Aranıyor! Fatih Terim

Neredeyse bir yıl geçmiş yazmış olduğum İmparator Fatih Terim Gerçekleri başlıklı yazımın üzerinden. Hatta o yazının sonlarında şayet Rijkaard’ a sabredilmeden gönderilirse tarihin bir kez daha tekerrür ederek Fatih Terim’ in tekrardan Galatasaray’ ın başına getirilebilme ihtimaline de değinmiştim. Ancak görünüşte başarısız bir sezon geçirmiş olmasına rağmen “doğal olarak” isminin kalitesi ve kredisi sayesinde görevine devam edebilen Rijkaard bu tahminimin ya da (GS li olsaydım) endişemin gerçekleşmesini en azından ötelemeyi başarmış gözüküyor. Hepimizin gayet net hatırlayacağı üzere tam on yıl önce Milan ile ilişiğinin kesilmesinin ardından iki yıl boyunca boşta kalmasına rağmen kendisine kapılarını açan takım Galatasaray olmuştu. O dönemde Lucescu’ nun yerine takımın başına getirilmiş ve sonrasında hem saha sonuçları anlamında hem de maddi yönde büyük bir hüsran yaşanmıştı. Şimdi Lucescu’ nun koltuğunda oturan adam ise Rijkaard. Tabii bu bir kehanet ya da bir nevi beklenti falan değil, sadece küçük bir anekdot..
2010 Dünya Kupası elemelerinde Milli Takımımız’ ı ilk ikiye sokmayı başaramayan ve 10 maçta sadece 15 puan toplayarak Bosna Hersek’ in gerisinde grubu 3 ncü olarak tamamlamamızın sorumlusu olan Fatih Hoca halihazırda tatiline devam ediyormuş. Koca bir sezonu boşta geçiren ve bütün takımların yeni sezona hazırlandığı şu günlerde hala herhangi bir takım ile anlaş(a)mayan Fatih Terim’ in adı İran ve Endonezya Milli Takımları ile anılıyor. Haber ajanslarının satır aralarına sıkıştırılan bu haberlerin doğruluk yüzdesinden emin olamasak da adı bir kısım medya tarafından daha düne kadar Avrupa’ nın üst düzey kulüpleri ile birlikte yazılan Fatih Terim’ in hem mesleki hem de itibar açısından ciddi bir düşüş içerisinde olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Kaldı ki bizzat kendi röportajlarında dahi Avrupa’ nın bazı büyük takımlarından teklif aldığını ama bu teklifler arasından seçim yapmak konusunda kararsız kaldığını söylemişti tecrübeli hoca..
İşte bu tablo bile bazı acı gerçekleri artık net bir şekilde görmemizi ve bir takım olgular hakkında daha rasyonel düşünmemizi sağlayabilir aslında. Gözümüzde abartılı bir şekilde yücelttiğimiz, hatta kimi zaman neredeyse tanrılaştırdığımız bazı kişi ya da takımların aslında hiç de düşündüğümüz kadar heybetli olmadığı realitesini bize acımasızca gösterebilir. Belki de tablodaki asıl görüntüyü tüm çıplaklığı ve detaylarıyla görebilmek için birkaç adım geriye çekilerek o tabloya biraz daha uzaktan bakmak gerektiği düşüncesi hasıl olabilir. Daha doğrusu gerçekten hak edenlerin hak ettikleri yere gelebilmelerinin önünü açabilir..
Kimbilir..

Aranıyor! Fatih Terim” üzerine 11 düşünce

 1. JEUNESTURCO

  benden sana ek bilgi
  -Türkiye Süper Liginde üst üste 4 kez şampiyonluk yaşayan ilk ve tek teknik direktör
  -Türk futbol tarhinde Türkiye U-21 futbol takımı ile Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk yaşayan ilk ve tek teknik direktör
  -8 mayıs 2008 italya devlet nişanı almış tek türk hoca
  -2008 avrupa şamp. en iyi t. direktör ünvanı
  -2001-02 de milanı çalıştıran(büyük bi takımı çalıştıran tek türk antrenör)
  -türk milli takımını avrupa şamp. taşıyan ilk antrenör
  -Avrupa'da bir Türk takımını şampiyon yapan ilk ve tek teknik direktör (gs uefa cup)
  – Avrupa'nın üst düzey liglerinde bir kulübü kupa finaline taşıyan ilk ve tek teknik direktör(fiorentina)
  -2 de türkiye kupası mevcuttur
  Arkadaş hala senin bu yazılar bilinçli olarak yazdığına inanmıyorum.yani f.terimi ne sanıyodun sen.futbol bilginde az olabilir.hani 2010 w.c katılamadık tühh allah belanı hoca.
  bide yazmşsın ki sepp piontekin mirasıyla milli takımı bi yere getirdi.yahu adama derler uefa cup tada mı piontek vardı.diyelim ki piontek diyosun o zaman dünya 3. lüğünde f.terimin kurduğu kadro şamp. oldu ş.güneş in hiç bi payı yok yada avrupa şamp. m.denizli nin başarısında.
  EĞER KARİYER VE VERİLER ANLAMINDA FATİH TERİMDEN DAHA BAŞARILI Bİ TÜRK HOCA BİLİYOSAN LÜTFEN PAYLAŞALIM.SÖZ TABLOYA GERİDEN BAKACAM

  Cevapla
 2. Great White

  Jeunesturco..

  Geçen sene yazmış olduğum Fatih Terim Gerçekleri başlıklı yazımda tek tek değindiğim mevzuuların hepsini "bilgi" maiyetinde tekrar etmişsin; teşekkürler!

  Cevapla
 3. JEUNESTURCO

  ''Teknik Direktörlük kariyerinin son 20 yılı boyunca kısa süren İtalya macerasını saymazsak Milli Takım ve içerisinden doğup yetiştiği Galatasaray haricinde hiçbir takımda görev al(a)mayan Terim' in bir sonraki durağı neresi olacak?''

  şu yazında mı bahsediyon gerçekten eğlenceliydi ne dediğini bide açıklayan bi metin yazsan iyi olurdu.herhalde sen bile yazıarını okumuyo olmalısın ki ''Geçen sene yazmış olduğum Fatih Terim Gerçekleri başlıklı yazımda tek tek değindiğim mevzuuların hepsini "bilgi" maiyetinde tekrar etmişsin; teşekkürler'' böle yazmışsın..wikipedia vardır bilirmisin fatih terim yz çıkar.ayrıca hala bekliyorum.hani bahsettiğin ve açıklayamadığın gölgede kalmış türk hocası kim ? sana 1 ay daha mühlet yok yok 10 sene daha.10 sene sonra yani 2020 de bana açıklarmısın ?
  genç bi arkadaş ise hagi olmasa terim olmazdı yazmış.mevzu o değil.onu belirtiyim mevzu arakadaşın f.terimi çok abarttık aslında adammı bu ya tabiriyle yazı yazması.ayrıca genç adam milli takımdada hagi mi vardı
  NOT:F.TERİMDEN DAHA İYİSİNİ YAZANA KADAR EN İYİSİ FATİH TERİM MİŞ YAZMANI TAVSİYE EDERİM.bak rating in artıyo sayemde yorum yapıyom diye.

  Cevapla
 4. JEUNESTURCO

  ve son yazım gerçekten ister abi ister kardeş tavsiyesi de
  önce adama yuhhh o kimmiş be hoca mı o deyip sonra ben o dediklerini 1 sene önce yazdım ki demek gerçekten yaşla alakalı olmalı.kusura bakma kardeş cvp yazamazsam sana bi daha.ama gerçekten dost tavsiyesi yazmak için yazma.yada yazdıklarını buraya koymadan önce bi oku

  Cevapla
 5. Fatih Çınar

  Yıllık 1,2 milyon Euro aldığını yazmamışsın. Aylık 220 bin TL çok geliyordu ya bize(!). Şimdi Hiddink'in 3,75 milyon eurosu,evi,arabası,sınırsız kredi kartı,sınırsız uçak bileti vb bizi başarıya götürür. Sen Hiddink gibilerin arkasında dur, Terim'i böyle yerin dibine göm arkadaşım.

  Cevapla
 6. yoltarafi

  Dünya 3.sü Senol Günes mesela en örnek, en efendi Teknik Adamlardan. Egomanda degil…

  Türkiye ne kadar Arkasinda durdu ? 🙂 Trabzonsporlu olarak pek Begenmem…

  Kisisel sempatisine göre oyuncu alip, oyuncu kesen Terimi begenmemizmi lazim?

  Cevapla
 7. Ufuk İlkay

  Galatasaray’la UEFA kupasını aldığında, Milli takımla Avrupa şampiyonasındaki başarısında tüm ülke beraber sevinmişti. İtalya’ya gittiğinde fenerlisi, Beşiktaşlısı, Trabzonlusu hep birlikte Fiorentina taraftarı olmuştu.

  Galatasaray’daki, mili takımdaki, italyadaki haklı başarılarından sonra inanılmaz bir egosu oluştu. En iyi ben bilirim, ders almam ders veririm düşüncesi yüzünden kendini ispatlamaya çalıştı. Özellikle futbol özellikleri yerine kendi egosuna göre futbolcu seçimleri bir çok kişiden kendini soğuttu. Milli takımın başından gitmesi için milli takım yenilsin diyenler oldu.

  Fatih Terim ümit milli takımın başındayken Piontek gibi bir akıl hocası vardı. Fatih Terim olmasında Piontek sayesinde oldu desek yalan olmaz. Piontekten sonra bildiği ümit milli takımı, A milli takıma taşıdı. Ben aynı şeyi Fatih Terim’den de beklerdim. Kendisi gibi yetiştirecek birini bulmasını isterdim.

  Lafı fazla uzatmayayım. Kısaca Fatih Terim Türkiye’nin en iyi hocası iken bir anda ülke insanın %80-%90’nının nefret ettiği birine dönüşmesinin tek nedeni kendisidir. Geçmiş başarısı sayesinde oluşturduğu krediyi kendi kendine bitirdi. Son dünya kupası elemelerinde gruptan çıkamaması yüzünden de kredisi eksiye düştü.

  Cevapla
 8. USD

  Yazmayayım diyorum hani gsli arkadaşlarla laf dalaşına girmemek için de.Yani bazı şeyleri at gözlüğünün içinden de görebilmeniz lazım.Yani bu kadar da egoist olmanın alemi yok.Hıncal Uluç'un Şenol Hocanın milli takımı dünya şampiyonu yaptığı sene net hatırlıyorum kravatının rengine kadar karıştıklarını biliyorum.Aynı Hıncal Uluça bir kimse de çıkıp Fatih Terimin gömleğinin neden dışarı da olduğunu, süklüm püklüm halini neden eleştirmediğini sormuyor.Tabi canım gs nin başında başarıdan başarıya koştu ya.Kendi adamları ya.Artık şu dar çerçeveden bakmayı bırakın.Terim milli takım patronluğunu yapamadı.Yüzüne gözüne bulaştırdı. Ama gelen hiddink'le de olmayacak. Şu anki izlenimim kadroyu Oğuz Çetin belirliyor.Çekirdek adamları. Fatih Terimin bir numaralı yardımcısı milli takımdan hani.Yani hiddink başarısız olursa da bunu gene aynı kel kafada arıyacağım anlamına geliyor.

  Cevapla
 9. SpilNet

  İster Galatasaray'lı ister başka bir takımlı olsun herkes Fatih Terim'in başta Galatasaray olmak üzere herhangi bir Türk takımında görev almasından ciddi bir şekilde endişe duymalıdır. Fatih Terim'in Türk Futbolunun gelişimi için en ufak bir çabasını görmediğim gibi kendisini sürekli olarak öne çıkarmakta çok usta olduğunu gözlemledim yıllardır. Kısacası o yalnızca kendisini düşünür.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir