3 x Fatih Tekke = Bruno Alves

Geçen gün TV’ de alt yazı geçerken rastladım ve hayli de şaşırdım. Rusya’ nın Zenith kulübü, kariyeri Porto’ da ve kiralık gittiği birkaç takımda geçen başarılı stoper oyuncusu Bruno Alves‘ i tam 22,000,000 € karşılığında transfer etmiş..

Ligimizde leblebi gibi gol atan Fatih Tekke‘ yi tam dört sene önce 28 yaşındayken Zenith’ e 7,500,000 € karşılığında sattığımızda ne de büyük iş becerdiğimizi düşünmüştük oysa ki. Şimdiyse bakıyoruz, adamlar 29 yaşındaki bir stoper için o paranın tam üç katını Porto’ ya rahatlıkla verebiliyorlar. Hem de dört yıl öncesine nazaran dünya global bir krizin pençesindeyken..

Şimdi çok da önemsizleştirmek istemiyorum ama sonuçta bu adam bir stoper. Hani bir Terry ya da Puyol da değil üstelik. Kaldı ki onların savunduğu defanslar da yeri geldiğinde patır kütür gol yiyorlar yani. Tabii sözleşmenin içerisine takımın yediği her gole karşılık Bruno Alves‘ den 100,000 dolar kesileceği şeklinde bir şerh düşülmüşse bir şey diyemem!!

İşin ironisi bir yana, Zenith’ in verdiği ya da Porto’ nun kazandığı para da diğer yana biz bu adamlara Fatih Tekke‘ yi tabiri caizse “bedava” ya vermişiz meğer. Üstelik, Türk futbol tarihinin en yüksek bedelli bonservis ücretiyle transfer olan yerli futbolcusu olma ünvanını elde etmesine rağmen..

Bu kıssadan nasıl bir hisse çıkar derseniz, bana göre bu ecnebi tayfası ota b.ka saçarken esirgemedikleri paranın musluğunu bize gelince ingiliz anahtarıyla kısıveriyor her nedense. Herhangi bir ürünü gösterişli bir vitrinden alırken değerinin on katını ödemekten çekinmeyen tüketici modelinin aynı ürünü işporta tezgahında gördüğünde pazarlığın dibine vururcasına çingenelik yapma tribi kısmen burada da geçerli sanırım. Türkiye ligini de bir nevi işporta tezgahı kıvamında görüyor olmalarının altında yatan psikoloji de bu olsa gerek..

3 x Fatih Tekke = Bruno Alves” üzerine bir düşünce

  1. Övünç

    Gerçekten süper bir mevzuya değinmişsiniz.

    Adamlar parayı ne kadar rahat kazanıyorlar.Ben Fm oynerken bile bu adama bu kadar para vermeden önce 10 takla atar daha ucuzunu gencini ararım.Ne bileyim maksat reklamsa git Cannavaro'yu al daha etkili olur.Maksat iyi bir stoper almaksa Beşiktaş'ın yok pahasına verebileceği bir Ferrari'nin Bruno Alves'den çokta eksiği yoktur hadi o ekstrem bir örnek diyelim , Barca'nın bedavaya bıraktığı Rafa Marquez var ?

    Zenit zamanında Danny'ede ederinin 3 misli para vermişti.Mesajları Portekiz'de iyi anlaşılmıştır sanırım : Bizde Para çok ….

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir