22 Milyon Fenerbahçe’ yi İzleyecek!

Tabii ki başlıktaki 22 milyondan kasıt taraftar ya da okuyucu sayısı değil, Fenerbahçe’ nin biraz da plansız programsız şekilde harcamış olduğu avroların çok büyük ihtimal ile sezon boyunca sahaya hiçbir şekilde yansımayacak olan bedeli..

TFF tarafından 6 as, 2 yedek, 2 safra şeklinde yürürlüğe sokulan yabancı sınırlamasının daha ilk sezonda nasıl bir fiyaskoya ve bir o kadar da müsrifliğe dönüştüğünü gösteren bir tablo bu aslında. Zira kadrosunda “+2” statüsünde sayılamayacak derecede yüksek maliyet içeren toplam 10 yabancısı bulunan Fenerbahçe’ nin lig maçlarında görev verebileceği futbolcular az çok belli zaten..

Defansın göbeğinde uyumlu bir ekip haline gelen Bilica-Lugano ikilisinin bozulmayacağını ve savunmanın solundaki Dos Santos’ un alternatifsizliğini hesaba kattığımızda bu üç futbolcunun da yeri sağlam gözüküyor. Ortasahada Alex, Stoch, Dia ve Christian’ ın, forvet hattında ise son transfer Niang’ ın en azından kadroda yer bulacakları da kesin. Hatta bu sekiz futbolcudan iki tanesinin de kulübede oturmak zorunda kalacağı gerçeği de cabası..

Geriye “safra” olarak iki futbolcu kalıyor. Bu isimler de büyük bir sürpriz olmazsa 17,5 milyon avro maliyeti olan Güiza ile 4,5 milyon avro maliyetli Deivid olacak. Yani Fenerbahçe’ nin tam 22 milyon avrosu kulübeye dahi giremeyerek tribünde oturarak Fenerbahçe’ yi izleyecek. Üstelik saha içine adım atmadan kazanılacak olan yıllık astronomik ücretler de üzerine katmerlice eklenerekten..

Fenerbahçe kadar olmasa da başta Beşiktaş dahil bir çok takımımızın da sorunu haline gelen bu çarpık tablonun oluşmasındaki asıl suçlunun Federasyon mu yoksa Fenerbahçe mi olduğu konusu ise tartışmaya açık olsa gerek..

22 Milyon Fenerbahçe’ yi İzleyecek!” üzerine 12 düşünce

 1. Anonymous

  Fenerbahçe üzerinden popülizm yapıyorsunuz.

  Aynı hesapları tüm takımlar için görmek isteriz.

  Cevapla
 2. Great White

  bu yazıdan en son şikayet etmesi gerekenler Fenerbahçelilerdir sanırım..

  6+2+2 kuralını kendileri önermediyseler tabii ki..

  bu arada TS nin toplam yabancı futbolcu maliyeti zaten 22 milyonu ancak buluyordur herhalde:)

  Cevapla
 3. Anonymous

  Federasyonun bu kararı Beşiktaş ve Trabzon için çıkardığı biliniyor. Güiza bu kararla alakalı ve değil maliyeti konusunda zaten bir sorun. Bucaspor, Fenerbahçe'yi tribünden izleyecek gibi bir yaklaşımda yapılabilinir, Güiza'nın maliyeti hakkında. Ama asıl anlatılmak istenen 6+2+2 mi yoksa yanlış yapılan maliyetli futbolcu transferi mi?

  Cevapla
 4. Cezasahasi

  Bence Transfer politikası… Fakat Fenerbahçe son derece doğru bir eğilimde şu sıralar. Aldığı 3 yabancıya da güvenim sonsuz benim mesela. Niang yaşlı olsa da Fransa Liginin en etkili forvetlerinden biriydi. Yaşlı demişken de van Hooijdonk'tan genç. Kewell'den de. Ligin altını üstüne getirebilecek, yeni oyun düzeninde akınlarının yönünü hızlıca değiştiren Fenerbahçe'nin aradığı dağıtıcı hücum oyuncusu gereklerini yerine getirebilecek bir oyuncu. Stoch zaten kendiniy avaş yavaş gösteriyor. Issiar Dia ise en çok gelişme beklediğim isim…

  Eski Fenerbahçe tam bir canlı cenazeydi Yabancı tercihleri açısından. Bu yeni dönemdeki artıları umarım devam eder. Yine de ıskartaya çıkan paralara baktıkça maşallah diyesi geliyor insanın..

  Cevapla
 5. onur

  Bu konuda en masum GS kalıyor sanırım üç büyükler içinde. Elano'nun da satılmazsa mecburen ilk 11 oynatılacağını varsayarsak tüm yabancıları ilk 11 oynayacak demektir yeni transfer yapılmaz ise. Haa bu ne kadar tatmin edici ayrı konu; keşke para olsaydı da kenarda oturtsaydık diyor insan 🙂

  Cevapla
 6. Futbo.Net

  6+2+2 yabancı kuralının saçma olduğu fikrine katılıyorum. en son +2 ancak 18-20 yaşındaki yabancılardan seçilir ve reserv ligde oynatılırsa mantıklı olabilir. o yönde seçimler yapılırsa hem maliyetleri fazla olmaz, hem de takımın yetenekli yabancıları yıldız olmadan keşfetme şansı olur. o açıdan son +2'nin 23 yaş altı olması gibi bir kriter getirilebilir bence.

  olayın fenerbahçe üzerinden yorumlanmış olması ise talihsizlik. çünkü bu kurala daha çok ihtiyacı olan, kadrosundaki 12-13 yabancıdan hangilerini gönderip 10 yabancıya düşüreceği belli olmayan takım beşiktaş'tı.

  artı guiza'yı tribünde sayıp şu kadar maliyeti var yazmak da popülistliktir. sonuçta guiza'nın gideceği belli.. uygun teklif geldiği anda satılacaktır. takım ondan yararlanmayı düşünmüyor. sadece geçici olarak kontenjan dahilinde kadroda tutulur.

  2. bir nokta, tribündeki oyuncuların maliyetlerinden bahsederken bonservis bedellerini söylemek abes. oyuncuların kulübe maliyeti yıllık aldıkları maaşlarıdır. bu bonservis zaten ödenmiş, guiza bugün de gitse 2 ay sonra da gitse bu değişmeyecek. kaldığı sürece takıma verdiği zarar aldığı aylık paradır, bunun da 22 milyon dolarla bir alakası yok.

  Cevapla
 7. Great White

  futbo.net;

  evet 23 yaş altı şeklinde bir sınırlama getirilirse bana göre de çok daha mantıklı olur..

  diğer eleştirilere gelince..

  beşiktaş' ın mecburen tribüne çıkaracağı adamların maliyetleri ile Güiza-Deivid' in maliyetleri bir değil. beşiktaş elindeki ıskartalarını yollayacaktır tribüne..

  ayrıca "popülizm" ne alaka ki şimdi? ben burada "fener taraftarının feneriumlara gömdükleri paracıklar yanıyoor" demiyorum ki. benimkisi sadece somut bir tespitten ibaret..

  bu iki adam için fenerbahçe toplamda 22 milyon avro vermiş mi? vermiş.

  şimdi bu 22 milyon avroluk iki adam (yarı fiyatına dahi satılamadıklarından sebep) tribünde ıskartaya ayrılmak üzereler mı? evet..

  yazıda da sadece bu var zaten..

  Cevapla
 8. Futbo.Net

  @Great White
  bu 2 adama 22 milyon dolar verildiği doğru, fenerbahçe bu tercihleri nedeniyle zarar da etmiştir, bu konularda hemfikiriz ama bunun 6+2+2 kuralıyla bir alakası yok diyorum ben.

  bugün 6+2+2 kuralı çıkarılmamış olsa da fenerbahçe bu oyunculara bu bonservisleri ödemiş, yine aynı oranda zarar etmiş olacaktı.

  hatta bu kural çıkarılmamış olsa daha çok zarar edecekti. çünkü niang'ı transfer edebilmek için guiza'yı elden çıkarıp kontenjanı boşaltması gerekecekti. hal böyle olunca haraç mezat satacaktı guiza'yı.

  misal bugüne kadar teklif edilen para en fazla 3-4 milyon eurodur ama bu rakam f.bahçe'yi tatmin etmemiştir. kontenjan sorunu olmadığı için 5-6 m € teklif edilene kadar bekleyebilir ama diğer türlü olsa üçe beşe bakmadan şimdiye kadar göndermiş olması gerekecekti.

  sözün özü, ortada bir zarar var evet ama bu yabancı kontenjanından değil fenerbahçe'nin önceki yıllardaki yanlış transfer politikası ve yanlış oyuncu seçimlerinden kaynaklanıyor bence..

  Cevapla
 9. Great White

  futbo.net;

  tamam, eyvallah. o açıdan bakıldığında bence de mantıklı, kabul ediyorum..

  fakat ben diğer açıdan yaklaşmıştım biraz. 6+2+2 kuralı bu derece dejenere edilmemiş olsaydı belki de Fenerbahçe elinde yok paraya çıkarmaya çalıştığı bu futbolcuları kazanma ya da en azından başka takımlara en asgari zararla kiralama yoluna gidebilirdi de. yani bir anlamda yangına körükle gidiliyor gibi bir durum var şimdi sanki biraz..

  yoksa pek tabii ki bu kural çıktığı için Güiza' ya o derece yülksek bonservis ödendiğini söylemiyorum..

  kaldı ki niang' ın da Güiza' dan çok da farklı bir etki yaratabileceği ve geri dönüşümü konusunda ciddi kuşkularım olduğunu da belirteyim, yazıdan bağımsız olarak..

  Cevapla
 10. Tutku

  Deivid kaç senedir bu takımda iyi performans vererek oynadı, çeyrek finalde de katkısı büyüktü. Harcanılan paraların hakkını verdi, ancak performansı şu an ilk 11 için yetersiz. Her aldığınız adam ilk 11de oynayamıyor maalesef. Ne mutlu Fenerbahçe'ye ki kenarda bekleyecek isimleri bile kalitelerini ispatlamış oyuncular.

  Cevapla
 11. Cengizhan TÜRKİŞ

  Bu blogda bu güne kadar gördüğüm en taraflı yazı maalesef. Üzülerek soruyorum ki bu kararın çıkarılmasında Fenerbahçe'nin suçu nedir bir açıklayın. Beşiktaş'ta 250 tane yabancı var iken, hala tamamen temizleyememişler iken bu kararı Fenerbahçe ile ilişkilendirmek ve konuyu paraya dayandırmak çok saçma. Fenerbahçe'nin parasından, yedek bekleteceği yabancılardan kime ne?

  Cevapla
 12. Great White

  neyi açıklayayım ki cengizhan?

  bu kararın çıkarılmasında fenerbahçe' nin suçu olduğuna dair bir imada dahi bulunmadım ki..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir