Demirkol’un Bordo Mavi Sancısı!

El Clasico’ da Barcelona’ nın Real Madrid’ i 5-0 lık skor ile ezip geçtiği maç sonrasında Ntvspor’ da Sergen Yalçın, Mustafa Doğan ve Ercan Taner ile birlikte ekran karşısındaki yerini alan Mehmet Demirkol, çok sevdiği Mourinho’ nun yaşadığı bu acı hezimetin etkisinden olsa gerek canlı yayında “tabiri caizse” kendini kaybetti..
Sürekli hareket halinde olan vücut dilinden, kaşını gözü seyirten jest ve mimiklerinden küçük çapta bir travma yaşadığı alenen belli olan Demirkol, Barca’ nın zaferini akıl almaz bir şekilde Mourinho’ nun “ofansif futbol” tercihine bağlayarak söze başladı. Yani bir başka deyişle, Mourinho’ nun aslında kendi hırsının kurbanı olduğunu ifade etti. Açık söyleyeyim, bu fantastik tespite maç 2-0 olana dek kendi cezasahasının hemen önünde kalecisi dahil 7 defansif oyuncuyla kümelenen R. Madrid ‘ in kenardaki teknik adamı Mourinho dahi arkasını dönerek gülerdi herhalde..
Ancak kendisini dün akşamki programa değin genel anlamda gayet objektif bulduğum Demirkol’ un bu istemsiz tavırları diğer yorumculardan gelen hafif dozdaki itirazlara rağmen artarak devam etti. Barcelona’ nın daha geçen hafta Almeria deplasmanında 8 gol attığı gerçeğini hiçe sayarcasına bu türden etkileyici performansları senede en fazla iki üç kez sergileyebildiğini savundu. O da yetmedi, buram buram etnik ayrımcılık kokan bir edayla Katalan halkına, Barcelona taraftarına ve Guardiola’ ya verdi veriştirdi. Barcelona’ nın Mourinho’ dan intikam almak amacıyla bu derece motive olduğuna ısrarla vurgu yapan Demirkol, etrafındakileri yeterince etkileyemediğini fark edince gemi azıya alarak bu kez de Mourinho’ yu allayıp pullamaya başladı. Gittiği her ülkede başarılı olduğu gerekçesiyle Mourinho’ yu kendince dünyanın en büyük teknik adamı olarak lanse eden Demirkol, Portekizli teknik adamın şu ana dek görev yaptığı her ülkede o ligin istisnasız en pahalı takımlarını çalıştırdığı gerçeğini görmezden geldi pek tabii ki..
Neyse efendim, mevzuu kısır bir tartışma ortamında devam ederken Sergen’ in de araya girmesiyle laf bir başka bordo mavili takım Trabzonspor’ a geldi. İşte o an Mehmet Demirkol kuvvetle muhtemel Trabzon’ da 3-2 kaybedilen maçın ve aradaki 6 puanın da etkisiyle olsa gerek iyiden iyiye kontrolden çıkıverdi. İlk olarak Trabzonspor’ un İstanbul’ da tutunamayan oyunculardan kurulu vasat bir ekip olduğunu ima etti. Oysa durduk yere orta yere yumurtlayıverdiği bu yakışıksız ifadenin arkasını doldurabilecek sadece iki futbolcu vardı Trabzonspor kadrosunda. Bunlardan bir tanesi, hali hazırda Türkiye liginin en formda beklerinden biri olarak kabul edilen Serkan, diğeriyse Trabzonspor’ da tutunamayan G. Ünal’ ın Fenerbahçe’ ye transferinde bir nevi para üzeri misali alınmasına karşın gösterdiği üstün performans ile önce geçen sene Fenerbahçe’ yi şampiyonluktan eden ve bu seneki müthiş performansıyla da Milli Takım’ a kadar yükselmeyi başaran Burak Yılmaz’ dı..

Ancak Demirkol’ un katatonik hali zaman geçtikçe hafiflemek yerine artarak devam etti ve kendisine itiraz getiren Sergen Yalçın’ a duyduğu öfkesini bu kez ülkenin tartışmasız en efektif orta saha kurgularından birini oluşturan Selçuk-Colman ikilisine yöneltti. Türkiye’ nin hali hazırda oyunu çift yönlü oynayabilen nadir defansif ortasaha oyuncularından biri olan Selçuk İnan’ ın Fenerbahçe’ de olsa en fazla ofansif ortasaha mevkiisinin yedek oyuncusu olabileceğini iddia etti. Ardından stüdyodakilerin de şaşkın bakışları arasında bu ikiliye Şenol Güneş haricinde hiçbir hocanın ilk onbirde şans vermeye cesaret edemeyeceğine yönelik tuhaf bir takım şeyler mırıldandı. Ne var ki Demirkol‘ un frenler patlamıştı bir kere. Kelimeler ağzından fütursuzca dökülmeye devam etti. Türkiye’ de eleştirilecek başka bir takım kalmamış gibi Yattara, Alanzinho, Teofilo, Glowacki, Engin, Ceyhun gibi oyuncularını rotasyonda kullanmasına rağmen zirvedeki yoluna emin adımlarla devam eden ve yerli oyuncularının neredeyse tamamı Milli Takım formasına layık görülen Trabzonspor kadrosunu yeterli kalitede bulmadığını söyleyerek programa devam etti..
Son zamanlarda Rıdvan Dilmen‘ in sürekli olarak altını ısıtıp durduğu ligimizin marka değeri ve ihaleyi alan Digitürk’ ün dekoder satışlarının düşmesi yönünde duyduğu endişeyi dile getirdiği çekinceleri, Schuster‘ in kendi basiretsizliğini örtmek adına biz dahil zirvedeki rakiplerini ve ligin futbol kalitesini aşağılayan ukala tavırları, Mehmet Demirkol gibi göz önündeki bazı yorumcuların Trabzonspor’ dan bahsederken “Kalite olarak çok üst düzey olmasalar da takım olmayı başarmışlar, aferin” kıvamında lütufen zikrettikleri başımızı okşayan türden boş beleş ifadeleri her ne kadar ciddiye almamak gerekse de birilerinin bu zokaları yutmadığını da göstermek gerekiyor illa ki..
Üstad Fużūlī boşuna dememiş “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil” diye. O hesap..

Demirkol’un Bordo Mavi Sancısı!” üzerine 31 düşünce

 1. koala

  Adem, bunlar ciddi anlamda rahatsız adamlar. Türkiye'de işler ne yazık ki böyle ilerliyor. Üstüne "Türkiye'nin en iyi yorumcusu" gibi sıfatları yapıştırıyorlar ve hepsi kendinden geçiyor.

  Kendi adıma iki yıldır tv izlemiyorum, hele spor programı hiç mi hiç izlemiyorum. Kafam o kadar rahat ki, anlatamam sana. Bu herifler izlenebildikleri ve konuşuldukları sürece var oluyorlar. Bunlara verilebilecek en iyi ceza yok hükmünde davranmak.

  Ben bir Galatasaraylı'yım. Şenol Güneş'ten ötürü ciddi bir sempatim vardır Trabzonspor'a ama öte taraftan da, "Galatasaray şampiyon olmazsa Fenerbahçe olmasın ama kim olursa olsun" mantığım olmadı. Beni ilgilendirmez kimin olduğu.

  O yüzden gayet net biçimde söyleyebilirim ki, kimin ne oynadığını hepimiz görüyoruz. Kimse aptal değil. Futbol dünyanın en büyük bilinmeyeni de değil.

  Konuşsunlar bol bol, hepsinin kimler tarafından yemlendiği belli ve biliniyor.

  Cevapla
 2. TA

  sanırım mehmet demirkolun ne demek istediğini anlamamışsın.

  1-''Demirkol, Barca’ nın zaferini akıl almaz bir şekilde Mourinho’ nun “ofansif futbol” tercihine bağlayarak söze başladı. ''

  mesutla başlamak ve defans çizgisini 30-35 metrelerde kurmak ofansif oynatmaktır.yani barcaya kafa tutmaktır.oysa geçen sene inter defans çizgisi kale direğinden sadece 20 metre ilerisinde kurulmuştu.açıkcası Inter otobüsü kalesinin önüne park etmişti.doğru yaparak.oysa dün gece bundan eser yoktu.belki mou usta gaza gelmiş olabilir ve ben sizi kaleden uzakta da(30 metre vs) savunabilirim diye düşünmüş olabilir.hele barca gibi bir deplasmanında takımı 10 kişi oynatmak(mesuttan dolayı) intihar gibiydi.buna birde defansı ileride kurmak eklenince sonuç bu oldu.

  2-''İlk olarak Trabzonspor’ un İstanbul’ da tutunamayan oyunculardan kurulu vasat bir ekip olduğunu ima etti.''

  demirkolun demek istediği trabzonun oyuncularına tek tek baktığımızda(kariyerlerine)çok! üst düzey olmadığı ama şenol güneşin sistemi ve idare etme yeteneği ile üst düzey bir takım yarattığıdır.sorunlu oyunculardı çoğu.yada gelirken hava limanında karşılanacak kariyerleri yoktu.ayrıca kalitesiz demedi kanımca.üst düzey değil demiştir.özetle demek istediği iyi bir teknik direktörle orta düzey oyunculardan üst düzey bir takım yaratılabilir.

  3-''Türkiye’ nin hali hazırda oyunu çift yönlü oynayabilen nadir defansif ortasaha oyuncularından biri olan Selçuk İnan’ ın Fenerbahçe' de olsa en fazla ofansif ortasaha mevkiisinin yedek oyuncusu olabileceğini iddia etti.''
  bir defa selçuk defansif orta saha değil.merkez orta saha.ve şenol güneşi burada övüyor.ön liberosuz oynattığı için takımı.yani ofansif forvet arkası yetenekleri olan bir oyuncudan merkez orta saha yarattığı için şenol hocanın doğru yaptığını söylüyor.tıpkı colmanı merkez orta saha yaptığı gibi.

  4-''Yattara, Alanzinho, Teofilo, Glowacki, Engin, Ceyhun gibi oyuncularını rotasyonda kullanmasına rağmen zirvedeki yoluna emin adımlarla devam eden ve yerli oyuncularının neredeyse tamamı Milli Takım formasına layık görülen Trabzonspor kadrosunu yeterli kalitede bulmadığını söyleyerek programa devam etti..''

  demirkolu okumadığın belli.
  alıntıyayım demirkoldan.demirkol aynı şeyleri söylüyor aslında.doğruda söylüyor.
  ''Bugün dünya yüzünde yer alan futbolcuların 99’u aynıdır. Yüzde 1’i farklı…
  Takımınızı, hele de eğer Türkiye’de yüzde 1’lerden oluşturamazsınız. Bu piyasa gereği mümkün değil. Çoğunluğun 99’dan olması zorunluluğu var. Buradaki iş takımınızı total olarak 1’ler arasına sokmak…''
  işte şenol güneş bunu yapıyor.
  http://www.milliyet.com.tr/4-3-3/mehmet-demirkol/spor/yazardetayarsiv/19.10.2010/1303394/default.htm

  5-''Schuster' in kendi basiretsizliğini örtmek adına biz dahil zirvedeki rakiplerini ve ligin futbol kalitesini aşağılayan ukala tavırları, Mehmet Demirkol gibi göz önündeki bazı yorumcuların Trabzonspor' dan bahsederken "Kalite olarak çok üst düzey olmasalar da takım olmayı başarmışlar, aferin" kıvamında lütufen zikrettikleri başımızı okşayan türden boş beleş ifadeleri''

  aslında tam tersini demek istiyor ama sen kalite lafına takımışsın anlaşılan.demirkol trabzonspor gibi pozitif oynayan takımlara destek veriyor.çift ön libero(kazma) ile oynayan takımlara trabzonsporu örnek gösteriyor.bakın sizde ön liberosuz oynayabilirsiniz.
  zaten türk futbolunun ana sorunu bu değil mi?
  türk futbolunu her hafta izliyoruz.kaç maçta tempo var maçlarda.ağır çekim maçlar.organizasyon yok neredeyse.çoğu takımın yaptığı şey alan daraltmak ve sert faul yapmak.türk futbolu aşağılarda ki aşağılamakta normaldir bu durumda.görüyoruz bursanın ŞL deki durumunu.
  acaba şenol güneş yada bu kadronun temellerini atan ersun yanal olmasaydı şu anda oynanan futbol gerçekleşirmiydi?olay teknik adamlarda başlayıp teknik adamlarda bitiyor.

  Cevapla
 3. Adem

  Koala: Yazıyı Soner abi yazdı, Great White yani. Başlığın hemen altında yazıyor 🙂 Aslına bakarsan Mehmet Demirkol, bazı yerlerde "Şenol Güneş'in yaptığı bir devrimdir. Colman ve Selçuk istanbul takımlarında oynayabilirler mi şüpheli çünkü ikisi ne ofansif, ne defansif orta saha. Herşeyi yapıyorlar. Büyük cesaret isteyen bir iş. Tek defansif orta saha oyuncusu bile yok sahada." gibilerinden laflar ettiğini hatırlıyorum.

  Alanzinho, Teofilo, Glowacki ve Engin'in kalitelerine gelirsek burada ne söylediği önemli değil. Bu adamların hepsi, rahatlıkla her takımda oynayabilecek adamlar. ha, onları idare edebilecek kaç takım vardır, sorun burada. Engin'in problemleri ortada ama yetenekleri de… Kaldı ki ben Engin gibi, İstanbul'da istediği her faulu alabileceği adamın orada daha az problem çıkaracağını sanıyorum. Teofilo Nobre'den çok daha iyi bir oyuncu. Kıyaslarsam Sağlam bir Glowacki'nin benzeri oyuncu olarak bir tek Neill'i görebiliyorum kalite anlamında. Uzar gider bu…

  Benim Soner abinin yazdıkları ışığında ayar olduğum bir nokta daha var: BJK, FB; GS olmadan lig zevk vermiyor muhabbetleri. Neden bu insanlar kendi adlarına konuşmuyorlar hep merak ederim. Gayet de zevk veriyor lig. Yanlışlarını görmelerine yardımcı oluyor o takımların da… Görsünler ki ne reziller tarafından yönetildiklerini anlasınlar. Biz geç anladık. Onlar da bu süreçte durumu gözden geçirip kontrol altına alabilsinler. Polatlarla, Demirörenler geçtim Türk futbolunu, Galatasaray'a ve Beşiktaş'a yakışmıyor her şeyden önce…

  Cevapla
 4. Great White

  TA:

  demirkol' un söylediklerinde ya da söylemeye çalıştıklarında anlaşılamayacak bir şey yok. sonuçta izafiyet teorisini açıklamadı akşam..

  1* daha maçın başından itibaren kendi cezasahasına adeta hapsedilen real madrid' in defans çizgisini 30-35 metre önde kurduğu safsatasını dillendiren yegane adam demirkol' dan başkası değil. zaten orada bile bu zırvaya itiraz ettiler ama görünen o ki seni de etkilemeyi başarmış.
  başta mesut' u tercih etti, çünkü topu diarra' ya göre daha iyi saklayan ve sade oynayan bir adam mesut. ama işler umduğu gibi gitmedi ve mesut' a saklayabileceği bir top dahi atamadılar..

  2* hangi takımın kadrosundaki adamların kariyerlerine baktığınızda çok üst düzey bir tablo görüyorsunuz yahu? cana' ya mı? dia' ya mı? bilica' ya mı? holosko ya da tabata' ya bakınca gözlerinizi kamaştıran kariyeri Jaja' da mı göremiyorsunuz?
  güldürmeyin adamı yav:)

  3* selçuk defansif bir ortasaha oıyuncusudur. bize gelirken de öyleydi, milli takımda verilen görev de öyle. ofansif yeteneklerinin fazla oluşu kendi artısıdır. ayrıca demirkol adamın fenerbahçe' de yedek amc olacağını söyledi dün akşam. ne alaka diye sormazlar mı adama? o kadroda kimin yedeği olacak selçuk?

  4* demirkol bizi okusun! o belki kendisini savunmak adına senden daha mantıklı argümanlar bulabilir kendisine..

  5* bir takımın kadro kalitesini çaktırmadan aşağılamanın en ucuz ve en revaçta yöntemidir o takımın teknik adamını suni ir takım basmakalıp laflar ile pohpohlayıp takımın kadrosunu itin arkasına sokma tribi. hıncal uluç bunu yıllardır yaptı ve yedirdi. şimdiyse demirkol başlamış ve yediriyor da anlaşılan..

  ben almayayım, size afiyet şeker olsun!

  Cevapla
 5. aks111

  yazının geneline katılıyorumda madrid bana göre ofansif bir kadroyla oynadı.7 defansif oyuncuyla kale önünde beklediler demişsin ama xabi alonso ve khedirada oyunun defansif yönünü o kadar oynayamazlar.ben açıkçası lass diarra-khedira-xabi alonso 3 lüsüyle çıkıp.ilerdede sağda pedro leon sol da dimaria ortadada ronaldo şeklinde çıkmasını beklerdim.bu arada marcelonunda ne kadar defansif bir bek olduğu tartışılır.

  Cevapla
 6. ilnevyA

  Soner Abi dün ben de ekşisözlükte yazdım benzeri bir şeyler Mehmet Demirkol hakkında. 2-3 kişiden mesaj geldi o aslında böyle böyle demek istedi diye. Sürekli takip ettiğim biri olmadığından bilemiyorum gerçekten öyle mi demek istedi ama. Selçuk için Fener'de forvet arkası yedeği olur demesi farklı birşey demeye çalışmış olsa bile diğer arkadaşların belirttiği gibi yine de çok saçma. Fenerbahçe'de ve Türkiye'de bir Emre Belözoğlu var Selçuk'la adını yanyana anacağım. Selçuk ofansif orta saha oyuncusu değil. Defansif orta saha olarak da saymayabiliriz. Merkez orta saha diyelim buna hadi. Yanında benzer özelliklerde bir başka oyuncuyla defansif yükü kaldırabilecek bir oyuncu sonuçta. Fenerbahçe'de Selçuk İnan'ı kesip Baroni'yi mi Selçuk Şahin'i mi tercih eder kendisi merak ediyorum. Bu adam bazen çok doğru konuşuyor ama, bazen de çok acaip saçmalıyor. Ortası yok.

  Cevapla
 7. TA

  @GW

  1-interin barca ve finaldeki münih maçlarında defans çizgisini nerede kurduğunu izlememişsin
  aradaki farkı görmek için uzman olmaya gerek yok.birinde defansın arkasına barcanın sarkma riski daha azken diğerinde son maçta çok fazlaydı.20 ile 30-35 metrede defans kurmak farklı şeylerdir.(barcayı izlemekten görememişsin sanırım buda normaldir)
  mesuta top gelmeyeceği belliydi zaten.top görmeyeceğine göre defansı sıfır olan bir oyuncuyu neden oynatır?zaten 2.yarıda çıkardı ama atı alan üsküdarı geçti.dediğim gibi mou reyiz barcayı oynayarak yenmeyi hayal etti.(arsenal gibi).yani rakibin gücüne bu kez saygı göstermedi.

  2- onlara kalite mi diyor demirkol???

  3-selçuk defansif orta saha mı?yanlış bir tanım. doğrusu merkez orta saha.

  4-demirkolu okumuyorsan nasıl eleştiriyorsun anlamadım?bir yazarın kitabını okumadan kitabı hakkında sallamak gibi bir durum.zaten bir yazarı doğru! anlamak ve eleştirmek için önce onu okumak lazım değil mi?verdiğim linkteki yazıyı okusaydın bu postu atmazdın sanırım.yada okuduğunu anlamakta bir meziyet.

  5-sen alma yinede ama bu yazıyı oku en azından.eski tarihli.
  http://www.milliyet.com.tr/4-3-3/mehmet-demirkol/spor/yazardetayarsiv/19.10.2010/1303394/default.htm

  Cevapla
 8. ilquer

  1- Maçın başında dikkat ettim. Real Madrid gerçekten de savunmayı öne çıkarmıştı. Ancak Barcelona öyle bir oyun oynadı ki ceza sahalarına hapsoldular. Savunmayı öne çıkarmayı bile beceremediler.

  2- Dia, Bilica, Holosko ve Tabata kariyerleri üst düzey olan oyuncular olmayabilir. Ama Cana'yı ayrı tutmak lazım sonuçta Fransa'da Marsilya'da oynamış bir adam. Ayrıca bu takımlarda Kewell, Baros, Quaresma, Guti, Niang gibi oyuncuların olduğunu da söylemek gerekir. Trabzon'da böyle bir adam yok.

  3-Programın bir kısmını ben de izledim. Selçuk İnan hakkında söylediklerine rastlamadım. Ama eğer o şekilde konuşmuşsa hata etmiştir. Şu Trabzon kadrosunda Türkiye'deki her takımda oynayabilecek yegane futbolcu Selçuk İnan'dır.

  4-Burak Yılmaz ve Serkan Balcı gibi futbol oynarken akıllarını kullanmaktan aciz iki adamdan (özellikle Burak Yılmaz'dan bahsediyorum.) eğer Şenol Güneş maksimum verim almasını başarıyorsa burada bir teknik adam başarısı vardır. Keza agresif tavırları olan Engin Baytar için de benzer değerlendirmeler de bulunulabilir.

  5- Trabzonspor bu ülkenin en kaliteli kadrosuna sahip takımı değildir. Şu an en iyi takımı oldu muhakkaktır. Ancak sizin kendi oyuncularınızı biraz abarttığınızı düşünüyorum. "Kargaya yavrusu kuzgun görünür." misali.

  Son olarak şunu söyleyeyim ben Trabzon'daki yerel basını bilmem ama ulusal basında Trabzon kötü gittiği zaman bile doğru dürüst eleştiri almayan bir kulüp. Geçen bir arkadaşımla bu konuyu tartışırken Trabzonluların Trabzonspor'la çok iç içe olmasından dolayı eleştiri yapıldığında yorumcuların çok tepki gördüğünü söylemişti. Şimdi şu yazıyı okuyunca arkadaşımın ne kadar haklı olduğunu gördüm. Şu beyanatlardan bile adama sallayacak bir şeyler bulmuşsunuz.

  Cevapla
 9. Great White

  TA;

  insanları tanımadan etmeden kesin yargılara varmayı ne kadar seviyorsunuz yahu. orada "demirkol bizi okusun" derken yaptığım göndermeyi dahi fark edememiş olman bir yana ben demirkol ile öyle samimi dost falan olmasam da Ntvspor binasında ne zaman görsem hal hatır soran, ayak üstü sohbet eden biriyim..

  yazıda da belirttiğim üzere yorumlarını da genelde objektif bulur ve beğenirim. hatta gene aynı demirkol' a benim de paylaşımlarda bulunduğum trabzonspor forum sitesi bmn tarafından ödül bile verilmiştir..

  yani senin anlayacağın, demirkol' u hem okuyoruz hem de izliyoruz. ancak dün akşam yapmış olduğu konuşmaları ayrı değerlendiriyorum tabii ki..

  diğer konulardaki düşüncelerimi açık bir dille yazdım zaten. aynı şeyleri tekrarlayarak tartışmayı kısırlaştırmaya gerek yok..

  aks111;

  marcelo' dan başka kullanabileceği kim var ki zaten elinde? sonuçta aykut hoca sol bekte mecburen ofansif gücü yüksek dos santos' u kullanıyor diye hücum oynattığını iddia edemeyiz sanırım..

  ilnevya;

  aynen öyle. doğru konuştuğunda nasıl hakkını veriyorsak yanlışını da söylememiz gerekir..

  Cevapla
 10. Great White

  ilquer;

  tek tek isimler üzerinden kalite tartışması yapmak anlamsız. zira fazlaca göreceli mevzuular bunlar..

  lafa gelince misal bir fenerbahçe için "bilmem kaç milyon avro değerinde takım" diye söz edilir ancak transfer döneminde bir bakarız ki o milyonlarca dolar değer biçilen yıldızlar kapının önüne konulmasına rağmen tek bir alıcı dahi bulamazlar. kazım, guiza gibi daha nicesini sayarım burada..

  ayrıca anlaşılan o ki, programın trabzonspor ile ilgili olan kısmını izlememişsin ve burada dönen tartışma üzerinden fikrini beyan ediyorsun. eminim tamamını izlemiş olsaydın tepkimizde ne derece haklı olduğumuzu da anlardın..

  son olarak, demirkol ile ilgili en basitinden şu yazıyı da ben yazmıştım..

  http://www.cezasahasi.net/2010/08/fenerbahce-young-boys-demirkol-sergen.html

  yani senin arkadaşın ile konuştuğuna benzer bir durum yok ortada. biraz daha dikkat ya da insaf. artık her neyse..

  Cevapla
 11. TA

  valla demirkolu sevip sevmediğin yada okuyup okumadığın beni ilgilendirmiyor sonuçta.ama demek istediğim demirkolun son 90+ proğramındaki yorumlarını anlamadığındır.

  trabzonspor aleyhine sallıyor ruh hali sağlıklı bir ruh hali değildir.bu okuduğunu yada dinlediğini anlamamaya yol açar.
  bkz:
  ''Mehmet Demirkol gibi göz önündeki bazı yorumcuların Trabzonspor' dan bahsederken "Kalite olarak çok üst düzey olmasalar da takım olmayı başarmışlar, aferin" kıvamında lütufen zikrettikleri başımızı okşayan türden boş beleş ifadeleri her ne kadar ciddiye almamak gerekse de birilerinin bu zokaları yutmadığını da göstermek gerekiyor illa ki..''

  zokaları yutturan çok yazar varda demirkol o yazarlardan olmasa gerek.

  bu anlamamak durumu için güzel bir sözdür.
  "Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil"
  yazıyoruz işte ama tesiri yok 🙂

  Cevapla
 12. Galeni

  @ta ve @ilter
  Olur böyle şeyler arkadaşlar. Sizin rahatsızlığınızın adı "hazımsızlık"tır. Genelde Trabzonspor başarılı olduğu dönemlerde ortaya çıkar.
  Çaresi "müshil" dir.
  her eczanede bulabilirsiniz..

  Cevapla
 13. Great White

  senin şu bilindik blog meczuplarından birinin TA kendisi olduğunu TA en baştan fark etmem gerekiyorsa da uçsuz bucaksız google galaksisinin TA en dibine kadar yolun var birader..

  selametle!

  Cevapla
 14. aks111

  evet marcelodan başka yok eyvallah.ama sahaya defansif çıkmak istese sene başından beri barcelonayla aynı sayıda gol atan,ajax a da deplasmanda 4 gol atan takımıyla çıkmazdı.marcelodan başka yok ama lass diarra,mahamodu diarra filan var elinde.mesutun yerine belki khediranın yerinede bunları kullanabilirdi.dediğim herkesin görüşüne saygım varda real madrid defans falan yapamaz o kadroyla.anca hücum yapar onun içinde önce topu almaları lazım.

  Cevapla
 15. Great White

  ilquer

  ayrıca şimdi fark ettim şunu da demişsin..

  "Son olarak şunu söyleyeyim ben Trabzon'daki yerel basını bilmem ama ulusal basında Trabzon kötü gittiği zaman bile doğru dürüst eleştiri almayan bir kulüp"

  o durumdayken istanbul basınından niye eleştiri alsın ki. zaten istedikleri ve görmek istedikleri tablo. bizi diledikleri gibi görmezden gelebiliyorlar o zaman..

  ama şimdi o değerli zamanlarından 3-5 dakika da olsa bize bahşetmek zorunda kalıyorlar. düşünün artık kaçırdıkları onca reytingi!!

  Cevapla
 16. TA

  evet TA kendisiyim. kal sağlıcakla.

  zaten anlama seviyesi oldukça düşük maalesef. bakış açınız çok dar.

  Üstad Fużūlī boşuna dememiş "Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil" diye. O hesap..

  Cevapla
 17. bigben

  Yazıya konu olan programı ben de seyrettim. Mourinho ile ilgili değerlendirmelerin boyutunu teşhis edemedim fakat algıda seçicilikten kaynaklanıyor olsa gerek, içinde Trabzonspor geçen cümleleri anladığımı düşünüyorum. Şöyle ki, Demirkol Trabzonspor'un birey bazında bazında çok üst düzey oyunculardan kurulu olmamasına rağmen müthiş derecede takım oyunu oynadığını vurguladı. Diğer takımlarda stoperden bozma orta sahalar varken, bizde ise çapa olmayan iki pozitif futbol emekçisi Selçuk-Colman'la cesur oynadığımızı belirtti. Yani bu bir yerme değil aksine övgüydü. Buna S. Yalçın ve E. Taner de katıldı. Hatta yine Demirkol Trabzonspor Şampiyonlar Ligi'nde olsa Bursa'nın düştüğü duruma düşmez aksine başarılı olurdu dedi.
  Sonuç olarak Bordo-Mavi Sancılık bir durum sezemedim ben Soner Abi. Farklı bakış açılardan görmüş olsak da eline sağlık…

  Cevapla
 18. ultras/Movement

  Bıraksın Mehmet Demirkol Mourinho'yu. Adamın yaptığı ile söylediği çelişki içinde. 5-0dan sonda o da kendine gelememiş, Demirkol da. "Ben 2-0dan sonda ofansif oynamaya karar verdim" diyor, Arbeloa'yı alıyor oyuna dahi Mourinho!!!

  Cevapla
 19. UyAha

  great white;
  abi seni severim sayarım ama bu yazını hiç mi hiç beğenmedim.
  günde 10 saat spor radyolarını ve sürekli yazılı ve görsel medyayı takip eden bir kardeşin olarak söylemek isterim ki, mehmet demirkol trabzonspor'u hiç bir zaman ve hiç bir şekilde yermemiştir.

  sen neden böyle bu şekilde anladın şaşırdım doğrusu.

  burda demirkol'un dün gece neler demek istediğini uzun uzadıya anlatmaya niyetim yok ama sadece şunu bil; manisa yenilgisi sonrası kayseriylede berabere kalınca trabzonspor'un esamesi okunmuyordu medyada, o zamanlar sadece demirkol çıkıp; "trabzonspor'u yok sayıyorlar, benim hala en büyük şampiyonluk adayım trabzonspor'dur" diyen adamdır.

  Cevapla
 20. Anonymous

  gerçekten faşist ve değersiz bir eleştiri yumağı olmuş. mehmet demirkol'u real madrid faşizanlığı! ile suçlarken, bence asıl yazıyı kaleme alan kişinin cinnetine sahne olmuşuz. yakıştıramadım.

  Cevapla
 21. arucard

  öncelikle yorumları okumaya üşendim oradan başlayayım neler konuşuldu bilmiyorum.

  demirkol'un barca-madrid maçı yorumlarına katılmak, katılmamak farklı bir mevzudur. trabzonspor hakkında konuşurken art niyetle dinleyip yanlış yorumlamak farklı bir mevzudur, ne dese batmıştır.

  demirkol'un o konuşmalarının guti'nin "top oynamaya çalışılmalı" temalı konuşmasından çıkmıştır ve demirkol trabzonspor'u örnek vermiştir. şimdi demirkol'un söylediklerini aktarmaya çalışacağım. bu adamlar top oynamaya çalışıyorlar, o yüzden başarılar. oysa ki çok kaliteli futbolcuları yok. bakınız burak yılmaz. bakınız umut. bakınız colman. bakınız selçuk. selçuk ile colman "dmc" oynayacak oyuncular değiller normalde. örneğin selçuk fenerbahçe'de olsa kimse onu dmc oynatmaz, fenerbahçe'de ona alex'in yedeği gözüyle bakılır. kimse de emre'nin yanına koyalım orada oynasın demez demeye getirmiştir. üstüne bir de onun yanına colman gibi ondan bile daha az oyunun defansif yönüyle ilgilenen bir oyuncuyu başka hiç bir takım oynatmayı bile düşünmez çünkü "dmc" pozisyonunu td'ler karşı takımı kesmek için kullanmaktadırlar. oysa ki trabzon karşı takımı oynatmamayı düşünmekten ziyade top oynamaya çalıştığından mütevellit böyle bir kadroyla oynamakta ve kazanmaktadır. guti de aslında bunu ifade etmeye çalışmıştır. tartışmanın burasında sergen ve mustafa doğan şenol güneş faktörü argümanını sunmuşlardır ki aslında bu tam olarak mehmet demirkol'u haklı çıkartır. mehmet demirkol'da trabzonspor başkanı sayesinde top oynamak isteyen bir takım görünümünde dememektedir. o takımın td'ü şenol güneş'tir ve marifet şenol güneş'indir. üstüne herkesin anlayabilmesi için bir de ibb örneğini vermiştir. ibb'de oyuncularının yetenekleri izin verdiği kadarıyla top oynamaya çalışmaktadır ve nispeten başarılı olmaktadır. oyuncularının yeteneklerinin sınırlı olmasını sezon sonu hangi oyuncuyu 3. büyüklere transfer edersiniz sorusunu sorarak göstermeye çalışmıştır. burada yine takımın yönetilme zihniyetini övmektedir lakin şu sayfadan da anlaşılabileceği üzere ne yazık ki anlaşılamamaktadır. trabzonlu arkadaşlar celallenmeyin hemen. bir dinleyin. takımınızdaki oyuncular inanılmaz yetenekli mi sizce ? yoksa iyi bir takım mısınız ? takımınızdaki bir oyuncunun çok iyi olmadığının düşünülmesi hakaret gibi gelmesin. düşünün. iyi oyuncular kendilerini çok net bir şekilde belli ederler. burak çok faydalı oluyor olabilir ama türk CR denilen adama da yeterince şans verilmediğini düşünmek saflık olur. aynen denildiği gibi muhteşem bir performans sergilemektedir. serkan da çok formdadır. fakat kanaatim "iyi" oyuncu ile "formda" oyuncu arasında yetenek açısından fark olduğudur. mehmet demirkol ise bunu söylemektedir ve nispeten daha kötü olan oyuncunun formda olması td'nin marfitedir demektedir. dmc pozisyonunda fenerbahçe zamanlarındaki aurelio mu(appiah,ernst hatta gattuso veya poulsen) colman mı dense tahmin ediyorum büyük çoğunluk ilk seçeneği seçer lakin zannetmiyorum ki o TS colman'lı TS'den daha iyi oynasın. bakmak var, görmek var. görmeye çalışın.

  Cevapla
 22. arucard

  barca-madrid konusunda ise demirkol ne dese batıyor belli. yazıdan öyle bir nefret gözüküyor ki demirkol'u kötülemek isterken "Portekizli teknik adamın şu ana dek görev yaptığı her ülkede o ligin istisnasız en pahalı takımlarını çalıştırdığı gerçeğini görmezden geldi pek tabii ki.." gibi temelinde konuyla alakasız ve anlam ifade etmeyen argümanlar kullanılmış. en pahalı takımları çalıştırması ve onlarla başarılı olması onun en büyük teknik adam olmadığını göstermez. en büyük teknik adam olduğunu düşünen bir insanın ise konudan bağımsız olarak mourinho ile ilgili detaya girmesine gerek bulunmamaktadır. ne yani porto takımıyla elde ettiği başarılarla girip chelsea'den mi çıksaydı ? yapmayın lütfen. barcelona'yı en fazla seyreden Türklerden biri olabilirim. bu kadar iyi performanslar gerçekten çok az sergiliyorlar. mesela bana göre geçen seneki en iyi maçları zlatan ve messi olmadan çıktıkları inter ile grupta evlerinde oynadıkları maçtı. o maçta bir ilk yarı oynadılar çok uzun zamandır izlediğin en güzel futboldu. işte zihniyet taktik orada da geçerlidir. bojan mı çok iyi pedro mu çok iyi ? yanlış anlaşılmasın, onlar kötü oyuncular kasımpaşa'ya almam demiyorum. lakin bir manchester united eminim ki bojan yerine benzema'yı pedro yerine higuain'i tercih eder. onların çok etkili olma sebepleri taktik ve zihniyettir. boş kalabalık ki bu kalabalığın büyük çoğunluğu mourinho hayranıdır; böyle bir maçın varlığından bile habersizdir. mourinho'lu madrid'in hemen hemen her maçını izlemiş ve ne kadar kolay pozisyon verebildiğini görmüş ve rakip takımların hatalarını acımasızca değerlendirerek çok rahat maçlar kazandıklarını görmüş biri olarak ve barcelona'nın böyle hatalar yapmayacağını bilerek, barca-madrid maçının mourinho eğer 4 hücümcu oyuncu ile çıkarsa sahaya ilk yarı bitmeden belli olacağı öngörülebiliyordu; nitekim ben de böyle olacağını tahmin ediyordum.

  demirkol'un mourinho ve katalanlar hakkındaki yorumlarının büyük çoğunluğu haliyle hiç bir çıkarı olmayan birçok insan gibi artniyetli yorumlar değildir. hele ki programda guardiola'ya verdiği, veriştirdiği bölümü hiç hatırlamıyorum. laf olsun diye yazılmış gibi duruyor.

  yapmayın beyler. selçuk yula gibi tek taraflı nefretle beslenen farklı olarak ise biraz da futbol bilgisiyle süslenmiş yazılar yorumlar yapmayın. zaten çok az düzgün futbol yorumcusu var değerlerini bilelim. sergen gibi götü başı ayrı oynayan bir dediği bir dediğini tutmayan, işiyle gönülden ilgilenmeyen, tartışmaya başladığında 2 önceki cümleyi unutabilecek zekaya sahip insanlara kalmayalım.

  adettendir ekleyeyim. beşiktaşlıyım. mehmet demirkol'un ferrari gökhan zan'dan iyi dediği zamanları da hatırlıyorum ama sadece yanlış düşünüyor deyip geçmişimdir. çakma katalan olarak görülen barcelona taraftarlarındanım. gerçek bir futbolseverim. mourinho'nun iyi bir teknik direktör olduğunu düşünmekle birlikte en iyi td cümlesini fazla iddialı bulmaktayım. mourinho sever (ikiyüzlü futbol severler-çakmaları) camp nou'daki inter maçı sonrası mourinho'ya methiyeler düzerken çanakkale dardanel futbolu oynatıldığını düşünmüşümdür. oysa ki italyadaki maçta mourinho ortaya sanat eseri koymuştur. inter'de şampiyonlar ligini kazanırken mi bu adam en iyisi oldu yoksa porto'da veya chelsea'de en iyisi miydi zaten diye sorarım bu çakma futbolseverlere.. sembolik olarak–bu ülkede o programda mehmet demirkol'un karşısına kendisi kadar işiyle ilgilenen bir insan çıkmadığı sürece futbolumuzun gelişmeyeceğini düşünmekteyim. böyle yorumcularla trabzon bu sene var gelecek sene yok. burak yılmaz bu sene oynar gelecek sene oynamaz. oysa ki can-ı gönülden diliyorum ki trabzon'un bu anlayışıyla başarılı olsun. beşiktaş kazansa da kaybetse de güzel futbol oynamaya çalışsın(olduğu kadar) ve medya da bu iki takıma destek olsun, anlayışla yaklaşsınlar.

  peace.

  Cevapla
 23. Great White

  bigben:

  oğuz sen de biliyorsundur ki demirkol ile ilgili çokça olumlu eleştirilerim olmuştur. ama programdaki tavırlarını sizlerin yumuşatmaya çalıştığı gibi algılamak imkansız..

  dün akşamki konuşmalarını keşke bir yerden bulup videosunu da buraya ekleyebilsem..

  uyaha;

  fenerbahçe' nin birkaç ay evvel hem avrupa' da hem de ligde resmen döküldüğü dönemlerdeki yazı ve yorumlarıyla fenerbahçe potaya girmeye başladığı andan itibaren sarfettiği yorumlar oldukça değişti..

  Cevapla
 24. Great White

  arucard;

  hem bir yandan "demirkol ne dese size batıyor" diyorsun hem de diğer yandan benden alıntıladığın cümle ile beni yargılıyorsun..

  peki ben "mourinho kötü teknik adamdır" dedim mi? hayır!

  "gittiği her takımda en lüks şartlar hizmetine verilmiştir" dedim. yalan mı? hayır!

  demirkoli ben de dahil trabzon taraftarı tarafından istanbul basını içerisinde değer verilen yegane adamdır neredeyse. zaten bana verilen tepkiler de tamamen o psikolojiden kaynaklanıyor..

  ancak şunun da bilinmesi gerekir. o programda demirkol' un sergilediği tavrın çok daha ağırını bir selçuk yula veya daha da ötesi bir erman toroğlu falan sergilese emin olun sallamazdım bile..

  biz demirkol' un kaşına gözüne değil, dürüstlüğüne ve objektifliğine değer verdik. o değeri korumak da kendi elinde..

  Cevapla
 25. Muratonovic

  Demirkol'a biraz haksizlik yapmissiniz.. Adamin soyledigi cogu sey dogru. Arada yanlis soyluyor ya da farkli olma adina sacmaliyor diye art niyet aramaya gerek yor..

  Trabzonspor hakkinda yapilan her elestiri dogru olacak diye bir kural yok. Yanlis da olabilir. Yanlis olan her elestiri de art niyetten kaynaklanmaz. Yanlis gozlemden de kaynaklanir..

  Abartacak bir durum yok bencede..

  Ayrica Mourinho Inter gibi oynatip beraberlik alabilirdi, ama o yenilmek hatta fark yemek pahasina bilerek takimi Real gibi oynatti. Ofansif yani. Bugun kaybetti, ama yarin Barca'yi yenmek icin bugun bu farki yemek zorundaydi. Yani baska bir deyisle, hep 1-0 kaybedecegime once 5-0 yenilir ama sonra da 2-1 kazanirim dedi..

  Cevapla
 26. aksilaz

  Bahsi geçen programı izledim ve Demirkol'u pek sevmesemde takdir ettim. Demek istedikleri senin anladıpının tam tersiydi kanımca. ben öyle anladım diyeyim yada.

  Trabzonspor ve tarftarı başarı geldikçe kendini ister istemez üstün görüyor. Ki buda normal bir insani tepkidir. Kimse diyemez ki ben ünlü oldum ve aynıyım elbet doğası gereği bir takım tavırlar değişir. Trabsonspor taraftarıda tamda bu konumda.

  Ayrıca Trabzonspor bu ülkede en az eleştirilen takım konumundadır. Üç büyükler gibi hergün farklı konudan eleştirilse eminim bunun kaldıramaz. Bulunduğu yerin ve kendisine gösterilen değerin kıymetini bilmeli derim.

  Cevapla
 27. Anonymous

  bu yazı bana türk komedi filmlerindeki her şeyi yanlış anlayarak muziplik yapma çabalarını hatırlattı. demirkol o programda trabzonspor'u övdü. hatta barcelona dışında sadece trabzon'u ve ş. güneş'i övdü. galiba bir takım şampiyonluk potasına girince taraftarı da hassaslaşıyor.

  Cevapla
 28. Great White

  ben de aslında bu yazıda baştan aşağıya demirkol' u övmüştüm ama bir çoğunuz ayıktıramamış!

  Cevapla
 29. Adem

  Aksilaz, Trabzonspor'a verdikleri yerle yaptıkları eleştirileri kıyaslarsak, Trabzonspor en çok eleştirilen takım konumundadır. Bunun içine yerel medyayı da katarsak, vay ki vay. Ha, hiç yer vermesin bize medya. isterim. Şampiyon olsak da gerçek yüzlerini gösterip bizimle hiç ilgilenmesinler. Yine İstanbul takımları şampiyon olmuş gibi yayın yapsınlar, hatta bir İngiliz takımı şampiyon olmuş gibi hüzünlü yayınlar da yapabilirler. Dürüst olmadıktan sonra ne yaparlarsa yapsınlar yani.

  Cevapla
 30. aksilaz

  Yer verme konusu takımlarla alakası olmayan bir olay. Medya tirajı düşünür öncelikle. Bu konuda ne kadar kızsak da bizde aynı kararı vermek zorunda kalırız diye düşünüyorum. Ancak Bursaspora yapılan büyük ayıptı.

  Trabzon ve Trabzonsporlular bence bu tip olaylardan ziyade şuana kadar olduğu gibi sadece futbola odaklanmalı. Düşman kazanarak bir şeyin elde edilemeyeceğini hepimiz biliyoruz.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir