Belediye’den Adamına Göre Muamele, Takımına Göre Fiyat

28 Kasım 2010 / İBB – Fenerbahçe Kapalı Tribün Fiyatı : 20 TL

12 Aralık 2010 / İbb – Trabzonspor Kapalı Tribün Fiyatı: 60 tl

2010-2011 Sezonu / İbb Kombine Bilet Fiyatı : 60 tl

Şimdi şu tabloyu gördükten sonra “Hakkat bu nasıl bir adaletsizliktir arkadaş. Bu türden keyfi tutarsızlıklara ne zaman son verilecek?” şeklinde tepki göstermek yerine “İyi ama ona bakarsak Fenerbahçe taraftarına da böyle özel tarifeler uygulanabiliyor” gibisinden savunma mekanizmaları geliştirilmez umarım. Yanlış her yerde yanlıştır. Birileri tarafından daha önce yapılmış olması şimdi yapılan yanlışı masum göstermez. Zaten şu tablodaki tek çarpıklık Fenerbahçeliler’ in daha iki hafta önce aynı stadyuma bizim ödediğimizin üçte biri fiyatına girmiş olmasından ibaret de değil. Ne türden bir mutasyon ya da motivasyona uğradılarsa artık bir anda İBB aşkıyla yanıp tutuşmaya başladığı gözlenen çiçeği burnunda bir taraftar grubunun aynı maçı aynı tribünden bizimle birlikte (60 bin tl/17 maç) sadece 3,5 TL’ ye izliyor olmalarıdır da bir bakıma..

Tabii ki kombine alındığında bir maçın maliyeti, normal tek giriş ücretine oranla çok daha uygun olacaktır; eyvallah. Ancak aynı sezonda aynı tribündeki tek bir lig maçı fiyatı ile kombine fiyatı nasıl aynı olabilir? Üstelik bu fiyatın açıklanmasının tam da Trabzonspor taraftarlarının ülke geneline yayılan “70.000 kişi rekor için oradayız” sloganıyla organize ettikleri bir zamana denk gelmesi daha manidar olsa gerek. Bu durumda insanın aklına bu kombinelerin kendi varoluşlarını anlamlandırmak amacıyla finanse ettikleri birilerine sembolik fiyatlar eşliğinde peşkeş çekildiği ya da bazı takımların seyirci potansiyellerine ve ligdeki konumlarına bakılaraktan açıkça düdüklendiği düşüncesi geliyor. Başka bir olasılık olduğunu düşenen varsa söylesin söylemesine de benim aklıma bir üçüncü seçenek gelmedi açıkçası..

Çoğunluğu genç 80 milyonu aşkın nüfusumuza rağmen olimpiyatlarda rezil rüsva olduğumuz bireysel branşlarda sporcu yetiştirmek yerine kimselerin umursamadığı bir futbol takımını idame ediyor olmakla eleştirilen ve ne mazisi ne de tek bir taraftarı dahi olmaması sebebiyle yıllardır varlığı sürekli olarak sorgulanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdi göğsünü gere gere “Artık bizim de bir taraftar grubumuz olduğuna göre bu takımı hayatta tutmaya devam edeceğiz” diyebilir. Ne mutlu onlara! Birilerini önemsiyor ve birileri tarafından da önemseniyorsunuz artık. Gene de her türlü olumsuz saha, hava ve masabaşı şartlarına rağmen bizler yarın orada olacağız ve Trabzonspor’ u yalnız bırakmayacağız..

Son olarak da size söylüyorum İBB, neymişsiniz siz arkadaş!

Belediye’den Adamına Göre Muamele, Takımına Göre Fiyat” üzerine 10 düşünce

 1. alperensaylar

  bu konuda söylenebilecek tek şey, federasyonun veya kulüpler birliğinin acil bir önlem alması gerektiğidir. kulüpler bence artık sezon başlamadan bu fiyatları belirlemeli, gerekirse maçları kategorilendirerek bilet fiyatlarını önceden bildirmeli. yoksa bir hafta 5 tl, ertesi hafta 30, sonra 60 en sonunda yine 5 tl ye dönülmemeli. ayrıca trabzonluların bu hafta durumu yine iyi, ankarada bu hafta en ucuz bilet 120 tl 🙂

  Cevapla
 2. Great White

  doğrudur alperensaray. şaşırmam..

  hatta bizimkiler de içerideki fenerbahçe maçında standart dışı bir fiyat uygulamışlardı. dediğin gibi sezon başında belirlenmeli bu fiyatlar..

  Cevapla
 3. Kaan Kavuşan

  fener maçında kale arkası, kapalı ve numaralıdan satılmış. sürümden kazanma mantığıyla da yapmış olabilirler. İstanbul içinden Fenerbahçeli'nin o tribünleri doldurması daha kolay çünkü. Trabzon'dan gelen sayısı daha az olur.

  Bunu art niyetli değil de, esnaf mantığıyla yaptıklarını düşünüyorum. Buna karşın adaletsiz elbette ve sezon başında bir belirleme yapılabilir.

  Cevapla
 4. UyAha

  hafta içi göksel gümüşdağ ntvspor radyo yayınına çıkıp kale arkası 20, kapalı tribün 30 lira diye bir açıklama yapmıştı. ve bu açıklama yapıldığında biletler satışa çıkmıştı.
  şimdi 60dan satılıyorsa ortada esnaf kurnazlığından ziyade kahpelik var gibi geldi bana..

  Cevapla
 5. Anonymous

  Bu arada bir parantez açayım.. Fenerbahçe taraftarının sezonun ilk yarısı biterken deplasman maçlarındaki bilet fiyatlarına ödediği toplam rakam 451 TL

  Cevapla
 6. sukullaci

  alpereninde dediği gibi bu olayla başa çıkmak aslında çok kolay. federasyon sezon başında her takımdan her maça göre bilet fiyatlarını alacak. Bu fiyatlarıda aralarında uçurum olmayacak şekilde denetleyecek. mesela atıyorum en fazla 20 tl fark olabilecek yada %50 si kadar gibi bir oran. bu kadar basit. hayır yıllardır ortada olan geçmişte bi çok takımın ceza almasına neden olan (gerçi o cezalar kazanılan paradan daha az tutardı genelde hep) ve her sezon olacağı belli olan bir durum için federasyon önlem almayı düşünmüyorsa acaba ne işe yarıyor o federasyon. onlar takımlar için değil seyirci için var. öyleyse seyirciyi koruyacaksın abi.

  Cevapla
 7. özgün

  fenerbahçe maçının bilet fiyatlarıyla trabzon maçının bilet fiyatlarının kıyaslanmaması lazım. çünkü fb taraftarının takımını her zaman izleyebileceği bir şehirde oynandı bu maç. saracoğlunda biletler 33 lira. eğer ki ibb yönetimi fb maçının biletlerini 30 lira bile yapsaydı fb taraftarı ''olimpiyata 30 lira vereceğime gider saracoğlunda 33 liraya maç izlerim.'' der ve gitmeyebilirdi o maça. en azından o kadar seyirci gelmezdi. ancak ts taraftarı yılda sadece 1 kez istanbul'da bu kadar kalabalık bir şekilde toplanıyor. bunu da bildiği için ibbliler böyle uygulamaya gidiyorlar. burda iş federasyona düşüyor. ankarada asgari ücretin 1/4 fiyatına maç bileti satılıyor.:@

  Cevapla
 8. E

  özgün çok güzel özetlemmiş zaten. Şuan staddaki kalabalığa bakarsanız neden 60 tl olduğunu çok daha iyi anlarsınız. İBB tabiki en çok para kazanacağı fiyattan bilet satıcak. Dünyadaki tüm klüpler talep tahminine göre bilet fiyatlarını farklılaştırır en doğal şey budur. Ancak burda yazı ve altına yapılan yorumlar üzücü. Trabzon şehri ve trabnzonspor taraftarının maalesef yıllardan beri kurtulamadığı "gene bize karşı bir oyunlar var" psikolojisi ortaya çıkmış. Keşke görebilseler yıllardır geri kalmalarına neden olanın sadece bu ve bunun benzeri düşüncelerin dolaştığı kendi zihinleri olduğunu.

  Cevapla
 9. Great White

  vallahi yazmayayım diyorum zorla yazdırıyorsunuz arkadaşlar. son dönemlerde adeta bir moda haline getirerek üzerimize yükletip durduğunuz şu paranoya psikolojisi geyiği üzerine bir tutturmuş gidiyorsunuz..

  yukarıda yazmış olduğum yazının içerisinde "hayır kardeşim şu konuda hatalısın" diyebileceğiniz tek bir cümle var mı? görünüşe bakılırsa yok..

  bir de yorumlara bakıyorum, "yazdıklarında haklısın ama herkesin size karşı olduğunu düşünecek kadar da zıvanadan çıkmışsın" gibisinden bir yaklaşım var..

  yahu fenerbahçe cumhuriyeti mottosu üzerinden bütün türkiye' nin birleşerek kendilerine adeta savaş açmış olduğu sanrısını senelerdir "gururla" kullanan bir takımın taraftarları olarak fazlaca soğukkanlı ve mutedil gördüm sizleri..

  tabii ki başta fener taraftarı da olmak üzere bir çok taraftar bu keyfi fiyatlandırma politikası sebebiyle pek çok kez kazıklanmıştır. ama gelen yorumlara bakıyorum, kaderci zihniyet bütün bünyeleri esir almış gözüküyor..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir