Teofilo’ nun Yükselişi Şenol Hoca’ nın Dehasında Gizli

Geçtiğimiz sezon boyunca hayli tartışılmıştı Teofilo. Hatta bilhassa bendeniz tarafından sıklıkla eleştirilmiş ve büyük bir transfer hatası olduğu yönündeki endişelerimi açığa vuran onlarca yorumuma maruz kalmıştı. Peki bu kısa sürede ne değişmişti de Teofilo o birkaç ay öncesine kadar bizi ümitsizliğe sürükleyen görüntüsünün tamamen dışına çıkarak takımına hem oyunsal hem de skor bazında katkı yapan bir silah haline dönüşüvermişti? Böylesine somut bir gelişimi salt mental sebeplere ya da bu ülkenin havasına, suyuna, kebabına alışmış olduğu sanrısına bağlayabilir miydik gerçekten de? Ben kendi adıma bu derece basite indirgenmesini, dolayısıyla arkasında yatan çok daha bilimsel, teknik ve bir o kadar da spesifik sebeplerin bir nevi görmezden gelinmesini alabildiğine kolaycı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum doğrusu..
Tabii ki ortaya bir tez atıyorsak altını da doldurmak gerekiyor. Önce Teofilo’ nun ilk patlamasını yapmış olduğu Süper Kupa Finali’ nden başlayalım. Şenol Hoca’ nın bu sene düşündüğü hücum formasyonunda çok önemli yer tutan Yattara, Jaja ve Umut gibi silahlardan yoksun biçimde Bursaspor karşısında çıkan takım, Teofilo’ nun atmış olduğu üç golle maçı kazanmıştı. O maç sonrasında Teofilo dahi kendi ağzından yayınlanan röportajda hocasına ilk yarıdaki yetersiz performansına rağmen kendisini sahada tuttuğu gerekçesiyle teşekkür etmişti. O gün ben de tribündeydim. Gerçekten de etkisizdi Teo, ancak attığı gollerle görevini fazlasıyla yapmıştı sonuçta..
Derken Süper Lig başladı. İlk maç A. Gücü deplasmanıydı ve sahaya sürülen ilkonbir hücum ağırlıklı bir kadro değildi. Teofilo dahil takımın tüm hücum gücü gene etkisizdi. Ta ki önce Yattara ve sonrasında Umut’ un oyuna girmesine kadar. Sağda Yattara soldaysa Umut ile A. Gücü defansının tüm dengelerini alt üst eden Trabzonspor Umut’ un iki asistinde topların boş kalaye itilmesi neticesinde galip gelebilmiş ve Teofilo gene görevini layığıyla yapan bir santrfor kimliğine bürünüvermişti..

Ardından sıra Fenerbahçe’ ye gelmişti ki bu maç takımın hücum gücünün etkinliği konusunda çok daha yararlı bilgiler edinmemize yardımcı olacak kapasitede bir karşılaşmaydı şüphesiz. Bu maçta hücum hattında Teofilo’ nun yanında Umut ve Jaja yoktu, Alanzinho ve Yattara ise aynı anda sahadaydı. Teofilo bu maçta gol atamadığı gibi çok efektif bir oyun da ortaya koyamamıştı. Fakat ilk yarıda son derece formsuz olan Alanzinho’ nun yerine Umut’ un oyuna dahil oluşunun ardından Trabzonspor ikinci yarıda adeta farkı kaçıran bir oyun ortaya koyarak rakibini sürklase etmişti..
Liverpool’ a içeride attığı tek gol dışında iki maçta da takımın geneli gibi vasat bir oyun ortaya koyduğunu düşünecek olursak Antalyaspor karşısında hafif sakatlığı sebebiyle görev alamayan Teofilo’ nun son sınavıysa Sivasspor’ a karşı olacaktı. Şenol Güneş’ in son haftalarda ısrarla üzerinde durduğu “ultra ofansif” kadrosunda Colman’ ın haricinde Jaja, Umut ve Yattara ile aynı anda sahadaydı Teofilo. Özellikle Yattara’ nın ve ardından oyuna dahil olan Alanzinho’ nun adeta şov yaptığı bu karşılaşmada Teofilo da gardı çoktan düşmüş rakibe iki gol atmakta hiç zorlanmamıştı doğal olarak..
Şimdi sadete gelelim. Yukarıda fazlaca yorum içermeden elimden geldiğince somut örneklerle yapmış olduğum değerlendirme ışığında Teofilo‘ da gözlemlenen bu ani gelişimindeki asıl etkenin Şenol Hoca‘ nın taktik dehasında ve futbolcularından maksimum verim alabilme yetisinde saklı olduğunu düşünüyorum ben. Sonuçta benim de kendisini eleştirirken sıklıkla üzerinde durduğum hava hakimiyeti, sürat, çeviklik ve fiziki açıdan bir takım yetersizlikleri konusunda gözle görülür bir aşama kaydetmemiş olmasına rağmen kazanmış olduğu bu ivmenin mantıklı bir açıklaması olmak zorundaydı..

Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısı boyunca gerek ilkonbirde görev aldığı gerekse sonradan oyuna girdiği istisnasız tüm maçlarda iki stoper arasında sıkışıp kalan ve bırakın skor üretmeyi gol pozisyonuna girebilmekte dahi zorlanan bir futbolcunun bu sezon farklı bir görüntüye bürünmesindeki asıl etken Şenol Hoca‘ nın yeni hücum ağırlıklı kadro formasyonundan başkası değildir. Sol çizgide Umut‘ un İspanya’ daki Villa‘ nın kullanılış biçimine benzer bir dış forvet şeklinde kullanılması, sağ kanatta Yattara‘ nın müthiş formu ve hemen arkasında değişmeli olarak görev alan Alanzinho ile Jaja‘ nın yaratıcıklarına Selçuk Colman ikilisinin de oyun zekaları eklendiğinde Teofilo çok daha rahat bir hareket alanı bulabildi kendisine. Artık onun yetersiz olduğu özellikler sahada kamufle edilirken asıl maharetlerini sergileyebilme yönünde alabildiğine özgür bir ortam sağlanıyordu. İleriye gönderilen uzun topları alıp ayağında bekletmeden sağına soluna servis edebiliyor, rakip defansın odaklanmakta güçlük çektiği diğer ofans oyuncularının varlığı nedeniyle daha geniş bir alanda oynayabiliyor, gerektiğinde bir ortasaha oyuncusu gibi orta yuvarlağa kadar gelerek hücuma zenginlik katabiliyordu artık..
İşte Şenol Hoca açıkça bunu başarmıştı. Kullandığı tek taşla hem Teofilo‘ yu kısmen de olsa kazanmış hem de kendisiyle adeta rakipmiş gibi gösterilen Umut‘ un sırtında birikip duran gol stresini üzerinden alarak onu taraftarın zihnine yerleşen “bal yapmayan arı” yakıştırmasından arındırmıştı. Bu gelişim, hakkının verilmesi gereken bir teknik adam dehasıydı ve görmezden gelinerek basit duygusal çıkarımlar ile harcanmasına gönlüm razı olamazdı doğrusu..

Teofilo’ nun Yükselişi Şenol Hoca’ nın Dehasında Gizli” üzerine 5 düşünce

 1. Zlatan Muratanovic

  derler ya her iste bir hayir vardir diye.. Eger Teo gecen yil boyle oynasa buyuk ihtimal Jaja alinmyacakti.. Sezon basinda kimsenin aklinda Teo yoktu bu sezon, o yuzden Jaja geldi.. Ne oldu ? 2 yildir Trabzonspor'un sikintisini yasadigi forvetteki rotasyon sikintisi farkinda olmadan cozulmus oldu.. Eger bu yil Trabzonspor sampiyon olacaksa, ki o-l-a-c-a-k, bunda genis forvet rotasyonunun katkisi cok onemli olacak..

  Cevapla
 2. Ömer Faruk

  Abi üzerimize çok büyük oyunlar başladı.Şenol Güneş eğer yine harcanırsa Bu camiadan hiç bir şey olmaz.Allah aşkına sadece bugün medyanın bizle ilgili haberlerini bir inceleyin.Sanki çok büyük bir Koas var.

  Cevapla
 3. Great White

  haklısın zlatan..

  benim de en büyük korkum bu sezonu sadece umut ve teo' nun ayağına bakarak geçirmekti açıkçası..

  ne mutlu ki dostu düşmanı kıskandıracak bir hücum gücümüz var elimizde şu an..

  ömer, umalım ve dileyelim ki bu işin ucu şenol hoca' ya kadar varmasın. gerisi teferruat..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir