Young Boys, Fenerbahçe, Sergen, Aykut

Dün akşam Young Boys ile Fenerbahçe arasında oynanan ve 2-2 lik beraberlikle sona eren Şampiyonlar Ligi 3 ncü ön eleme karşılaşması beklediğimden çok daha fantastik ve keyifli bir mücadeleye sahne oldu doğrusu. Şimdiye dek dolu dolu izleme şansını bulamadığımız Young Boys takımının Türkcell Süper Ligi’ ndeki en kalburüstü takımlarından bir tanesini maç boyunca sürklase edişini ibretle ve (bir Fenerbahçeli olsaydım) dehşetle izledik..
Maçın detaylarına, takımların sistemlerine, oyuncu performanslarına ve gerekli gereksiz istatistiklere girmek istemiyorum. Herkes maçı açık kanaldan izledi zaten. Ancak Young Boys takımının sağ kanadında banliyö treni misali sürekli gidip gelen Sutter ve Degen’ in göstermiş oldukları insanüstü performanslarını , forvet arkasında görev yapan Costanzo’ nun ayağına aldığı her topu birbirinden farklı varyasyonlar ile tehlikeli hücum varyetelerine dönüştürmesini, üç hücumcu ortasaha oyuncusunun önünde tek forvet gibi oynamasına rağmen maçın gidişatına göre oyun kurucu rolü de üstelenerek Fenerbahçe savunmasının tüm dengelerini alt üst eden Bienvenu’ nun haklarını vermek gerekir..
Maçı yorumlayan Rıdvan Dilmen’ in bir türlü adlandıramadığı Young Boys’ un oyun sistemine en uygun tanım bana göre “topun olduğu her alanda çoğalmak” felsefesinden beslenmekte. Topun Fenerbahçe yarısahasında olduğu evrelerde takım halinde o bölge çevresinde yoğunlaşan Young Boys takımı, Fenerbahçe’ nin geliştirdiği toplam iki üç atak esnasında ise yaş olarak hayli genç bir kadroya sahip olmalarının da avantajıyla geriye çabucak dönebilme silahını kullanmaya çalıştılar. Fakat son derece dinamik ve yetenekli bir kadroya sahip olmalarına karşın kısıtlı olan oyun zekaları ve tecrübesizliklerine şanssızlık da eklenince yirmiye yakın net pozisyonundan sadece iki gol üretebildildikleri gibi kalecilerinin tek bir kurtarış yap(a)madan tamamladığı maçta kalelerinde iki de gol görmekten kurtulamadılar..

Takım halinde aşırı kötü performans gösteren Fenerbahçe’ de göze batan isimler olarak Emre, Stoch, Volkan ve tam üç kez gole izin vermeyen kale direklerini sayabiliriz sanırım. Stoch her ne kadar maç yorumcuları tarafından anlamsızca eleştirilse de müthiş bir transfer olduğunu ortaya koydu. Çekinmeden sorumluluk alan, yardımlaşan, sürekli alan değiştiren, topu çok iyi saklayan, şut deneyen ve temposu hiç düşmeyen bir oyuncu. Adeta kabus gibi geçen şu maçtan sonra Fenerbahçe taraftarının içine su serpebilecek adam rolündeydi dün Stoch..
Maç sonrası röportajında oynanan berbat futbolu sahada on kişi kalmış olmanın getirdiği zorluklara bağlamaya çalışan Aykut Kocaman’ ı ise hayretle izledim. Kazım’ ın tam bir andavallık örneği göstererek almış olduğu kırmızıya gösterdiği “üstü kapalı” sert tepki manidar olsa da sahada eksik kalana dek kalesinde görmüş olduğu en az sekiz net pozisyonu pek dikkate almamış olsa gerek sanırım..

Bir paragraf da ekranların nefes almadan konuşan ama pek de fazla şey anlatmayan adamı Sergen Yalçın’ a açalım. Önce kendi tabiriyle Sıkoç’ a ve Alex‘ e yüklenen Sergen, tuhaf bir tespit ile Fenerbahçe’ nin klasik 4-4-2 sistemiyle oynadığını dile getirdi. Ardından bence kısmen doğru bir tespitte bulunarak kadrodaki Brezilyalılar’ ın alayına şöyle bir giydirdi. Bunla yetinmedi, Ersin Düzen’ in bazı futbolcu performanslarına eskiden gazetelerin soru işareti koyduklarını hatırlatması üzerine “Alex’ e koyarsın, Christian’ a koyarsın, Kazım’ a koyarsın, Gökhan’ a koyarsın” diye sayaraktan içini de şöyle bir döktü! Reklam arasına girerken aslında bizlerin sorması gereken “Daha bitmedi mi ya?” sorusunu Ersin Düzen’ e yönelten Sergen Yalçın, finali ise sağlı sollu Young Boys akınlarına vurgu yaparak “Devamlı vurduruyoruz, devamlı vurduruyoruz” şeklinde tamamlayarak adeta zirve yaptı!!
Kısacası her açıdan keyifli ve alabildiğine renkli bir maç oldu Young Boys – Fenerbahçe maçı..

Young Boys, Fenerbahçe, Sergen, Aykut” üzerine 6 düşünce

 1. Ömer Faruk

  Soner Abi Peki 2.Hafta Trabzondaki maç ve Fenerin bu durumu hakkında görüşlerini alabilir miyim?

  Cevapla
 2. Great White

  Ömer, her ne kadar Fener' in ortaya koyduğu kötü futbol 2 nci hafta oynayacağımız maç öncesinde iştahımızı kabartmış olsa da kadromuzda Degen gibi bir adam forvetimizde ise Bienvenu gibi bir santrfor yok maalesef..

  Ama "Umut" her zaman vardır, o ayrı:)

  Cevapla
 3. kuzen larry

  Dikkat ettim sergen program biter bitmez kamera daha bunlardan çıkmadan ayaklanıyo her seferinde. hemen mikrofonu çıkarmaya falan başlıyo. Ulan bu ne tezcanlılık? O mikrofonu çıkartıp, hemen muhasebeye gidiyo, ntv den günlük yövmiyesini alıp oradan da gecelere akıyo gibi geliyo bana. yövmiye kısmı hariç muhtemelen öyledir de zaten.

  Cevapla
 4. Ömer Faruk

  Abi Peki Rıdvan Dilmen dün akşamki Beşiktaş için Trabzona bu taktikle giderse 4lenir geri gelir dedi Yorumunu alabilir miyim :))

  Cevapla
 5. Great White

  ne diyeyim, ağzından bal damlamış:)

  keşke o 4 golü kimin atacağını da söyleseymiş..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir