zulüm olmasa gerek..

Blatter‘ in turnuva öncesinde bu enstrümanı Afrika kültürünün bir parçası olarak görmesi ve bir nevi zenginlik olarak değerlendirmesi yöre halkına saygısızlık yapmaktan kaçınması şeklinde yorumlanabilir olsa bile G. Afrika yetkililerinin bu ruhsuz kakafoniye izin vermemesi gerekirdi aslında. Yani şöyle otantik bir enstrüman olsa gene bir yere kadar anlayacağım da, ülkemizde pazarlansa muhtemelen “Ne alırsan 1 milyon” dükkanlarında satılacak türden kalitesizlikteki plastik zımbırtıların böyle büyük bir futbol şölenine damga vuruyor olması tam bir andavallık örneği olsa gerek..

Bu vuvuzelalara bellli bir sınırlama getirilmez ve turnuva sonuna dek aynı şekilde devam edilirse G. Afrika seyircisini bütün zamanların en dangalak izleyici kitlesi olarak hatırlayacağım kendi adıma..


Bu arada açılış maçında ev sahibi G. Afrika ile 1-1 berabere kalan Meksika‘ nın oyunsal anlamda rakibine karşı çok daha etkili olduğunu, topla daha fazla oynadığını ve oyunu istedikleri gibi yönlendirdiklerini gördük. Özellikle Dos Santos‘ un bu turnuvada en azından 3 maç boyunca büyük sükse yapacağı, şayet tur atlamayı da başarırlarsa yıldızının çok daha fazla parlayacağını söyleyebiliriz sanırım. G. Afrika takımındaysa mükemmel bir açılış golüne imza atan Tshabalala ve kanat akınlarında oldukça etkili gözüken Pienaar başarılı bir görüntü çizdiler..

Gece oynanan Uruguay Fransa maçı ise umarım turnuvanın en keyifsiz maçı seçilir de daha kötüsüne şahit olmayız. Fransa maç boyunca topa daha hakim taraf olarak gözükse de Uruguay defansı müthiş bir savunma örneği göstererek rakibine tek bir gol pozisyonu fırsatı dahi vermeden maçı tamamladı. Açıkçası bundan daha sönük ve pozisyon fakiri bir maç daha izlemeyecek olmamız dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir